Ady Endre halotti maszkjára lehet licitálni egy hazai árverésen
![](https://cdn.mandiner.hu/2023/11/GrOzn-8z5UuM8Qw6l075MF2_5lG_CXH1aFGtLjyFglk/fill/276/155/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50Lzg0MDgwZTA1YTQ3MjQ5ZjI5OGY4MDIyNTJiOWQyZGM1.jpg)
Egyedi ereklye, Ady Endre halotti maszkjának másolata kerül kalapács alá egy hazai árverésen. A korszakos költő halottas ágyánál több szobrász is megfordult.
![](https://cdn.mandiner.hu/2023/11/GrOzn-8z5UuM8Qw6l075MF2_5lG_CXH1aFGtLjyFglk/fill/276/155/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50Lzg0MDgwZTA1YTQ3MjQ5ZjI5OGY4MDIyNTJiOWQyZGM1.jpg)
A híres író öccse, Móricz Miklós is tollforgató lett, de őt jobban vonzották a statisztikák, mint a regényírás.
Nem kevés tragédia árnyékolta be Móricz Zsigmond életét, aki mélyszegénységben született 1879-ben. Az édesapja napszámosként próbálta eltartani őt és nyolc testvérét, akik közül négyen nem sokat élhettek.
Az egyik kistestvérét betegség ragadta el, a másik kisfiú halálát pedig az okozta, hogy egy környékbeli suhanc bosszúból felgyújtotta a bölcsőjét.
A korabeli lapok szerint azért kellett meghalnia, mert a fiú összeveszett az egyik Móricz-gyerekkel és a kicsin vezette le az indulatait. A bölcső lángra kapott, a fiúcska kimászott belőle, de ekkor már a ruhája is égett. Olyan súlyosan megsérült, hogy perceken belül az életét vesztette. Móricz Zsigmond harmadik testvérének sem adott sok időt a történelem, István az I. világháborúban szolgált, amikor 1915-ben hősi halált halt.
Ezt is ajánljuk a témában
Egyedi ereklye, Ady Endre halotti maszkjának másolata kerül kalapács alá egy hazai árverésen. A korszakos költő halottas ágyánál több szobrász is megfordult.
Kevesebbet tudni arról, hogy mi történt Móricz Dezsővel, aki szintén testvére volt az írónak. Nos, ő fiatalon kivándorolt Amerikába, ahol református lelkészként tevékenykedett. Később földeket vásárolt magának és azokat műveltette. 1923-ban egy nagyobb erdőt vásárolt, ám
az üzlet kapcsán összeszólalkozott egy emberrel, aki a vita hevében a revolverével kétszer (más forrás szerint háromszor) rálőtt Móricz Zsigmond öccsére. A közel kórházba szállították, ám az egyik golyó a hasán érte és olyan súlyos sérüléseket okozott, hogy az életét már nem tudták megmenteni.
A korabeli újságok szerint a floridai temetőben helyezték örök nyugalomra. Móricz Zsigmond ünnepelt író lett itthon, de azt is kevesen tudják, hogy nem ő volt a gyerekek közül az egyetlen, aki írásra adta a fejét. A nála hét évvel fiatalabb öccse, Miklós jogászként végzett, majd a Brassói Lapok szerkesztője lett és mellette rendszeresen történelemmel és gazdasággal kapcsolatos előadásokat tartott. Később a Brassói Lapok budapesti tudósítójának nevezték ki, aztán a Statisztikai Tudósító felelős szerkesztőjeként tevékenykedett, nem mellékesen a Pester Lloyd-nyomda igazgatójának is kinevezték.
Ezt is ajánljuk a témában
Az egykori józsefvárosi Baross kávéház főpincérének autogramgyűjteménye kerül kalapács alá hamarosan, Józsi főúr ugyanis minden híres vendégtől kézjegyet kért 1918 januárjától.
A statisztikákon alapuló tudományos dolgozatai sokszor keltettek nagy visszhangot országszerte és nem mellékesen a Móricz Zsigmond szerkesztette Kelet című folyóiratban is rendszeresen publikált. Mórciz Miklós ott volt azon az ünnepségen is, amelyet 1929-ben tartottak, amikor Móricz Zsigmondot díszpolgárrá avatta a szülőfaluja, Tiszacsécse.
A lapok szerint néha azért bosszantotta, hogy mindenki jobban ismerte a híres íróként alkotó bátyját, így társaságban rendszeresen mesélt arról a pesti kereskedőről, akit őt jól ismerte, Móricz Zsigmondról viszont állítása szerint sosem hallott.
Móricz Miklós az írás és a statisztikák gyártása mellett feltalálóként is jeleskedett, méghozzá egy olyan betűszekrényt dolgozott ki, amellyel felgyorsítható a nyomdai kéziszedők munkája. Móricz Zsigmond halála megviselte, és elhatározta, hogy könyvet ír a híres testvér életéből. Meg is született a kötet, amelyben Móricz fiatalkori éveit dolgozta fel.
Ezt is ajánljuk a témában
Gyaníthatóan Rippl-Rónai József festménye, Somssich gróf portréja kel el a legmagasabb áron a Virág Judit Galéria árverésén október 18-án – erre utal a százmillió forintos kikiáltási ár is. De ki volt Somssich gróf és milyen viszony fűzte a híres festőhöz?
Nagy tisztelettel volt a bátyjával szemben, ám a II. világháború után egy lapnak azt is elmesélte, milyen volt gyerekként Móricz Zsigmond testvérének lenni: „Legelső emlékem róla az, hogy megvert. (…) Megvert, nem tudom miért.” Azt is elmesélte, a fiatal Móricz Zsigmond hirtelen haragú volt és sovány: „Kövérsége alatt is mindig úgy néztem rá, hogy belül sovány maradt” – emlékezett Móricz Miklós, aki azt is elmondta,
a neves írót gyötörte, ha megkritizálták a műveit, azt például élete végéig nem tudta kiheverni lelkileg, hogy valaki azt írta róla, törvénnyel kellene eltiltani a darabírástól.
Móricz Miklós szerint a 63 évesen elhunyt bátyja még sok jeles munkát írt volna, például nagyon készült egy Debrecenhez kötődő regényre, amely szerinte az alföldi magyarság nagy műve lehetett volna, ha nem szól közbe a sors. Móricz Mikóssal kegyesebb volt, hiszen 1966 májusában, 80 éves korában aludt el örökre. Huszonnégy évvel élte túl a leghíresebb Móriczot…
Ezt is ajánljuk a témában
„Éjszaka a New York jóformán csak az újságíróké. Legfeljebb még egy csomó másfajta bohém léleké, aki csak azért nem újságíró, mert végre is nem lehet mindenki újságíró.”
Nyitókép: Móricz Zsigmond négy testvére is fiatalon hunyt el. Fotó: Wikipedia