Az energiához már senki nem akar hozzányúlni
A hangsúly természetesen a fő bevételi forrás, az orosz energia elleni szankciókon lenne – ha léteznének olyanok. Bár Kijev hangosan követelte, az Európai Unió továbbra sem hajlandó tiltó rendelkezéseket bevezetni az orosz cseppfolyósított földgáz kereskedelme ellen. A szűk piac miatt globálisan is zavart okozna a moszkvai LNG kiesése, így – ahogyan eddig – most is kikerült a szankciós ötletek közül.
Csak az EU-s export 6,1 milliárd dollárt hozott a konyhára Moszkvának úgy, hogy LNG-kereskedelmének az unió felé irányuló része csupán egy szelete a globális forgalmának. Az üzlet pedig csak bővül, és semmi jel nem mutat arra, hogy a jövőben az uniós tagállamok LNG-éhsége csökkenne. Sőt: Spanyolország és Belgium 2022-höz képest 50 százalékkal növelte az importját 2023-ban, a jövő tehát a lehetőségek és az export növeléséről szól Moszkva számára. Egy a Politicónak nyilatkozó EU-s tisztségviselő szerint
az LNG soha nem is lesz alku tárgya, bármit is követeljenek az ukránok: egyes tagállamok (és most nem Magyarországról van szó) makacsul ellenállnak egy ilyen jellegű szankciónak, az üzlet tehát békeidős módon megy tovább.
Putyin máris bejelentette: Oroszország célja, hogy 2035-re megszerezze a globális LNG-piac 20 százalékát (a jelenlegi 8-ról), alapvetően a sarkvidéki kitermelések felpörgetésével és egy új egység, az Arctic LNG-2 beindításával. Ennek a projektnek igen komoly francia és japán érdekeltségei is vannak, ezért senki nem akar hozzányúlni – kivéve az USA-t, amely villámgyorsan szankciókat vetett ki rá, komoly fejtörést okozva Párizsnak és Tokiónak. Csakhogy
a látszat ellenére az Egyesült Államoknak esze ágában sincs az orosz LNG-exportot megbolygatni.
Mindössze a saját eladásait érzi veszélyben, így csupán az a célja, hogy a globális piacon továbbra is Washington maradjon az egyeduralkodó, vagyis a jelenlegi erőviszonyokat megőrizze. Az, ahogyan eddig működött az orosz export, teljesen megfelel Bidennek is: a piac stabil marad – az USA vezetésével. Többlettermelést nem akar orosz részről, de a jelenlegivel tökéletesen elégedett. A szankciója mindössze erre vonatkozik: a meglévő orosz kitermelői és kereskedelmi kapacitást egyáltalán nem akarja megzavarni.