„Személy szerint nagyon örülök a kamara hátrébb léptetésének. Nem lehet így fenyegetni orvosokat, hogy aláírnak vagy nem” – reagált Csókay András idegsebész a Mandinernek azután, hogy az Országgyűlés sürgősségi eljárásban 122 igen és 31 nem szavazat mellett, tartózkodás nélkül megszavazta az egészségügyben működő szakmai kamarákról szóló törvény hétfőn benyújtott módosítását. A törvény értelmében megszűnik az orvosok kötelező kamarai tagsága.
Csókay ezt úgy értékelte: „Sok orvos örül ennek, hogy nem kötelező a tagság mostantól, nem vonhatja be a kamara a működési engedélyt akár mondva csinált dolgok miatt. Milyen kamara az, amely ilyen etikai kódexet ír, hogy a »szúnyogot kiszűrik, a tevét meg lenyeli«, hogy a Bibliát idézzem”.
Mint arról a Mandiner is beszámolt, a törvényjavaslatot a Belügyminisztérium terjesztette elő hétfőn. Ezt azzal indokolták, hogy „a biztonságos egészségügyi ellátáshoz való jog alkotmányos alapjog. A Magyar Orvosi Kamara ennek az alapjognak az érvényre jutását veszélyezteti akkor, amikor – hatalmával visszaélve – nyomást gyakorol az orvosokra, hogy ne írják alá az ügyeleti szerződéseket. A Magyar Orvosi Kamara etikai eljárásokat kilátásba helyező fenyegetése elvtelen és elfogadhatatlan” – írták.
Arról, hogy mi vezetett ehhez a lépéshez, ebben a cikkünkben írtunk részletesen, ezen a linken pedig egy publicisztikát olvashat a témában.
Kedden az Országgyűlés 122 igen és 31 nem szavazat mellett, tartózkodás nélkül megszavazta az egészségügyben működő szakmai kamarákról szóló törvény hétfőn benyújtott módosítását. A törvényjavaslatot a Belügyminisztérium terjesztette elő hétfőn. Ennek értelmében megszűnik a kötelező orvosi kamarai tagság, a folyamatban lévő etikai eljárásokat pedig az orvosi kamara helyett az Egészségügyi Tudományos Tanács folytathatja le.
Nyitókép: Mandiner/Földházi Árpád