Orbán Balázs doktorija: a docens úr politikai alapon elkaszálná, a tudomány szabadsága meg csak nézi ezt a bolsi tempót

2024. november 16. 15:50

Orbán Balázs az ELTE-n doktorál, egyeseknek ez nem tetszik, és mivel szakmailag nem lehet belekötni a illetékes testületek szerint, belekötnek hát politikai alapon.

2024. november 16. 15:50
Orbán Balázs interjút ad a Bloombergnek. Fotó: Képernyőkép
Szilvay Gergely
Mandiner

Az ész megáll az állítólag semleges és elfogulatlan tudomány szentélye előtt!

A 444 nagy dérrel-dúrral megírta, hogy

„Orbán Balázs doktori témája az egyetlen az ELTE jogi karán, amelynek továbbengedéséről nem egyhangúlag döntött idén a testület”.

A miniszterelnök politikai igazgatója, mint a 444 írja is, még jóval azelőtt kezdte meg a doktori képzést, hogy ebbe a pozícióba került volna. Doktori disszertációjának címe A szabad mandátum és a nemzeti szuverenitás alkotmányjogi összefüggései, témavezetője a megkérdőjelezhetetlen tekintélyű Kukorelli István. A dolgozat átment már a munkahelyi vitán – ez az a fórum, ahol általában utoljára érdemi tartalmi-módosítási javaslatokat fogalmaznak meg a doktorandusz felé. Való igaz, hogy ezután – mint írják – szinte csak formalitás a doktori fokozat megszerzése eljárásának engedélyezése és a nyilvános védés.

Szóval – mint a 444 sulykolja – „nagyon ritka”, hogy egy egyetem doktori tanácsa ne egyhangúlag adjon engedélyt az ekkora már minden szempontból bevédett és tökéletesített disszertáció szerzőjének. De Orbán Balázs esetében nem volt egyhangúság, merthogy a testület „5 igen, 2 nem szavazattal, 1 tartózkodással engedélyezi számára a doktori eljárás megindítását állam- és jogtudományból.”

Nos, először is: 

attól, hogy határozat nem egyhangú, még megfelel az eljárási szabályoknak, tehát igazából lényegtelen a kérdés, amit a 444 hangsúlyoz. Orbán Balázs készülhet a védésre. Pont.

Másrészt amikor az egyszeri 444-olvasó azt hinné, hogy a nagy hatalmú politikus valami gagyit akart áterőltetni az egyetemen, de azok nem merték elkaszálni, csak ilyen finoman adták a külvilág tudtára, hogy el vannak nyomva, akkor kiderül, hogy igazából a dolog fordítva áll.

Idézem a 444-et és három anonim forrását, tessék az első mondatot figyelni:

Azt mindhárman megerősítették, hogy a dolgozat szakmai szempontok alapján rendben volt – ám elvi problémák merültek fel. 

Úgy tudják, a nemmel szavazók erkölcsi összeférhetetlenség miatt döntöttek így. Szerintük az ELTE egy ilyen hatalmú politikussal szemben kiszolgáltatott helyzetben van, ezért nem fogják tudni objektívan megítélni a dolgozatot, attól tartva, hogy negatív bírálat esetén szankciók érnék az egyetemet. Azt viszont jogszabályilag nem tehették meg, hogy a kérelmet elutasítsák, mert amikor Orbán Balázst felvették a doktori képzésbe, vállalták, hogy végigviszik a folyamatot. Mivel szakmai okok nem szólnak amellett, hogy ez nem lenne lehetséges, ezért jogszabályellenes lenne erkölcsi okokra hivatkozni. Hozzá kell tenni, hogy Orbán Balázs akkor kezdte a képzést, amikor még nem volt ilyen pozícióban. Magyarországon azonban nincs olyan jogszabály, amely ezt az összeférhetetlenséget kezelni tudná.”

 Magyarán: szerintük tilosnak kéne lennie, hogy a politikusok (valamilyen meghatározatlan pozíciótól felfelé) ledoktoráljanak – ami egyébként állampolgári jog nemtől, származástól, rangtól és minden egyébtől függetlenül, csak a tudás számít. De egy, mondjuk így, a 444-es források szerint

potenciálisan nagyhatalmú politikus, akivel – ködösítés – „szemben kiszolgáltatott helyzetben van” az egyetem, az ne doktorizgasson. Miért ne? 

Ha szakmai kifogás tényleg nem merülhet föl, akkor miért ne? A 444 azt sugallja, hogy nem volt az egyetemi doktori tanácsnak vér a pucájában elkaszálni Orbán Balázst a szakmán és tudományon kívüli okokból. Szerintem meg épp ennek fordítottja lenne kínos: ha az elfogulatlan tudósok egy jó dolgozatot csak azért kaszálnának el, mert politikus írta. Az átengedéséhez is kell kurázsi, mint látszik, ez legalább most megvolt.

De van ám még tovább is. Mindezek után a ELTE Média és Kommunikáció Tanszékének docense, Polyák Gábor (foglalkozása szerint elfogulatlan tudós) óvodás hangvételű, kicsinyes posztban ment neki a testületnek. (A tanszéke egyébként másik karhoz tartozik, szóval a bölcsészkar egyik szakának docense nekiment a jogi kar doktori tanácsának.)

