Robert Ondrejcsak, a Centre for European and North Atlantic Affairs ügyvezető igazgatója szűkebben értelmezte Közép-Európát, mint Németh Zsolt: ő a visegrádi négyekről beszélt (Magyarország, Szlovákia, Lengyelország, Csehország). Szerinte jelentős problémát jelent a térségnek a hadseregek kommunizmus utáni modernizálása: az élen a lengyelek járnak, akik többet költöttek a hadseregre, mint a másik három ország együttvéve; Csehország és Magyarország legalább a vadászgép-parkját modernizálta; a legrosszabb helyzetben pedig hazája, Szlovákia van. Lengyelország a költségvetés 1,95 százalékát költötte hadi célokra, a többiek ilyen kiadásai 1 százalék közül mozognak. Ondrejcsak leszögezte: ugyan Oroszország kulturálisan Európához tartozik, de maga választotta, hogy nagyhatalomként nem akar integrálódni sem az európai rendszerbe, sem az észak-atlantiba, ezért nem kell integrálni Oroszországot.
A szakember elmondta: nem ért egyet a kurrens szlovák doktrínával, amely az oroszokhoz való közeledésre épül. Szerinte az orosz revizionizmusra nem az a válasz, hogy hidakat építünk, hanem határozottan ki kell mondani, hol állunk: a transzatlanti szövetség oldalán.