Így téved Rácz András Orbán Balázs doktorijával kapcsolatban
2024. november 18. 17:48
Mivel a pénteki 444-es akció nem jött be, Rácz András most úgymond szakmai, eljárási alapon próbál belekötni Orbán Balázs doktori eljárásába, de tulajdonképpen minden ponton téved. Mutatjuk, miért.
2024. november 18. 17:48
14 p
23
1
60
Mentés
Fotó: Földházi Árpád / Mandiner
A 444 és az ELTE médiaszakának (bölcsészkar) docense, Polyák Gábor beleszállt az ELTE jogi kara doktori tanácsának azon döntésébe, hogy engedélyezik a doktori fokozatszerzést Orbán Balázsnak – ez volt a múlt péntek és a hétvége egyik közéleti témája.
Mint írtuk: Orbán Balázs doktori disszertációjának címe A szabad mandátum és a nemzeti szuverenitás alkotmányjogi összefüggései, témavezetője a megkérdőjelezhetetlen tekintélyű Kukorelli István. A dolgozat átment már a munkahelyi vitán – ez az a fórum, ahol általában utoljára érdemi tartalmi-módosítási javaslatokat fogalmaznak meg a doktorandusz felé. A doktori tanács szokatlan módon nem egyöntetűen javasolta védésre a dolgozatot – ez volt az a pont, amibe a 444 belekapaszkodott.
Mint írták: 5 igen, 2 nem szavazattal, 1 tartózkodással engedélyezték számára a doktori eljárás megindítását állam- és jogtudományból. Bizonyára – mutatott rá Veczán Zoltán kollégám – teljesen véletlen, hogy a 444-nek épp három névtelen informátora van az ügyben. Csakhogy a 444 azt is megírta, hogy aki nem szavazatott igennel, az is elismeri, hogy a disszertáció szakmailag rendben van, a kifogás „erkölcsi”, miszerint nagyhatalmú politikus csak ne doktorizgasson az ELTE-n. Polyák docens úr (aki ismert balliberális politikai szerepvállalásairól, ami szíve joga) ezt keresetlen szavakkal fogalmazta meg nyilvános posztjában, mire az ELTE közleményt adott ki, mely szerint csak a tudás számít, eszerint ítélnek.
Szakmailag rendben volt Orbán Balázs doktori disszertációja, de politikai okokból az elkaszálása mellett szavaztak az ELTE-n. A tanszékvezető önmaguk „arcon hányásáról” posztolt. Veczán Zoltán írása.
Mivel ez a kör nem jött be, ezért az amúgy történelemből (és nem jogból) doktorált Rácz András most kívülállóként megpróbál belekötni a jogi kar doktori eljárásába.
Rácz leginkább abba igyekszik belekötni, hogy megvan-e Orbán Balázsnak a doktori követelmények teljesítéséhez szükséges számú és minőségű tudományos publikáció, melynek ellenőrzésére az MTMT-t, azaz a Magyar Tudományos Művek Tárát használja fel.
Három kifogás
Rácz Andrásnak három kifogása van: szerinte a jogi kar doktori szabályzata által előírt öt tudományos publikáció nincs meg Orbán Balázsnak, csak kettő, mert a másik három, amit akként tüntet fel, és amit el is fogadott a témájába vágó tudományos publikációnak a doktori tanács, azok mégsem azok, mert nem a disszertáció szűk témájába vágnak.
Másrészt Rácz András messzemenő következtetéseket von le a rendelkezésére álló adatokból, például arra következtet, hogy Orbán Balázs valamikor témát váltott a képzésben, aminek nincs nyoma, mivel úgymond „a 2012-ben kapott abszolutóriumát még biztosan nem ebben a témában szerezte. Onnan lehet tudni, hogy nem, mert az MTMT-je alapján 2012-ben nem volt két olyan publikációja, ami ehhez a témához akárcsak lazán is kapcsolódott volna. A publikációi alapján az eredeti kutatási témája valószínűleg a parlamenti frakciók működéséhez kapcsolódhatott valahogy, akár még a mandátumokról is szó lehetett benne (nem elérhető online az eredeti doktori témája), de szuverenitásról akkoriban egyáltalán nem írt.”
