Az ész megáll az állítólag semleges és elfogulatlan tudomány szentélye előtt!
A 444 nagy dérrel-dúrral megírta, hogy
„Orbán Balázs doktori témája az egyetlen az ELTE jogi karán, amelynek továbbengedéséről nem egyhangúlag döntött idén a testület”.
A miniszterelnök politikai igazgatója, mint a 444 írja is, még jóval azelőtt kezdte meg a doktori képzést, hogy ebbe a pozícióba került volna. Doktori disszertációjának címe A szabad mandátum és a nemzeti szuverenitás alkotmányjogi összefüggései, témavezetője a megkérdőjelezhetetlen tekintélyű Kukorelli István. A dolgozat átment már a munkahelyi vitán – ez az a fórum, ahol általában utoljára érdemi tartalmi-módosítási javaslatokat fogalmaznak meg a doktorandusz felé. Való igaz, hogy ezután – mint írják – szinte csak formalitás a doktori fokozat megszerzése eljárásának engedélyezése és a nyilvános védés.
Szóval – mint a 444 sulykolja – „nagyon ritka”, hogy egy egyetem doktori tanácsa ne egyhangúlag adjon engedélyt az ekkora már minden szempontból bevédett és tökéletesített disszertáció szerzőjének. De Orbán Balázs esetében nem volt egyhangúság, merthogy a testület „5 igen, 2 nem szavazattal, 1 tartózkodással engedélyezi számára a doktori eljárás megindítását állam- és jogtudományból.”
Nos, először is:
attól, hogy határozat nem egyhangú, még megfelel az eljárási szabályoknak, tehát igazából lényegtelen a kérdés, amit a 444 hangsúlyoz. Orbán Balázs készülhet a védésre. Pont.
Másrészt amikor az egyszeri 444-olvasó azt hinné, hogy a nagy hatalmú politikus valami gagyit akart áterőltetni az egyetemen, de azok nem merték elkaszálni, csak ilyen finoman adták a külvilág tudtára, hogy el vannak nyomva, akkor kiderül, hogy igazából a dolog fordítva áll.
Idézem a 444-et és három anonim forrását, tessék az első mondatot figyelni:
Azt mindhárman megerősítették, hogy a dolgozat szakmai szempontok alapján rendben volt – ám elvi problémák merültek fel.
Úgy tudják, a nemmel szavazók erkölcsi összeférhetetlenség miatt döntöttek így. Szerintük az ELTE egy ilyen hatalmú politikussal szemben kiszolgáltatott helyzetben van, ezért nem fogják tudni objektívan megítélni a dolgozatot, attól tartva, hogy negatív bírálat esetén szankciók érnék az egyetemet. Azt viszont jogszabályilag nem tehették meg, hogy a kérelmet elutasítsák, mert amikor Orbán Balázst felvették a doktori képzésbe, vállalták, hogy végigviszik a folyamatot. Mivel szakmai okok nem szólnak amellett, hogy ez nem lenne lehetséges, ezért jogszabályellenes lenne erkölcsi okokra hivatkozni. Hozzá kell tenni, hogy Orbán Balázs akkor kezdte a képzést, amikor még nem volt ilyen pozícióban. Magyarországon azonban nincs olyan jogszabály, amely ezt az összeférhetetlenséget kezelni tudná.”