ELTE-botrány: összeszedtük a legerősebb nyilatkozatokat

2024. november 18. 15:21

A Magyar Tudományos Akadémia elnöke kiállt Orbán Balázs mellett.

2024. november 18. 15:21
Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója

Fotó: Mandiner / Földházi Árpád

Mint ismert, Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója a doktori címének megvédésére készül az ELTE Állam- és Jogtudományi Doktori Iskolájában. A politikai igazgató A szabad mandátum és a nemzeti szuverenitás alkotmányjogi összefüggései címmel írt PhD-értekezését december elején készül megvédeni, akkor lesz a monográfia nyilvános vitája.

Azonban a Tudományági Doktori Tanács tagjai között nem volt egyetértés azzal kapcsolatban, hogy a politikus számára  megindítják-e a doktori védési eljárást, ugyanis a 8 tagból álló testületből csupán öten szavaztak igennel, ketten nemmel, míg egy fő tartózkodott.

Bár a szükséges szavazatot megkapta a kormányfő politikai igazgatója, érdekesség, hogy mindenki másnál egyhangú döntést hozott a bírálóbizottság.

Polyák Gábor, az ELTE Média és Kommunikáció Tanszékének a vezetője pedig úgy érezte, mindenképpen nyilvánosan kell kommentálnia az ügyet. A közösségi oldalára is kitett hosszas, némileg zavaros fejtegetésének a lényege: a kormány rossz, nagyon rossz.

Ezt is ajánljuk a témában

„Orbán Balázs kisfőni az ELTE ÁJK-n védi a PhD-dolgozatát. Tényleg mindent, de mindent megérdemlünk. A kormány minden nap beletörli a mocskos talpát az ELTE-be. Minden egyes nap pöccint rajta egyet a szakadék felé, és röhög, ahogy kapaszkodunk, nehogy leessünk. Megalázza a diákjanikanat, megaláz minden oktatót és minden munkatársat” – írja Polyák.

Polyák szerint Orbán Balázs maga az „ördög”, a hazai tudományos élet pedig nem független, hiszen el- és megtűri a jobboldali eszméket magának valló kollégákat. Okfejtését így zárja:

„Az ELTE egyetemi tanáraként kikérem magamnak, hogy Orbán Balázs ebben az intézményben szerez PhD fokozatot.”

Miután Polyák kikérte magának a kikérnivalót, munkahelye azonnal elhatárolódott tanszékvezetője állításaitól. Az egyetem közleményében hangsúlyozta, hogy: „A tudomány szabadsága elválaszthatatlan részének tekinti azt is, hogy a tudományos műveket és tudományos teljesítményeket kizárólag azok minősége, és ne a szerző személye alapján ítélje meg. Az ELTE vallja azt az intézményi alapelvet is, hogy a különböző gondolkodású,  vallású, politikai és ideológiai meggyőződésű egyetemi polgárok alkotnak független szakmai közösséget, amelyben nincsen helye a kirekesztésnek. Az ELTE elhatárolódik minden olyan megnyilvánulástól, amely az Eötvös Loránd Tudományegyetem polgárainak szakmai munkáját azok politikai nézetei és közéleti szerepvállalása alapján minősíti, vagy politikai  alapon kérdőjelezi meg bárki jogát ahhoz, hogy egyetemünkön tanulhasson vagy kutathasson.” 

A történetnek ezzel nem lett vége: az esetre az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala is reagált az M1 megkeresésére. Mint írták:

Az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló 2003. évi CXXV. törvény rendelkezései alapján Magyarországon tilos bármely személyt politikai véleménye miatt hátrányos megkülönböztetésben részesíteni: ez az alapelv az oktatási intézményekre, így az egyetemekre is kötelező érvényű.

