Nagyot nyer Csehország a szankciók kikerülésén, s ebben épp egy lengyel állami cég segíti
Szép summák ütötték a markukat az Oroszországgal való üzletelésből, de a Kreml sem járt rosszul.
Szép summák ütötték a markukat az Oroszországgal való üzletelésből, de a Kreml sem járt rosszul.
Az egyezség lehetővé teszi Orbán Viktor kormányának, hogy megkerülje Kijev szankcióit az orosz olajóriás, a Lukoil ellen.
Vehet a Mol alternatív forrásból olajat, amíg Ukrajna újra át nem engedi a Lukoil által a térségbe küldött mennyiséget, de drágábban, veszélybe sodorva a hazai üzemanyag-árakat. Ráadásul szembe kell nézni vele: a társaság még néhány évig nem tud kizárólag orosztól eltérő olajminőséget feldolgozni.
Oroszország számára 34 milliárd eurós bevételkiesést okoztak az olajszankciók, ami 14 százalékkal csökkentette az orosz exportbevételeket. Az árkorlátozások nem érték el a várakozásokat: az orosz olaj és a globális referenciaolaj ára közötti különbség 2023 eleje óta folyamatosan csökken, ami a szankciók hatékonyságának csökkenését jelzi.
„Oroszország fő partnere a jelenlegi helyzetben Kína, amelynek részesedése megközelítőleg 45-50 százalékra nőtt, továbbá India” – mondta az energiaügyekért felelős orosz miniszterelnök-helyettes.
A Politicohoz eljuttatott elemzés szerint Oroszország könnyedén kijátszotta a nyugati intézkedéseket.
Subrahmanyam Jaishankar, India külügyminisztere szerint a világ országainak inkább meg kellene köszönnie, hogy az orosz olaj vásárlásával fékezték a globális inflációt.
Ez a szankció sem vált be.
Becslések szerint az év végével az ország olajbevétele legalább 15 milliárd dollárral több lesz, mint azt előzőleg 2023-ra becsülték.
Görögország a világ legnagyobb hajótulajdonos országa most egyre nagyobb hasznot húz az elöregedő hajók Oroszországnak történő eladásából. Ezzel lehetővé teszi, hogy Moszkva kijátssza a szankciókat, amiket többek között a görögök is megszavaztak.
Az olyan országok mint India, megveszik az olcsó orosz olajat, majd finomított formában eladják Európának. Az ukránok szerint itt az ideje ezt befejezni.
A Mol elnök-vezérigazgatója valós vezetők nélkül sodródó EU-ról, a szankciós politika torzító erejéről, az INA-ügyről és a Corvinus egyetem jövőjéről is beszélt lapunknak.
A Mol elnök-vezérigazgatóját a benzinárról, a Vlagyimir Putyinnal való üzletelésről és a Vecsésen talált kőolajról kérdeztük.