A tudományos teljeseítmények megítélése nem függhet a szerző személyétől – itt az ELTE állásfoglalása az Orbán Balázs-ügyben

2024. november 16. 16:14

Szakmai szempontból nem volt ellene kifogás, mégis megpróbálták megakadályozni, hogy Orbán Balázs az ELTE-n védje meg doktori disszertációját. Most az egyetem közleményt adott ki, amelyben kiállnak a tudomány szabadsága mellett.

2024. november 16. 16:14

Nyitókép: Orbán Balázs / Rzeczpospolita

Kollégák, miért hányjuk arcon magunkat?” – többek között e kérdéssel reagált az ELTE Média és Kommunikáció Tanszékének docense, Polyák Gábor arra a hírre, miszerint Orbán Balázs doktori védésére készül az egyetem Állam- és Jogtudományi Doktori Iskolájában. Orbán Viktor politikai igazgatója PhD-értekezését A szabad mandátum és a nemzeti szuverenitás alkotmányjogi összefüggései címmel írta, az értekezés nyilvános vitája december elején lesz.

Ezt is ajánljuk a témában

Polyák Gábor egy meglehetősen dühödt Facebook-bejegyzésben adott hangot a nemtetszésének, kifejezetten kikérve magának, hogy Orbán Balázs abban az intézményben szerezzen PhD-fokozatot, amelyben ő is tanít, majd a posztjában előbb arról írt, hogy Orbán Balázst miért nem küldték inkább a Nemzeti Közszolgálati Egyetemre, 

majd a kollégái gerincét kérte számon az engedély megadása miatt.

Orbán Balázs még politikai pályafutása előtt kezdte meg doktori tanulmányait az ELTE-n, ahol egyébként summa cum laude diplomázott, a disszertációját pedig a megfelelő határidőre, a megfelelő módon és formában benyújtotta, és ahogyan az megszokott, egy szűkebb közönség előtt vitán meg is védte. Itt érdemi kifogást senki nem emelt, a tanszéki vélemény pozitív és egyöntetű volt a tekintetben, hogy következhet a doktori fokozatszerzési eljárás. 

Ezután a Tudományági Doktori Tanács a szokásostól mégis eltérve feladta az addigi egyhangúságot, 

és a bírálóbizottság a doktori értekezés, valamint a benyújtott dokumentumok alapján 5 igen, 2 nem szavazattal, 1 tartózkodással adott csak engedélyt Orbán Balázs számára a doktori eljárás megindítására – 2024-ben ez volt az első ilyen eset, minden más döntést 0 nem szavazattal, illetve nulla tartózkodással hoztak meg.

Ezt is ajánljuk a témában

Az ELTE ma közleményt adott ki nem megnevezve a konkrét ügyet, amelyben azt írják, a tudomány szabadságát „megkérdőjelezhetetlen és korlátozhatatlan értéknek tekintik”, és a tudomány szabadságának elválaszthatatlan része az is, hogy „a tudományos műveket és tudományos teljesítményeket kizárólag azok minősége, és ne a szerző személye alapján ítéljék meg”. 

Az ELTE intézményi alapelveként leszögezik: 

különböző gondolkodású, vallású, politikai és ideológiai meggyőződésű egyetemi polgárok alkotnak független szakmai közösséget, amelyben nincsen helye a kirekesztésnek”, 

ezért az egyetem minden olyan megnyilvánulástól elhatárolódik, amely „polgárai szakmai munkáját azok politikai nézetei és közéleti szerepvállalása alapján minősíti, vagy politikai alapon kérdőjelezi meg bárki jogát ahhoz, hogy egyetemünkön tanulhasson vagy kutathasson”.

Kapcsolódó vélemény

undefined

Eötvös Loránd Tudományegyetem

ELTE

Idézőjel

A kutatás szabadságát és a szakmai teljesítményt politikai alapon, vagy más kirekesztő szempont alapján megkérdőjelező megnyilvánulásokat elutasítja az ELTE.

 

Összesen 25 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
KovG_1
2024. november 16. 18:24
Az ELTE az egykori SZDSZ leányvállalata továbbra is. Még a 90-es években telenyomták ultraliberális-neokommunista oktatókkal az ELTE-t, meg az egész oktatás szervezést. Ezek a hazaáruló neokommunisták továbbra is ott tanyáznak az egyetemeken, sőt, még oktatási - és kulturális tárcák is hemzsegnek tőlük. Ezért lehet még mindig elhazudni tőlünk hazánk és nemzetünk valós történelmét. Ki kéne rúgni az összeset.
Akitlosz
2024. november 16. 18:13
Már ha a jog az tudomány.
RasPutin
2024. november 16. 18:11
Orbán Viktor politikai igazgatója PhD-értekezését A szabad mandátum és a nemzeti szuverenitás alkotmányjogi összefüggései címmel írta, Tudja valamelyik narancsbolsevik mit jelent a szabad mandátum? Orbán Balázs szájából kimondottan hamisan hangzik.
Agricola
2024. november 16. 17:51
Érdekes, hogy ez a polyák Gábor ma tanszékvezető lehet egy magyar egyetemen ezzel az irracionális mentalitással, ami hasonló az inkvizíció bíráinak mentalitásához. Galileo Galilei itáliai fizikus, csillagász, matematikus, természettudós, akinek eredményei ellentmondtak az uralkodó ptolemaioszi, geocentrikus világképnek, ezért összeütközésbe került a katolikus egyházzal. Ezért az inkvizíció bírósága elé került, amely 1633-ban a könyveit betiltotta, Galileit tanainak megtagadására kényszerítette, és házi őrizetben kellett élnie 1642-ben bekövetkezett haláláig.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!