Ahogy telt az idő, egyre több ismert ember szólalt meg a témával kapcsolatban. Először Ceglédi Zoltán publicista írta meg gondolatait:

„...az Orbán-kormány egyik legnehezebben védhető döntése az egyetemi modellváltás volt. Hogy itt, kérem, a tudományos és tanügyi szempontokat majd felülírja a politika, nepotizmus, urambátyám, és tutira a más meggyőződésű, pláne aktív politikai szerepet vállaló egyetemi polgárok, diák és tanár diszkriminálása.”

Kapcsolódó vélemény

undefined

Ceglédi Zoltán

Facebook

Idézőjel

Erre az ELTE kihirdeti, hogy ott bizony nem történt modellváltás, ott Orbán Balázs doktori disszertációja ellen szavaznak többen, elismerve, hogy a szerző politikai szerepvállalása a bajuk.

„Erre, baszki, az ELTE teli tüdővel kihirdeti, az ellenzéki sajtó meg kárörvendve megírja, hogy ott bizony nem történt modellváltás, ott még régi a regula, ott a fideszes kormánytag Orbán Balázs doktori disszertációja ellen szavaznak többen, elismerve, hogy nem a tartalom vagy a forma, hanem kifejezetten a szerző politikai szerepvállalása a bajuk. Hogy ez a rohadt fideszes ne itt doktorizzon. Szép munka.”

Ezután jött Demeter Szilárd a Petőfi Irodalmi Múzeum és a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója, aki a maga keresetlen stílusában így összegezte véleményét az üggyel kapcsolatban: „...olvasom, hogy Polyák tanszékvezető docens úr kikészült, amiért Orbán Balázs az ELTE-n fog doktorálni. Mondjuk, én indulásból nem értem, hogy Orbán Balázs miért akar doktorálni, és ha már igen, akkor miért probléma, hogy az ELTE-n. A politika pont az a terület, ahol nem a kilóra mért akadémizmus logikája mentén lépsz előre, egyáltalán nem számít, hogy a neved előtt van-e még pár betű. Szóval teljesen irreleváns, hogy Orbán Balázs doktorál-e, és hogy hol.”

Kapcsolódó vélemény

undefined

Demeter Szilárd

Mandiner

Idézőjel

Polyák tanszékvezető docens úrnak nem tetszik a rendszer, vagyis Polyák tanszékvezető docens úr kilép a tudományos diskurzusból és politikát csinál abból, amiből nem kéne.

Hozzátette:

„Polyák tanszékvezető docens úr veretes ellenzékiként rongyol neki a kormánynak vélt vagy valós sérelmek alapján. Polyák tanszékvezető docens úrnak nem tetszik a rendszer, vagyis Polyák tanszékvezető docens úr kilép a todományos diskurzusból, és politikát csinál abból, amiből nem kéne, ha a todományról szólna az ELTE-n doktorálni. Ezek szerint nem arról szól.”

Kapcsolódó vélemény

undefined

Szilvay Gergely

Mandiner

Idézőjel

Orbán Balázs az ELTE-n doktorál, egyeseknek ez nem tetszik, és mivel szakmailag nem lehet belekötni a illetékes testületek szerint, belekötnek hát politikai alapon.

A Magyar Tudományos Akadémia elnöke, Freund Tamás is kiállt a tudomány szabadsága mellett, és kifejezte egyetértését az ELTE állásfoglalásával:

„Az állam, az Akadémia és a tudományos intézményrendszer minden szervezete közös felelősséget visel a tudomány autonómiájának érvényesüléséért. Kizárólag ez biztosíthatja a hazai kutatási és felsőoktatási rendszer számára nélkülözhetetlen, a politikait is megelőző jelentőségű társadalmi bizalmat és tartós támogatást.”

Freund szerint az akadémiának kötelessége fellépni annak érdekében, hogy a tudományos kérdésekben csak a tudomány képviselői és kizárólag tudományos szempontok alapján foglaljanak állást. Majd hozzátette: „A tudományos fokozatszerzésre politikai, világnézeti, vallási, etnikai és nemi hovatartozástól függetlenül biztosítani kell az esélyegyenlőséget minden arra jogosulttá váló kutató számára. A fokozat odaítéléséről méltányos eljárásban, kizárólag a jelölt és értekezése tudományos minősége alapján kell dönteni.”

Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője így látja a történteket: „Az ELTE-n szereztem a diplomámat, már az egyetem mellett is dolgoztam a Nézőpont Intézetnél, akkor sem volt kérdéses a politikai világnézetem. Tanítottak baloldali, liberális és jobboldali tanárok egyaránt. Szerencsére egyszer sem tapasztaltam, hogy politikai okokból diszkrimináltak volna, kitűnő minősítéssel végeztem.”

Az elemző szerint Polyáknak távoznia kellene az ELTE-ről.

Kapcsolódó vélemény

undefined

Deák Dániel

Facebook

Idézőjel

Szerencsére az ELTE vezetése a kutatás szabadságát és a szakmai teljesítményt politikai alapon, vagy más kirekesztő szempont alapján megkérdőjelező megnyilvánulásokat elutasítja.

Polyák közben megint felbukkant a habokból, és posztolt: „Képzeljük el a helyzetet, hogy egy doktori védés keretében érdemi szakmai vita zajlik pédául a szuverenitás fogalmáról, úgy, hogy az egyik oldalon az egyik legnagyobb hatalommal rendelkező politikai döntéshozó ül, akinek közvetlen befolyása van a magyar felsőoktatás működésére, a másik oldalon meg annak az egyetemnek az oktatói ülnek, amelyik hosszú évek az egyik legnagyobb vesztese a felsőktatás-politikai döntéseknek. Melyik civilzált országban nem lenne eleve összeférhetetlen egy ilyen doktori védés? Ki hiszi el, hogy egy kiszolgáltatott helyezben lévő egyetem objektív döntést hozhat ebben a helyzetben?” – teszi fel a kérdést.

Azt ugyanakkor elismeri, hogy

semmi kétsége, hogy Orbán Balázs meg tud írni egy doktori értekezést.

Utána tovább folytatta korántsem kristálytiszta fejtegetését azzal a kérdéssel kapcsolatban, hogy Orbán Balázs miért az ELTE-t választotta doktori disszertációjának megírásához.

„Szóval dühös, az vagyok, de kirekesztő, politikai alapon diszkrimináló biztosan nem. Orbán Balázs nem egy egyszerű Fidesz-szavazó, nem egy egyszerű Fidesz-képviselő, hanem ő a miniszterelnök politikai tanácsadója. Személyesen felelős az egyetemünk sorsáért, és mi, egyetemi polgárok közössége, önként résztveszünk a játszmáiban” – hangsúlyozza Polyák.

Tehát Polyák számára teljesen érthetetlen, hogy Orbán Balázs, aki az ELTE Apáczai Csere János Gyakorlógimnázium és Kollégiumban tanult, majd az ELTE-n hallgatott jogot és politikatudományt, diplomát is itt szerzett, miért éppen az ELTE-n szeretné megvédeni doktori disszertációját.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Mandiner / Földházi Árpád

 

Összesen 54 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
iphone-13
2024. november 19. 11:30
én biztos rendet tennék köztük! az összes librikomcsi patkányt kirúgatnám az biztos, de még be is perelném a mocskokat.
2024. november 19. 08:51 Szerkesztve
Kiskomáim, Ti seggnyalóként Ilyen szépen gyártjátok le a közmédiában a gazdatest egyéni sérelem alapú műbalhéját. Mintha hülye csak egy volna az országban, akinek visszadobták a fércművét. Üresfejű síróstörpe meg nem győz fotózkodni.... (kiállása sincs, nemhogy kinézete)
viktorianus-2
2024. november 19. 02:22
Hogyan lehet ilyen primitív egy docens?
Tegnap
2024. november 18. 17:55
RasPutin 2024. november 18. 16:05 Ja, hogy ez alatt a nick alatt te böfögsz ide, Polyák? Vagy egy haverod onnan a viperafészből? Gondolhattam volna, hogy egy ekkora segfej dudálja ide a hülyeségeit rendszeresen.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!