Orbán: Jön a béke költségvetése, emelni fogjuk a béreket és a családtámogatásokat
„Egy ilyen gazdasági akciótervnek előfeltétele az összehangolt gazdaságirányítás” – húzta alá a miniszterelnök kötcsei beszédében.
A háború okozta bizonytalanság és az amerikai elnökválasztás tétje a költségvetés elfogadásában is módosítást igényelt – mutatott rá Varga Mihály.
Nyitókép: MTI/Bruzák Noémi
Varga Mihály szerint csaknem minden ágazatra több pénzt szán a kormány jövőre, a pénzügyminiszter a 2025-ös büdzsét az új gazdaságpolitika költségvetésének nevezte, miután azt hétfőn hivatalosan is benyújtotta az Országgyűlésnek – számol be a Világgazdaság.
A miniszter a tájékoztatóján kijelentette, a járvány kitörése utáni négy nehéz éven vagyunk túl, a háború okozta bizonytalanság és az amerikai elnökválasztás tétje a költségvetés elfogadásában is módosítást igényelt. A miniszter szerint a kilátások kedvezőek: Donald Trump győzelme és az európai belpolitikában elindult változások után jó esélyünk van arra, hogy a világ a béke irányába mozduljon el, ami a magyar gazdaság számára is lehetőségeket jelent.
A hiányt 3,7 százalékra csökkentik, a jövő évi növekedést a GDP 3,4 százalékára becsülik.
Az optimizmust erősíti Varga szerint, hogy jövőre mérséklődnek az állam kamatkiadásai a korábbi 4,8 százalékról 3,8-ra.
A miniszter szerint több kedvező feltételről tud beszámolni. Javulnak a makrogazdasági mutatók, az elmúlt 12 hónapban érzékelhető volt, hogy a reálbérek újra növekednek, az ősz folyamán mutatkoztak a jelei annak, hogy fellendült a fogyasztás, a nemzetközi hitelminősítők, az OECD és az IMF is pozitívan látja a magyar gazdaság jövőjét.
Öt célt határoztak meg. Továbbra is kiemeltként kezelik a családok támogatását, a kkv-k újabb segítséget kapnak, megvédik a rezsicsökkentést, megőrzik a nyugdíjak értékét, garantálni szeretnék az ország biztonságát. A 2024-es védelmi büdzsé volt, a 2025-ös pedig az új lehetőségek költségvetése lesz.
A honvédelmi kiadások el fogják érni jövőre is a GDP 2 százalékát, azaz teljesítjük a NATO-kötelezettségünket, ez összegszerűen 1753 milliárd forintot jelent, reálértéken pedig a három és félszeresére növekedtek 2010 óta. A határvédelmi kiadások már megközelítik a 800 milliárdot, amelyre 2025-ben további 40 milliárdot terveznek elkölteni. A brüsszeli büntetés miatt plusz költséggel is kell számolniuk, viszont Varga szerint
igényt tartanak arra, hogy az EU kivegye a részét a magyar határvédelmi költségekből.
A 2025-ös költségvetésben 3754 milliárdot terveznek a családok támogatására, tehát a kormány megőrzi az EU legerősebb családtámogatási rendszerét. A kabinet célja, hogy a családok lakhatását is segítse. A rezsivédelem megmarad, ez jövőre 880 milliárdot tesz ki, de más formában valósul meg, mert a korábbi rezsivédelmi alap megszűnik.
A szaktárca vezetője leszögezte, a kormány tartja a szavát és a nyugdíjak értékét megőrzi.
A nyugdíjkassza kiadása jövőre 7200 milliárd lesz, ez 655 milliárddal magasabb, mint az idei előirányzat. Emellett a 13. havi nyugdíj kifizetését is garantálják. A nyugdíjak reálértékének megőrzése érdekében 3,7 százalékos inflációval megegyező emelést kapnak január elsejétől a nyugdíjasok.
Oktatási kiadásokra 3876 milliárd forintot tervez elkölteni a kormány, ez csaknem 500 milliárddal több, mint a 2024-es terv és 2400 milliárddal magasabb, mint a 2010-es érték. Az egészségügyre fordított kiadások 2025-ben 3717 milliárdot tesznek ki, ami 330 milliárddal nagyobb összeg, mint az idei előirányzat.
A légitársaságokra vonatkozó különadót eltörlik, míg a gyógyszergyártókra és távközlési cégekre vonatkozó különadók mértékét csökkentik. A reklámadókat további egy évvel felfüggesztik.
Az Országgyűlés harmincórás időkeretben fogja tárgyalni a törvényjavaslatot november 28-án 29-én és 30-án. Ezt követően a bizottságokhoz kerül, majd a törvényalkotási bizottság összegzi a javaslatokat.
December 16-án rendkívüli ülésen tárgyalnak ezekről, a zárószavazás pedig december 20-án lesz.
Varga azt is kijelentette, optimisták voltak, hogy ki nyerheti meg az amerikai elnökválasztást, ezért idén kivételesen nem tavasszal, hanem ősszel fogadja el a parlament a jövő évi költségvetést. A miniszter újságírói kérdésre kijelentette, a kormány mindig is amellett volt, hogy a munkaadóknak és a munkavállalóknak kell megállapodniuk a minimálbérről. A kormány most várakozó állásponton van, de bíznak benne, hogy olyan megállapodást kötnek, ami jó a gazdasági szereplőknek és az embereknek is.
A miniszter azt is elmondta, hogy az elképeléseik szerint az Egyesült Államokkal létrejöhet a kettős adóztatás tilalmáról szóló egyezmény újbóli életbeléptetése.
S közölte, ha nem Trump nyert volna, akkor nem 2 százalékon hagyták volna a honvédelmi kiadásokat, ez azért lett volna probléma, mert máshonnan kellett volna forrásokat elvonni.
Varga Mihály hangsúlyozta, a kormánynak nincs árfolyamcélja az euróval szemben, egy technikai számmal szoktak tervezni, ez jövőre 397 forint lesz. S kijelentette, a viták ellenére is megfelelő ütemben érkeznek be az uniós források, a GDP 1,7-1,8 százalékát teszik ki.
***
Ezt is ajánljuk a témában
„Egy ilyen gazdasági akciótervnek előfeltétele az összehangolt gazdaságirányítás” – húzta alá a miniszterelnök kötcsei beszédében.