Az MCC Feszten említette, hogy Amerika ereje a stabil intézményekben rejlik, függetlenül attól, hogy ki az elnök. Tekintettel a jelenlegi amerikai belpolitikai polarizációra, hogyan befolyásolhatja az USA belső megosztottsága az ország azon képességét, hogy befolyásolni tudja a kelet-ázsiai dolgokat?
Szerintem
az Egyesült Államok ereje a stabil intézményekben, a jogállamiságban, a független Legfelsőbb Bíróságban és természetesen az elnöki ciklusok korlátozásában rejlik,
noha eközben az USA valóban polarizált. Ez a polarizáció azonban többnyire belpolitikai aggályok körül forog, beleértve a szétesett migrációs rendszert, az identitás- és kultúrpolitikát, valamint a szövetségi kormány helyét az amerikai gazdaság irányításában. Ez egy régi történet, mivel mindig is része volt az amerikai belpolitikai valóságnak. Ez az egyik oka annak, hogy két politikai pártjuk van. A külpolitikában a republikánusok és a demokraták sokkal egységesebbek, különösen a kínai kihívás tekintetében. Az Egyesült Államok szempontjából fontos, hogy erőforrásokat fektessenek be az indo-csendes-óceáni térségbe, és biztosítsák, hogy Kína ne kerüljön domináns pozícióba a biztonság, a technológia és a gazdaság területén a térségben. Ahol az Egyesült Államokban eltérhetnek a vélemények, azok az olyan kérdések, mint például a Tajvannal kapcsolatos teendők.
Mit ért ez alatt?
A közelmúltban Nikki Haley, az Egyesült Államok korábbi ENSZ-nagykövete Tajvanra látogatott, és arról beszélt, hogy Tajvan bekerül az Egészségügyi Világszervezetbe és az Egyesült Nemzetek Szervezetébe. Az ő megjegyzései és viselkedése átlépi Kína vörös vonalát Tajvan független politikai entitásként való elismerése tekintetében. A demokraták viszont szintén vékony vonalat húznak. Megnövelték a Tajvannal való kapcsolataikat nem-állami szinten, láttuk, hogy a politikusaik egyre gyakrabban látogatnak Tajvanra, és láttuk, hogy egyre inkább elkötelezik magukat amellett, hogy elrettentő képességeket biztosítanak Tajvan számára.
Egy új elnök, legyen az Donald Trump vagy Kamala Harris, folytatni fogja ezt az utat, hogy segít Tajvannak elrettenteni Kínát az erőszakos újraegyesítéstől,
ugyanakkor fenntartja az Egyesült Államok kétértelmű álláspontját Tajvan védelmét illetően egy esetleges tajvani vészhelyzet esetén. A stratégiai kétértelműségnek, annak a keretnek, amelyet az USA a Kínával való kapcsolatok normalizálása óta használ, megvannak a kritikusai, de ez lehetővé tette az Egyesült Államok és Kína számára, hogy továbbra is kereskedjenek, hogy néha produktívan dolgozzanak globális kérdésekben, mint például az éghajlatváltozás, ugyanakkor más területeken pedig versenyezzenek. A választások után arra számítok, hogy az indo-csendes-óceáni fronton sokkal nagyobb folytonosságot fogunk látni, és talán egy másfajta változást az ukrán fronton.