Retteg a Politico: Wilders lehet az EU legrosszabb rémálma
Wilders győzelme után Orbán Viktor konkurenciát kaphat az „EU legrosszabb rémálma” cím elnyerésében, állítja a lap.
A Politicohoz eljuttatott elemzés szerint Oroszország könnyedén kijátszotta a nyugati intézkedéseket.
Kudarcot vallott az a nyugati erőfeszítés, hogy jelentősen csökkentsék az orosz olajbevételeket – írja a Politico.
A G7-országok és az EU tavaly decemberben 60 dolláros hordónkénti plafont szabtak ki az orosz nyersolajra, hogy így megpróbálják stabilan tartani a globális olajellátást, miközben megpróbálják korlátozni az orosz bevételeket.
Moszkva azonban megtalálta a kiskapukat, és hiába volt némi hatása az ársapkának, Oroszország továbbra is milliárdokat keres az olajon – áll a Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA) elemzésében.
„Korlátozott volt az árplafon hatása a nem megfelelő ellenőrzés és végrehajtás miatt”
– mondta a lapnak Isaac Levi a CREA kutatója, aki szerint azért nem sikerült az intézkedés, mert túl sok kiskapu maradt.
Ezt is ajánljuk a témában
Wilders győzelme után Orbán Viktor konkurenciát kaphat az „EU legrosszabb rémálma” cím elnyerésében, állítja a lap.
A jelentés szerint a kereskedők egyszerűen figyelmen kívül hagyták az árplafont és az orosz olajat nagyjából 70 dollárért adták hordónként.
Ráadásul az orosz olajszállítmányok mintegy 48%-át a G7 és az EU-országok tulajdonában lévő vagy ott biztosított tartályhajókon szállították, miközben elméletileg az árplafon ezekre a hajókra kellett volna vonatkozzon.
Egy másik kiskapu szintén aláásta a nyugati erőfeszítéseket. Bizonyos nem európai országok ugyanis azzal trükköztek, hogy megvették az olcsó olajat majd feldolgozva eladták a nyugati piacokon.
India például kihasználta az olcsó orosz olajat: megvette, feldolgozta, majd korlátozások nélkül eladta bárkinek.
Ez azt jelenti, hogy az európai fogyasztók tudtukon kívül orosz nyersolajból előállított benzint, dízel üzemanyagot és repülőgép-üzemanyagot használnak.
A tanulmány azt is megjegyzi, hogy a nyugati kormányok nem nagyon büntették a szabályok megsértését.
Eközben Oroszország nyíltan semmibe vette a tilalmat – írja a Politico.
Az EU országai most arról tárgyalnak, hogyan lehetne szigorítani a felső határ betartását az Oroszország elleni szankcióinak 12. fordulójában.
A lapnak nyilatkozó német szakértő szerint hatékonyabb módja lenne a betartás biztosításának, ha szankciókkal fenyegetnék a kereskedőket és a szállítókat.
Nyitókép: EPA/REHAN KHAN
Ezt is ajánljuk a témában
Nem lesz szankció az LNG-re, az atomenergiára és az olajárplafont sem csökkentik. Megerősítik viszont a tizenegyedik csomag célkitűzéseit, amely az volt, hogy megerősítse az azt megelőzőket. Ha az orosz gazdaság ettől nem rogy térdre végre, akkor semmitől.