Polyák Gábor többször is súlyos önellentmondásba keveredett, most is erről van szó – mutatott rá az ELTE docensének portréja kapcsán a Transzparens Újságírásért Alapítvány. Elemzésükben rámutatnak:
Polyák saját doktori disszertációját akkor védte meg a Pécsi Tudományegyetemen, amikor kutatásvezető volt a Gazdasági Versenyhivatalnál a Gyurcsány-kormány idején.
Polyák tanszékvezetőként fontos aktora a magyar médiaéletnek, felelőssége van abban, hogy milyen kép alakul ki a médiáról. Ezért az alapítvány szerint fontos, hogy személyéről részletesebb képet kapjunk. Életrajzának érdekesebb eleme, hogy kutatási és oktatói pályája mellett különféle szervezeti keretek között tanácsadói szerepeket is vállalt a politikában:
- 2003 – 2004 között a Hírközlési Felügyeletnek dolgozott,
- 2004 – 2005 között különböző távközlési szolgáltatók munkáját segítette,
- 2004 – 2007 között pedig az ORTT Alkalmazott Kommunikációtudományi Intézeténél vett részt a médiaszabályozás előkészítésében.
- 2006-ban a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának egyes munkáit segítette.
- 2007-ben a Miniszterelnöki Hivatalnak dolgozott. A kereskedelmi műsorszolgáltatás versenyjogi alapú szabályozásával kapcsolatban, illetve a nemzeti tartalmak előállításával, szerkesztésével és átvitelével összefüggő tartalmi és pénzügyi feltételrendszer kialakításában segítette a Gyurcsány-kormányt.
- 2008 – 2009-ben az ORTT elnökének volt tanácsadója médiajogi kérdésekben. (Ebben az időben a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök által jelölt Majtényi László volt az Országos Rádió és Televízió Testület vezetője, aki azonban tisztségéről 2009. október 29-én, a rádiófrekvenciák elosztása elleni tiltakozásul lemondott.)
Az alapítvány rámutatott, Polyák Gábor nem először nyilvánított véleményt politikai közéleti kérdésekben.
Médiajoggal foglalkozó szakemberként többször hozzászólt a szólásszabadság, a médiaszabadság, valamint a véleménynyilvánítási szabadság kérdéseihez. Ezek a megszólalásai a legutóbbi nyilatkozatával ellentmondásosan hatnak.
“Az elől nem ment meg senki téged, hogy választópolgár legyél. Mert egyszer csak 18 éves leszel. Hogy akkor legyen rá igényed, hogy ne biankó-csekkeket írj alá, hanem viták alapján, érvek alapján is – és nyilván a karizmát sosem lehet teljesen kiiktani – tehát kell, hogy szimpatikus figurák legyenek ezen a színpadon, de ne pusztán a szimpátia meg a karizma. Hanem ennél lényegesen több információ birtokában akarjál döntést hozni. Ez segít a békés egymás mellett élésnek. Ugye a demokrácia egyszerűen nem más, mint a békés egymás mellett élésnek a lehetősége. A demokrácia az arról szól, hogy négy évente nem bunkósbottal ütjük ki egymást a hatalomból, meg nem guillotine-nal oldjuk meg a hatalmi válságokat” – értekezett korábban a demokráciáról Polyák Gábor.
Ezzel a gondolatmenettel szöges ellentétben áll Orbán Balázs doktorijával kapcsolatos Facebook-bejegyzése.
NEM ELŐSZÖR ÉRI AZ A VÁD Polyák Gábort, HOGY POLITIKAI NÉZETEIT NEM TUDJA ELVÁLASZTANI EGYETEMI OKTATÓI TEVÉKENYSÉGÉTŐL.
Miután a Pesti Srácok összefoglalót közölt arról, milyen erősen átpolitizált az általa vezetett tanszék munkája, az érintett határozottan visszautasította a vádakat, s leszögezte, hogy miközben „értelmiségi, határozott értékrendet valló egyetemi emberekként bizony politizálunk”, azonközben oktatóként, illetve egyetemi polgárként nem.
Végezetül talán érdemes felhívni a figyelmet arra, hogy Polyák Gábor 2008-ban, éppen akkor védte meg PhD disszertációját, amikor amúgy fontos tanácsadóként vállalt szerepet a Gyurcsány-kormányzatban
– emlékeztetett elemzésének zárásaként a Transzparens Újságírásért Alapítvány.