Lehull a lepel Polyák Gábor független egyetemi kutatói mítoszáról
Szakértői, tanácsadói tevékenysége egytől egyig a 2010 előtti balliberális Medgyessy-, illetve Gyurcsány-kabinetek idejére tehető.
Doug Stokes szerint ráadásul Orbán Balázs védelme sokkal többről szól, mint egy ember tudományos jogairól: a szellemi szabadság jövőjéről szól.
Nyitókép: Mandiner/Földházi Árpád
Doug Stokes, az Exeteri Egyetem professzora véleménycikket közölt az European Conservative-ban, amelyben leszögezte, hogy Orbán Balázs ELTÉ-s ügye kapcsán a tét nagyobb, mint egyetlen ember tudományos előmenetele: a szellemi szabadság van veszélyben. Doug Stokes aggasztó tendenciára hívja fel a figyelmet, amely nemcsak az Egyesült Királyságot, hanem Európa más részeit is érinti. Az akadémiai szabadságért folytatott brit küzdelmek tapasztalatai alapján párhuzamot von az Orbán Balázs elleni támadásokkal, amelyek szerinte a globális cenzúra- és „cancel culture”-kultúra részét képezik.
Ezt is ajánljuk a témában
Szakértői, tanácsadói tevékenysége egytől egyig a 2010 előtti balliberális Medgyessy-, illetve Gyurcsány-kabinetek idejére tehető.
Az Egyesült Királyságban az elmúlt évek során Stokes és társai – liberálisok, konzervatívok és genderkritikus feministák szövetsége – kemény munkával küzdötték ki az Akadémiai Szabadság Törvényét, amely garantálta a szabad véleménynyilvánítást az egyetemi életben. Az új brit szocialista kormány azonban hatalomra kerülése után azonnal kezdeményezte a törvény eltörlését, ami rávilágít arra,
milyen törékeny az akadémiai szabadság ügye.
Épp ezért is tartja kötelességének Stokes, hogy megszólaljon Orbán Balázs ügyében, amely egy globális problémát tükröz: a politikai ideológiák által vezérelt cenzúra megjelenését a tudományos világban. Szerinte az, hogy „az akadémiai közösség egyes tagjai” (értsd, az ELTE és Corvinus baloldali, nem egy szálon a Soros-féle Transparency International és hasonló szervezetekhez köthető „tanárai”) szerint a politikai hovatartozása Orbánnak alkalmatlanná teszi arra, hogy doktori fokozatot szerezzen az akadémiai szabadság és igazságosság nyílt megsértése.
Ezt is ajánljuk a témában
Mivel a pénteki 444-es akció nem jött be, Rácz András most úgymond szakmai, eljárási alapon próbál belekötni Orbán Balázs doktori eljárásába, de tulajdonképpen minden ponton téved. Mutatjuk, miért.
Stokes úgy látja, hogy az Orbán Balázs elleni támadások a globális „cancel culture” részei, amely a véleményeket és gondolatokat egy szűk ideológiai keretrendszerbe próbálja szorítani. Ez a kultúra a közösségi média és a tömegkommunikáció fegyverként való használatával terjed, ahol minden olyan nézetet, amely eltér a progresszív narratívától, potenciális fenyegetésként kezelnek.
Ezt is ajánljuk a témában
Kicsoda az ELTE docense, aki Orbán Balázs politikai szerepvállalása miatt nem adna neki doktori címet? Porté.
Ez a tendencia nemcsak az akadémiai szabadságot, hanem a demokrácia alapelveit is veszélyezteti. Stokes szerint a „labdára menjen, ne az emberre” elvet kéne használni a tudományos vitákban,
magyarán a művet kéne támadni, nem pedig az egyént a politikai hovatartozása vagy identitása miatt.
(Azt pedig még az Orbán Balázs ellen szavazók se tudták támadni, még a 444 szerint sem – a szerk.)
Ezt is ajánljuk a témában
Szakmailag rendben volt Orbán Balázs doktori disszertációja, de politikai okokból az elkaszálása mellett szavaztak az ELTE-n. A tanszékvezető önmaguk „arcon hányásáról” posztolt. Veczán Zoltán írása.
Magyarország akadémiai közössége azonban reményt keltő példát mutatott Stokes szerint: vezetői kiálltak az egyenlőség és az igazságosság mellett. Ez a bátorság szükséges ahhoz, hogy a valódi intellektuális sokszínűség fennmaradjon Európában.
Ezt is ajánljuk a témában
Az egyetem kommunikációs osztálya a Telex megkeresésére azt is közölte, a miniszterelnök politikai igazgatója „nem változtatott témát, a konzulenssel egyeztetve pontosították a disszertáció tárgyát”.
Stokes végezetül arra buzdít, hogy ne felejtsük el Voltaire híres szavait: „Nem értek egyet azzal, amit mondasz, de az életed árán is megvédem a jogod, hogy elmondhasd.” Ez az elv az, amely biztosítja mindannyiunk szabadságát – és ezért kell megvédenünk Orbán Balázst és mindenkit, akit igazságtalan támadások érnek. Az intellektuális szabadságért folyó harc ugyanis mindannyiunk érdeke.