Wekerle Sándort az arany alapú korona megteremtőjeként, háromszoros kormányfőként, válságok megoldójaként, hazánk első polgári származású miniszterelnökeként ismerjük, aki nemesi cím és az ahhoz járó kapcsolatok nélkül ért a csúcsra, ami megtöbbszörözi teljesítményének értékét. Egész Európában elismerték, helye a dualizmus legnagyobb hatású alakjai között van, ami szerencsére egyre nyilvánvalóbb szakmai és szélesebb körökben egyaránt.
Végigment a szamárlétrán, nem hullott az ölébe semmi: pályáját a pénzügyminisztériumban – első munkahelyén –
segédfogalmazóként kezdte meg 1870 októberében, innen „katapultált” a bársonyszékbe (újra meg újra) kimagasló tehetségének köszönhetően.
Politikai jelentőségéről, emlékezetéről korábbi cikkünkben emlékeztünk meg, ezúttal, születésének napra pontosan 175. évfordulóján életére, személyiségére koncentrálunk.
Megszervezte Kossuth temetését, nem törődve Ferenc József haragjával
A későbbi miniszterelnök 1848. november 14-én Móron született, apja Lamberg gróf jószágigazgatója volt. Itt, a szülői házban ragadtak rá „a gondos, tisztességes és szakszerű gazdálkodási szemlélet alapjai”. Székesfehérváron tanult a cisztercitáknál, Pesten szerzett jogi diplomát. Külföldi tanulmányúton járt, majd 1870-től a Pénzügyminisztériumban dolgozott: folyamatosan lépegetett előre a hivatali ranglétrán. 1877-ben nősült, két fia született.
Miniszterelnök volt 1892 és 1895, 1906 és 1910, 1917 és 1918 között, de
amikor nem a „legtetején” volt, akkor is kulcsszerepet vitt a magyarság ügyeiben, különböző beosztásokban.
Korszakos eredményei a teljesség igénye nélkül: átszervezte az ország komplett pénzügyi igazgatását, bevezette a cukor-, szesz- és fogyasztási adót és a dohányjövedéket, megteremtette az államháztartás teljes egyensúlyát és az aranyvalutára való áttérés feltételeit, kidolgozta a felekezetek egyenlő jogállását szabályozó törvényeket, bevezette a kötelező polgári házasságot, az állami anyakönyvvezetést és a szabad vallásgyakorlatot.
1894-ben az uralkodó Ferenc József tiltásával szemben megszervezte Kossuth Lajos méltó temetésének Budapesten, ami óriási népszerűséget hozott neki.
Egyéb, szintén jelentős reformjait nincs helyünk felsorolni, de a 20. század legelején törvényt hozott tető alá a munkásbiztosításról, valamint ő indította el az áldatlan állapotokat orvosoló kispesti munkás- és tisztviselőtelep építését (Wekerletelep).
A Tanácsköztársaság idején internálták és fogságba vetették,
de 1919 után, 1921-es halála előtt már újra előremutató gazdasági elképzeléseken ötletelt, amiket halála után a Bethlen-kormány valósított meg.