Végül Rácz András kifogásolja, hogy Orbán Balázs 12 évvel az abszolutóriuma megszerzése után fog doktori fokozatot szerezni, ami szerinte „extrém ritka”, és azt sugallja, hogy ekkora le szoktak járni a határidők.
Nos, akkor elmondjuk, hogy Rácz András következtetései miért tévesek.
Ezekért:
Egyrészt nem ritka, hogy valaki 10-15 évvel a doktori képzés megkezdése vagy az abszolutóriumszerzés után doktoráljon le, bőven ismerek 50-60 éves koruk felett ledoktoráló bölcsészeket például, és nem tegnap kezdték a képzést.
Emellett forrásaink szerint
Orbán Balázsra a 2016-os szabályzat érvényes, ami szerint 14 éve van ledoktorálni, ami 2026-ban jár le, tehát határidőn belül van.
Egyébként aszerint a szabályzat szerint neki még kellett doktori szigorlatot tennie, ami az új szabályzatban már nem szerepel.
Forrásaink szerint emellett
semmilyen témaváltásra nem került sor.
Orbán Balázs doktori szakterülete nem a disszertációjának a szűk szakterülete, hanem a „parlamenti jog”, a disszertáció ezen belül is egy szűkebb területről szól. De a doktoranduszoknak nem csak a disszertációjuk szűk területéről közölt publikációt fogadják el a jogi kar doktori iskolájában (meg a legtöbb doktori iskolában), hanem az azon tudományterületről írt tanulmányait, amelyekhez kapcsolódik a disszertáció, jelen esetben ez a parlamenti jog. Márpedig Orbán Balázsnak több tanulmánya van például a frakciókról és frakciófegyelemről.
Azaz: Orbán Balázsnak nem szűken a szabad mandátum és a szuverenitás területéről kellett témába vágó publikációkat közölnie, hanem a parlamenti jog egész területéről, és az mind beleszámít a disszertációhoz kötelezően publikálandó tudományos tanulmányaiba.
MTMT-varázslatok?
Rácz szerint az MTMT-be „minden aktív kutatónak, legyen doktorandusz, egyetemi tanársegéd vagy emeritus professzor, fel kell töltenie a publikációit és a rájuk kapott hivatkozásokat is. Ma már nemcsak a tudományos publikációkat lehet feltölteni, de az egyéb, ismeretterjesztő, szakpolitikai és más anyagokat is, természetesen külön megjelölve, hogy ezek nem tudományos, hanem más minőségű, más célú írások.”
Hát, ez valójában nincs így, a valóság nem találkozik az ideállal:
nem, nem kötelező ez a feltöltés, legalábbis biztos hogy nem minden tudományos műhely követeli meg, szakmányban tudok olyan tudósokat, akiknek vagy egyáltalán nincs MTMT-jük, vagy erősen hiányos.
(Például a CEU környékén.)
Egyébként gyakran nem is maguk a tudósok töltögetik ezt, hanem például az intézeti titkár, vagy akit megbíznak eme nemes feladattal. Más kérdés, hogy igen, ajánlott töltögetni az MTMT-t, de mondom, a magyar tudósok jelentős része nem tesz így. Rácz András remélem, hogy küld ennek a kollektívának egy ejnye-bejnyét – elég nagy kollektíva.
Aztán Rácz András azon mosolyog, hogy Orbán Balázs MTMT-jében szerepel egy Twitter-bejegyzés. Aszongya, hogy: „Kifejezetten vicces lista egyébként, mert még Orbán Twitter-bejegyzése is szerepel rajta, mint közlemény, sőt, még róla írt 444-es cikk is.” Oké, akkor lássuk ezt a tételt az MTMT-ben:
Annyi történt, hogy Orbán Balázs egy építészeti témájú Twitter-bejegyzését idézte egy folyóirat. És hát az idézett nem tudományos szövegeket is fel szokás vinni az MTMT-be.
