Idén közel 10 százalékkal emeltek fizetést a cégek

2024. október 31. 12:34

A hazai munkabérek idén átlagosan 9,9 százalékkal emelkedtek, a 2025-re tervezett béremelés pedig várhatóan 7–8 százalék között alakul a vállalati szektorban – derül ki a JVSZ Economy Brunch eseményen bemutatott Korn Ferry-felmérésből.

2024. október 31. 12:34

A JVSZ Economy Brunch célja az értékes szakmai előadások mellett egy olyan interaktív beszélgetés generálása, amely lehetőséget ad és platformot teremt a kormányzat és az üzleti szféra közötti valódi szakmai konzultációra. Az őszi rendezvény programját a JVSZ Fenntartható Munkaerőpiaci Szakmai Fóruma állította össze. Az eseményt Szabó Csaba, a szakmai fórum elnöke, a Develor Tanácsadó Zrt. vezérigazgatója nyitotta meg. 

A régiós bérhelyzet és a magyar bérnövekedési kilátások   

A neves Korn Ferry munkaerőpiaci tanácsadó cég részéről Ebergényi Zsolt ügyfélkapcsolati igazgató részletesen ismertette az idei „javadalmazási körképet”. A Korn Ferry 150 országra kiterjedő felmérése magyar, illetve nemzetközi bérpiaci tendenciákat is vizsgál, a hazai kutatás közel 600 vállalat bevonásával 474 ezer egyéni munkavállalói béradatból épül fel. A nemzetközi kitekintés terén nem volt meglepő, hogy az osztrák átlagos bérszínvonal 2,78-szor, a német pedig 2,98-szor, tehát majdnem háromszor magasabb a hazai átlagnál. Az azonban már némi meglepetést okozott, hogy az adatok alapján a romániai átlagos bérszínvonal is egy százalékkal meghaladja a jelenlegi magyar fizetéseket.  

A felmérés szerint ebben az évben átlagosan, minden szektort és munkavállalói csoportot figyelembe véve, 9,9 százalékos béremelés valósult meg. 2025-re a tervezett átlagos fizetésnövekedés 7–8 százalék között alakulhat, e téren a legfrissebb adatok átlagosan 7,2 százalékos emelkedést jeleznek előre,  

de ebben ágazatonként és munkavállalói csoportonként jelentősebb eltérések is lehetnek.  

Összességében ez azt jelenti, hogy a 4 százalék körülire várt 2024-es infláció mellett érdemi reálbér-növekedés várható. Valamivel az átlag alatt emelkedhetnek a szolgáltató központok (SSC-k), illetve az amúgy is jobban fizetett IT- vagy a bankszektor bérei – utóbbiakban jellemzően 5-6 százalékos bérnövekedést vár a jövő évre vonatkozóan a Korn Ferry szakértője. 

Ebergényi Zsolt azt is kifejtette, hogy érdekes módon  

a bérkülönbségek már csökkenő tendenciát mutatnak régiósan is, különösen a Covid óta, a távmunka elterjedésével, illetve annak arányának és mértékének érdemi növekedésével. E téren a nagy régiók közti differenciák mértéke is csökkent az elmúlt évek folyamán: Budapesten az országos átlag 102, Nyugat-Magyarországon a 93, Kelet-Magyarországon pedig a 90 százaléka jellemző, ha a magyar átlagbért 100 százaléknak vesszük. 

A bónuszok és a cafetéria szerepe 

Ezeket az alapbérekre vonatkozó adatokat érdemben változtathatják meg a béren felüli bónuszok. Ezek, amennyiben járnak, akkor az alacsonyabb összetettségű munkakörökben évente 1-2 havi keresetnek, a szenior szakképzett, az értékesítői, illetve a közép- és felső vezetői munkakörökben inkább a havi jövedelmek 3-4-szeresére rúghatnak évente.  

A cafetéria a legszélesebb munkavállalói réteget érintő juttatási forma, a cégek 80 százaléka biztosítja a munkavállalói részére. Töretlenül a SZÉP-kártya a legszélesebb körben elterjedt elem, a cafetériarendszert működtető vállalatok 96 százalékánál választható ez a kategória. A Korn Ferry felmérése szerint egyre fontosabb szerepet tölt be a home office, azaz az otthoni munkavégzés, már ha erre az adott munkakör lehetőséget ad. Ahol igen, ott mind gyakrabban kérik ezt, és leginkább a fiatalabb korosztályok. A cégek többsége jellemzően három napot ad hetente, vagy egyedi megállapodást köt a munkavállalóval.  

A korábbi időszak nagyobb elvándorlási hullámát követően a fluktuációs szint 17 százalékra csökkent, egyes ágazatokban pedig továbbra is jelentős eltérések figyelhetők meg; a kiskereskedelemben és a szolgáltató központokban a fluktuáció mértéke 25–30, míg a termelés területén 20 százalék körül mozog.  

