„A legfrissebb negyedéves GDP adatok miatt a munkáltatók óvatosabb javaslatot tettek. Úgy látják, a minimálbér a következő években 8, 10 és 12 százalékkal emelkedhet. A szakszervezetek ugyanakkor kitartanak az évente átlagosan 12 százalékos minimálbér-emelés mellett és a kormány is ezt a növekedési ütemet javasolja annak érdekében, hogy a korábban felvázolt célokat elérjük” – emelte ki a Mandiner megkeresésére Mészáros Melinda.
A Liga Szakszervezetek elnöke felidézte, hogy a kormány aktív részvétele a tárgyalásokon idén azért is nélkülözhetetlen, mert az Európai Unió minimálbér-irányelvének átültetéséről is meg kellett egyezniük a feleknek.
Az irányelvhez kapcsolódó tárgyalások már lezárultak, a szakszervezetek, a munkáltatók és a kormány arról állapodtak meg, hogy 2027-re a minimálbér összege már el kell, hogy érje a rendszeres – pótlékok, bónusz, egyszeri juttatás nélkül számolt – bruttó átlagkereset 50 százalékát és ezt a minimum-szintet később is meg kell tartani. Éppen ezért a legutolsó tárgyalási fordulóig úgy tűnt, a minimálbér összegéről már sikerült megállapodni a munkáltatókkal, de további tárgyalásokra van szükség. A partnerek továbbra is elkötelezettek egy három évre szóló megállapodás megkötése mellett
– ismertette Mészáros Melinda, aki nem lát rá lehetőséget, hogy a munkáltatók követelése 2025-ben teljesüljön, amely a szociális hozzájárulási adó további egy százalékpontos csökkentését jelentené.
A gazdasági semlegesség az egyetlen lehetőség
Mészáros Melinda kérdésünkre arra is rámutatott, hogy a vállalati szférában a bértárgyalások érdemben a minimálbér-megállapodás megkötését követően indulnak, sok cégnél pedig az új üzleti év hozza el a béremeléseket, vagyis sok helyen a tavasz első feléig kell lezárni a megbeszéléseket. A szakszervezeti vezető szerint az ideihez hasonló mértékű béremelések jövőre nem lesznek, de az infláció leszorításával ez nem okoz meglepetést.
A Liga elnöke azt is kiemelte, hogy a munkaadókat óvatosságra intő jelentős kockázatokkal mindenki tisztában van. Éppen ezért most van itt az ideje egy új, hosszútávú gazdasági stratégiának. Kérdésünkre Mészáros Melinda egyetértett az Orbán Viktor miniszterelnök által meghirdetett gazdasági semlegességgel, mivel az már mindenki számára világossá vált, hogy nem lehet kizárólag a nyugat-európai piacoknál maradni.
Mészáros Melinda hozzátette: a magyar ipar is a német ipar gyengélkedése miatt esett vissza, miközben az autóipar európai jövője és szerepe alapvető változásokon megy keresztül. Éppen ezért az elmúlt évekhez képest jövőre az iparban várható a bérek kisebb mértékű emelkedése, míg a szolgáltatások területén összességében kedvezőbbek maradnak a folyamatok.
A minimálbér és a bérminimum emelése irányadó
A vállalati szintű bértárgyalások lefolytatásához tehát a felek megvárják a minimálbér és a garantált bérminimum emeléséről szóló megállapodást, mivel a kötelező legkisebb keresetek tovagyűrűző hatása jelentős.
Legutóbb tavaly decemberben nőtt 15 százalékkal a minimálbér és 10 százalékkal a garantált bérminimum összege. Egyes felmérések szerint – elsősorban a garantált bérminimum emelésének hatására – ez az emelés egészen a bruttó mediánbér szintjéig hatással volt a magasabb fizetési sávokban is, azaz a munkavállalók legalább felének keresetét befolyásolja a hamarosan megszülető bérmegállapodás.
A minimálbér kevés munkavállalót érint közvetlenül, így a nagyobb emelést hamarabb támogatják a munkáltatók, mint a garantált bérminimum esetében.
A középfokú végzettséghez kötött minimálbérről érdemben még nem egyeztettek érdemben a felek, pedig ez az összeg az, ami mind a vállalatok, mind a munkavállalók jövedelmét kiemelten érintik.
A kormány ezúttal a szakszervezetek mellett
Az elmúlt években többször is az a vád érte a kormányt, hogy a munkáltatók szándékát támogatja inkább a bértárgyalásokon. A szakszervezetek a munkáltatókkal szemben nehezebben tudják érvényesíteni a követeléseiket, mint fordítva, ez minden országban évtizedek óta a munkavállalóknak kedvezőtlen folyamatokat eredményez.
Idén ugyanakkor nem ez a helyzet. Októberben Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter pontos számokkal alátámasztva mutatta be, miként kell emelni a legkisebb béreket annak érdekében, hogy az Orbán Viktor miniszterelnök által bejelentett célok teljesüljenek.
A magyar kormányfő az új gazdasági irány, a gazdasági semlegesség politikájának bemutatásakor konkrét cselekvési tervet is ismertetett. Az új gazdasági akcióterv 21 pontból áll és az emberek jövedelmének növelését, a lakhatási célok elősegítését és a hazai vállalkozások támogatását célozza.