Ilyenkor nem a „tudományos” címkét rendelik hozzá a tételhez, hanem a „közérdekű”-t. Tudósok egész sora tünteti fel egyébként az MTMT-ben a közéleti lapokba (pl.az Élet és Irodalomba) írt publikációit a közérdekű címke segítségével, a fiatal filozófusok közt pedig az az elterjedt szokás, hogy a Qubit 444-származék tudományos ismeretterjesztő portálon közölt cikkeiket is felviszik, közérdekűnek vagy ismeretterjesztőnek felüntetve, akkor is, ha azokat nem idézik tudományos tanulmányok. Orbán Balázs Twitter-bejegyzése kizárólag azért szerepel itt, mert idézte egy tudományos szöveg, ami tök releváns.
Egyébként nem is tudom, hogy merülhet fel egyesekben, hogy egy politikussá lett doktorandusz fokozatszerzési eljárásához a témavezető nem követel meg mindent, a doktorandusz meg nem csinál meg mindent, ami szükséges, fokozott jelleggel, pont azért, mert számíthat rá, hogy bele fognak kötni.
Egyszerűen arról van szó, hogy mivel politikai alapon nem tudtak belekötni Orbán Balázs doktorijába, mivel elismerték, hogy szakmailag rendben van a disszertáció, most taktikát váltottak, és a doktori eljárásba próbálnak belekötni.
Rácz András azonban történelemből doktorált, és nem tudja szakmailag megítélni, hogy Orbán Balázs jogi disszertációjához beadott publikációi a szakterülethez tartoznak-e vagy sem, meg egyáltalán az egész eljárást,
ami amúgy bevett szokás szerint zárt ajtók mögött folyik és a doktori iskola belügye, nem ismeri. Kívülálló laikusként próbál belepofázni egy másik tudományterület saját ügyeibe. A helyzet az, hogy ha a doktori tanács elfogadta Orbán Balázs publikációs listáját, akkor a publikációs lista rendben van. Ott ül egy csomó jogász, akiket a kívülálló, nem jogász Rácz András kibicként egyedül próbál felülírni. Összegzésül azt mondhatjuk, hogy Rácznak téves a kiindulópontja, és így a következtetései is tévesek, egyébként meg beleköt olyasmikbe is, amelyek bevett gyakorlatnak számítanak.
De úgy látszik, valakiknek nagyon fáj, hogy még egy jobboldali jogászpolitikusnak lesz doktori fokozata. Kicsinyes az egész.
Orbán Balázs az ELTE-n doktorál, egyeseknek ez nem tetszik, és mivel szakmailag nem lehet belekötni a illetékes testületek szerint, belekötnek hát politikai alapon.
Lengyel konzervatív képviselő üzent a magyaroknak, hogy az EU buzdítására politikai boszorkányüldözés folyik a leváltott nemzeti konzervatív kormányzat politikusai ellen.
Emily O’Reilly tizenegy éven át töltötte be az ombudsmani tisztséget, amelynek során az átláthatóság és az összeférhetetlenség ellenőrzése volt a fő feladata.
Lőrincz Viktor Olivér az Akadémiai Dolgozók Fórumának alapító aktivistája és egyik állandó megmondóembere. Doktori képzéseit 2007-ben kezdte. Fokozatot azóta sem szerzett, pedig két doktori iskolában is hallgató volt. Doktori fokozat nélkül dolgozik közel egy étvizede egy kutatóintézetben, és aggódik a kutatás szabadságáért. Várjuk erről is Rácz András épületes kritikáját a tudományos objektivitás jegyében.
Rácz megint ott okoskodik,amihez semmi köze nincs.
Külpolitikai szakértő/elemző címen futtatja magát,nulla eredménnyel.Sőt néhol egyenesen oroszországszakértőként aposztropálja magát,és olyan hülyeségeket bírt mondani,hogy oroszországi ismerőseim fetrengtek a röhögéstől!Még tippelgetésben sem sikeres,mert eddig még semmit sem tudott eltalálni.