Az egyetem közben pedig elhatárolódó közleményt adott ki, amelyben leszögezték, „elhatárolódnak minden olyan megnyilvánulástól, amely az Eötvös Loránd Tudományegyetem polgárainak szakmai munkáját azok politikai nézetei és közéleti szerepvállalása alapján minősíti, vagy politikai alapon kérdőjelezi meg bárki jogát ahhoz, hogy egyetemünkön tanulhasson vagy kutathasson.
A kutatás szabadságát és a szakmai teljesítményt politikai alapon, vagy más kirekesztő szempont alapján megkérdőjelező megnyilvánulásokat elutasítja az ELTE”.
Mire Polyák később már azzal védekezett, dühös, de nem kirekesztő, politikai alapon diszkrimináló – hozzátéve: „Orbán Balázs nem egy egyszerű Fidesz-szavazó, nem egy egyszerű Fidesz-képviselő, hanem ő a miniszterelnök politikai tanácsadója. Személyesen felelős az egyetemünk sorsáért, és mi, egyetemi polgárok közössége, önként részt veszünk a játszmáiban”.
A magyar kormányfő politikai igazgatójának doktori disszertációvédése körüli ügy nemzetközi fórumokon is témává vált.
Doug Stokes neves brit professzor a The European Conservative-ban ír minderről, leszögezve, hogy Orbán Balázs ELTÉ-s ügyénél a tét nagyobb, mint egyetlen ember tudományos előmenetele:
a szellemi szabadság van veszélyben.
Stokes aggasztó tendenciára hívja fel a figyelmet, amely nemcsak az Egyesült Királyságot, de Európa más részeit is érinti. Olyan támadások érik az akadémiai szférát, amelyek meglátása alapján a globális cenzúra- és „cancel culture”-kultúra részét képezik. Az angol nyelvű szájt bejegyzését rengetegen osztották meg, egyetértve a Stokes által megfogalmazott gondolatokkal.