Idézem (a 444 is idézi, külön cikkben):

„Orbán Balázs kisfőni az ELTE ÁJK-n védi a PhD-dolgozatát. Tényleg mindent, de mindent megérdemlünk. A kormány minden nap beletörli a mocskos talpát az  ELTE-be. Minden egyes nap pöccint rajta egyet a szakadék felé, és röhög, ahogy kapaszkodunk, nehogy leessünk. (…)

És a jogi kar, ahol elvileg jogállamiság, emberi jogok, hatalommegosztás is szóba kerül, egy Orbán Balázsnak nem mondja azt, hogy menjél te az NKE-re. Orbán Balázs, a legalja ideológiai keltető MCC ura, az NKE mindenható parancsolója, nagyfőni szeme fénye, aki '56-ot is büntetlenül kihazudhatja a történelemből. Kollégák, hol a gerinc? Miféle jogászi szakmai ethosz ez, miféle állampolgári tartás? Miért a legsötétebb múltat mutatjuk példként a jövő értelmiségének? Miért hányjuk arcon magunkat? (…)

Az ELTE egyetemi tanáraként kikérem magamnak, hogy Orbán Balázs ebben az intézményben szerez PhD fokozatot.”

Polyák Gábor amúgy sokat ír a dezinformációról (progresszív szempontból), de láthatóan mégis valóságvesztésben él. Például ha Orbán Balázs az NKE-n doktorálna, Polyák azzal sem lenne sokkal beljebb, mert Orbán Balázs valószínűleg akkor is megszerezné a fokozatát, s igazából 

bárhol szerzi meg, a doktori fokozat az doktori fokozat. Az NKE-s is az.

Értem én, hogy szakmai körök méricskélnek különböző egyetemek doktorijai között, de olyan nagyon mégsem tudnak méricskélni. Mindenki a saját diákjait segíti, ami rendben is van így, minden egyetem külön közösség és szakmai műhely. A doktori cím viszont doktori cím, s pont.

Értem én azt is: Polyák úgy érezné, lehetőségeihez mérten bosszút állt az általa utált kormány fontos tagján. De ez, már bocsánat, annyira kisstílű, hogy ilyenre is csak a progresszív egyetemi értelmiségiek képesek. A társadalomtudomány amúgy is egyre inkább balra manipulál.

Polyák kiválóan művelt itt egy műfajt: az önleleplezést. Világossá tette ugyanis, hogy 

szerinte politikai szempontok alapján el kellene kaszálni egyes doktoranduszokat. 

Bolsi tempó? Az.

Ezt is ajánljuk a témában

Amerikai szociálpszichológusok: durván balra manipulál a társadalomtudomány

Súlyos a baloldali elfogultság a társadalomtudományokban két amerikai szociálpszichológus szerint, akik összefoglalták, mindez miért van rossz hatással a tudományra. Néhány adat: a negyven amerikai topegyetem pszichológia szakán nincs egyetlen egy jobboldali (republikánus) meggyőződésű oktató sem; a tudósok 20-80 százaléka nyíltan bevallja, hogy diszkriminálná a konzervatívokat. De lássuk, hogy alakulhatott ez így!

 

Összesen 88 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Imprator
2024. november 18. 10:33
Sajnos nem ez az első eset hogy, az ELTE politikailag dönt a doktori címekről.
2024. november 18. 08:52 Szerkesztve
A dolgok az utóbbi időben nagyon rossz irányba mozdultak el. Már az egyetemek is keményen politizálnak/diszkriminálnak politikai alapon. Ha valaki egyetemre megy, és ott alap - vagy felsőbb képzést akar szerezni, valószínűleg szakmailag szeretne haladni, és elsajátítani az egyetem tananyagát. Az elitista propaganda rossz ómen, és sajnos - beigazolódik, hogy egyesek nagyon is kiválasztottnak tartják magukat. Ők a felkentek, a felvilágosultak, a menők, akik az egész világra tesznek a magasból...Szánalmas az egész úgy, ahogy van.
Ez D-dúr és e-moll
2024. november 17. 22:52
(előz. komm. folyt.) "Az ellene irányuló támadások rá mért hatásáról Szabó 1945-ben így ír naplójában: '...tudom, hogy legbelül sírig megmarad a végső erőm, a becsületé, az önbecsülésé, amely nélkül nem lehet élni… s a munkaerőmnek is van még bizonyítéka… De a rendes, igazi, normális élet számára elvesztem: ahhoz nem erőfeszítések kellenek, hanem oda se figyelő, laza, nyugodt erő, csöndes, természetes, halk biztonságérzet, olyasmi, ami nem foglalkoztat, ami nem vonja egyébről magára a szellemünk figyelmét… Most felejteni kéne, gyógyulni, ez volna a legelső…' [Forrás: Szabó Lőrinc: Bírákhoz és barátokhoz (Napló és védőbeszédek 1945-ből). Magvető Kk., Bp., 1990.]"
Ez D-dúr és e-moll
2024. november 17. 19:13 Szerkesztve
"orygabor ---> Ez D-dúr és e-moll 2024. november 17. 18:09 Érted, hogy miről van szó? Biztos?" Szerinted értem? "A személyek ellen irányuló virtuális lincselések (irányított sajtótámadások és a közösségi médiában folyó hangulatkeltések, uszítások) célja nem pusztán ideológiai csatározás, hanem konkrét emberek erkölcsi-lelki-fizikai megsemmisítése. Szabó Lőrincet 1945-ben (a mai eszközökhöz és a mai hangnemhez kísértetiesen hasonlóan) megtámadta a polgári radikális és a szociáldemokrata sajtó. Két éven keresztül nem szálltak le róla. Elérték, amit el akartak: a negyvenes évei közepén járó Szabó néhány éven belül két szívtrombózison, két tüdővérzésen esett át, sokízületi gyulladást kapott és 1957 őszén (57 évesen, totális roncsként) tüdőrákban meghalt." magyarido.blog.hu/2019/09/03/virtualis_lincselkedesek_153 (folyt. köv. komm.)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!