Nyitókép: Gárdonyi 1921-ben
Az Egri csillagok, sokunk gyerekkorának meghatározó könyvélménye belénkivódott és értelemszerűen összeforrott az író, Gárdonyi Géza nevével. A könyvről mindenkinek más jut eszébe: nekem egy zöld légycsapó (vagyis kard) egy rábaközi falu udvarán, amivel a legyeket, a törököket irtottam, miután belefáradtam az olvasásba. Újra lejátszottam a csatajeleneteket a tornácunkon és legyekben – hála a leadásra szánt süldő malacoknak a hátsó udvarban – nem volt hiány.
Dobó István voltam, Mekcsey István voltam, és mindenekelőtt Bornemissza Gergő voltam,
bár a Vicuskája nélkül: élt bennem könyv, nagy erővel hatott a legelemibb érzelmeimre. A szerzőre egy pillanatig sem gondoltam, ami a „harc hevében” talán megbocsátható. Sokáig nem is olvastam utána. Ezúttal pótolom.
Ki volt tehát Gárdonyi Géza, aki napra pontosan 100 éve hunyt el? Ki volt ez az egyik irodalmi körhöz sem sorolható, termékeny és páratlanul népszerű magyar író, aki aktív szerepet vállalt sokunk gyermekkorában és (jó esetben) fogékonyságot szült bennünk a történetek és a magyar múlt iránt?
Az internetet böngészve azonnal összedobhatunk egy villámgyors áttekintést: az írónk Ziegler Géza néven született 1863-ban a Velencei-tó mellett, írói nevét a közeli Gárdony nevű település „ihlette”.
A 19. század romantikája, a sztorizgató, anekdotikus történetmesélés keveredett nála a nyugatosok stíluseszményével.
Dolgozott népiskolai tanítóként, majd újságíróként, végül Egerbe költözött, hogy csak a szépirodalomnak éljen. Itt, Egerben zuhant bele arccal előre a város történelmébe és miliőjébe, és szerelmének gyümölcse lett végül az Egri csillagok. Híresek egyéb történelmi regényei is: A láthatatlan ember, Isten rabjai, de sokan a magyar lélektani regény előfutárának tekintik az Ida regénye miatt, sőt, a népies történetekbe is szőtt némi lélekáblázolást, túllépve a kor kliséin.
A kezdetek előtt és a kezdetek
Érdemes megemlíteni, hogy Gárdonyi apja gépészmérnök volt, több találmány fűződött a nevéhez és huszonöt évesen már kétszáz embert irányított egy bécsi gyárban. A szabadságharc kitörésekor otthagyta Bécset, föladta anyagi biztonságát, és mint „Kossuth fegyvergyárosa” tüntette ki magát.
A Gárdonyi apuka kivívta Kossuth és Petőfi megbecsülését, barátságát.
A dolog szomorúbb része, hogy a szabadságharc leverését követően teljes vagyona az ellenség kezén maradt. A Gárdonyi-anyuka parasztsorba süllyedt kurtanemesek sarja volt, a Gárdonyi testvérek hatan voltak, ám csak ketten élték meg a felnőttkort és ők is korán meghaltak.