Munkaerőpiaci kihívások és bérnövekedési tervek 

A hazai munkaerőpiac még mindig számos kihívással szembesül, amelyet dr. Czomba Sándor, az NGM foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára részletezett előadásában. A jelenlegi munkaerőpiaci helyzet továbbra is kihívásokkal terhelt: bár mintegy 300 ezer fő számít inaktívnak, az államtitkár szerint közülük mintegy 50 ezer lehet rövid távon mozgósítható. Ezenkívül további 120 ezer a nem regisztrált álláskereső, amely megszólítható állásajánlatokkal, különösen a 25 év alattiak és az 55 év felettiek körében. 

Annak ellenére, hogy a gazdaság jelenleg inkább stagnál,  

a bejelentett munkaerőigények az elmúlt egy év alatt jelentősen nőttek: 79 ezerről 99 ezerre. A közfoglalkoztatás növekedése ráadásul csak egy kis részt képvisel ebből, a növekmény jelentős része a versenyszféra keresletéből származik.  

A Nemzetgazdasági Minisztérium több foglalkoztatási projektet is indított ennek támogatására, így például az Ifjúsági Garancia program keretében eddig 8500 fiatal állt munkába, míg a 30 év feletti hátrányos helyzetű munkavállalók elhelyezkedését támogató programban 9 ezer fővel nőtt a foglalkoztatottak száma. 

A jövő évi, legalább 3-4 százalékos GDP-növekedési várakozások munkahelyteremtő hatásokat ígérnek, és amennyiben ez a növekedés fennmarad, 2025-ben újabb kormányzati támogatások is várhatók a munkaerőpiac dinamizálására.  

Emellett a minimálbér és a garantált bérminimum emeléséről is szó esett, amelynek keretében hároméves megállapodás jöhet létre a munkaadók és a munkavállalók között. A cél, hogy a bruttó átlagkereset belátható időn belül elérje az egymillió forintos szintet, rövidebb távon pedig  

a minimálbér bő három év múlva, 2028 januárjától 400 ezer forint körül alakuljon, fokozatos emelések révén  

– ezt támogatná az idén tervezett hároméves bérmegállapodás. 

Czomba Sándor szerint a jelenlegi minimálbér, amely bruttó 266 800 forint, a tárgyalások nyomán 2025-re akár 300 ezerre is emelkedhet, de erről a következő hetekben a munkaadókkal és a munkavállalói érdekképviseletekkel egyeztet a kormányzat.  

Az államtitkár előadása rávilágított arra, hogy a foglalkoztatási programok és a béremelési tervek a hazai munkaerőpiac stabilizálását és hosszú távú dinamizálását célozzák, mindezt a gazdasági növekedés feltételei mellett. A kormány célkitűzései hosszú távon a bérek fokozatos felzárkóztatására és a hazai munkavállalók megtartására irányulnak, különös tekintettel a fiatal és az idősebb korosztályokra. 

Kapcsolódó:

Címlapfotó: Freepik

 

 


További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.

Összesen 69 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
zsaketti
2024. november 01. 12:00
Annak is örülnék ha a bdpst kifizetné a 4 hónapos elmaradását. Munkabérről beszélek.
Akitlosz
2024. október 31. 14:17 Szerkesztve
Az infláció sohasem akkora, mint az állami adatok. Az állam érdekelt az inflációban, anyagi haszna van belőle, azért csinálja. Abban is érdekelt, anyagilag is, politikailag is, hogy az inflációt alacsonyabbnak mondja a ténylegesnél. Ez egy év alatt nem tűnik fel, de hosszú távon nagyon. Most nem számolgatom ki, de a forint hivatalos inflációja 1946. óta lehet kb. 50 000 - 60 000 százalék. Lehet, hogy jóval több vagy kevesebb, de mindenképpen ez a nagyságrend. Nem hivatalosan viszont 252 655 százalék. Aki akarja ezt is vitathatja - bár a tények makacs dolgok - de a részletektől függetlenül is látszik, hogy óriási a különbség. Kizárt, hogy a hivatalos inflációs adatok helyesek lennének.
Akitlosz
2024. október 31. 14:06
"Az azonban már némi meglepetést okozott, hogy az adatok alapján a romániai átlagos bérszínvonal is egy százalékkal meghaladja a jelenlegi magyar fizetéseket. " Kinek? Belátható időn belül már nem is Románia lesz a kormánypropaganda mércéje, hanem Szerbia. Lásd Kohán Mátyás írásait! A '00-ás években még Szlovákia volt a mérce. A '90-es években még Ausztria volt a mérce. Nem egy nagy sikertörténet ez a rendszerváltó rendszer.
Akitlosz
2024. október 31. 14:02
Egyre kevesebbet ér a forint. Ha valódi értékben, azaz aranysúlyban számolnák a fizetéseket, akkor évtizedek alatt sem lenne béremelés.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!