Rendkívüli!

Kiszivárgott egy Mol-levél: azonnali változások jönnek a benzinkutakon!

II. Rákóczi Ferenc pápának írt levele bukkant fel egy árverésen, 12 millióról indul a licit

2024. november 20. 16:23

Az ötoldalas levél különlegessége, hogy a száműzetésbe kényszerült fejedelem írta XI. Kelemennek.

2024. november 20. 16:23
Sal Endre
Sal Endre

Nyitókép: II. Rákóczi Ferenc és az ominózus levél, amelyet XI. Kelemen pápának írt. Fotó: Wikipedia/Központi Antikvárium

 

Egyedi levélre lehet licitálni az egyik pesti árverésen, II. Rákóczi Ferenc fejedelem kézzel írt, aláírt és gyűrűs pecsétjével ellátott levelére, amelyet XI. Kelemen pápának küldött Törökországból 1718 februárjában. A levélben Rákóczi közli a pápával, hogy Franciaországból Törökországba érkezett, mivel a szultán Rákóczi fejedelemségének visszaállítására törekszik. 

Rákóczi azt is megírta a pápának, hogy nem áll a Habsburg–török békekötés útjába, ám kívánatosnak tartja, hogy a pápát is bevonják a tárgyalásokba. 

A magyar fejedelem azt is kifejti, hogy a béketárgyalásokra szerinte a moszkvai cárt, a lengyel és a porosz királyt is be kellene vonni. Ez a levél is jelzi, hogy II. Rákóczi Ferenc a világpolitika formálója maradt, annak ellenére is, hogy a magyar szabadságharcot leverték. Azt sem hallgatta el, hogy kétségei vannak azzal kapcsolatban, hogy a bécsi udvar él e a pápa közvetítésével. 

Ezt is ajánljuk a témában

A Rákóczi által írt levél kikiáltási ára 12 millió forint. Fotó: Központi Antikvárium

A többit tudjuk. II. Rákóczi Ferenc ekkor már öt hónapja időzött Törökországban, nem kapta vissza a fejedelemségét, de legalább a Habsburg–török béke után nem adták ki Bécsnek a törökök. 

Rákóczi a rodostói száműzetésben minden nap korán kelt, misét hallgatott, délelőtt írt és olvasott, délutánonként pedig az ott tanult szenvedélyének, a bútorkészítésnek hódolt. 

Nem volt egyedül, hiszen a száműzetésbe többen is követték, mint például Bercsényi Miklós gróf a feleségével, Csáky Krisztina grófnő, Forgách Simon gróf és mások. A fejedelem soha többé nem térhetett haza és a török száműzetésben hunyt el 1735-ben, 59 éves korában. Az ötoldalas levél szenzációnak számít az árverési piacon. A fejedelem aláírásával ellátott levelek ha ritkán is, de előfordulnak hazai árveréseken, de olyan levél (amely ráadásul témáját tekintve is unikális), amelyet maga II. Rákóczi Ferenc írt, páratlanul ritka. 

Ezt is ajánljuk a témában

Ebédlőház Rodostóban. A Rákóczi-száműzetés egyik helyszíne. Fotó: Wikipedia

„Ilyet én még nem láttam és talán más sem” – kezdi Márffy György, a Központi Antikvárium vezetője, aki azt is elárulta, a december 5-én esedékes pesti árverésen 12 millió forintos kikiáltási árról indul a Rákóczi-levél. Márffy szerint nagyon valószínű, hogy az árverés előtt az állam védetté nyilvánítja a levelet, ami annyit tesz, hogy az új tulajdonosa nem viheti ki az országból és az államnak tudnia kell, hogy hol tárolja a különleges ritkaságot. Az is előfordult már hazai árverésen, hogy az állam élt az elővásárlási jogával. Mindez azonban csak a licit végén derül ki. 

Ezt is ajánljuk a témában

A „senki többet? harmadszor!” kifejezés után az állam képviselőjének jeleznie kell, hogy igényt tartanak a tételre, ebben az esetben pedig a legmagasabb ajánlatot kell kifizetnie az államnak. 

Hogy hol áll meg a licit, azt ma még nem sejteni. Márffy amondó, a piac fogja beárazni a levelet, a piac pedig emberekből áll, az adott terület gyűjtőinek pénzügyi lehetőségei döntik el az árat. A Központi Antikvárium vezetője azt is elárulta, a magyar történelem egyik páratlanul ritka ereklyéje egy magyar gyűjtőtől került az árverésükre, ám a hosszú évszázadok során a legtöbbet külföldön időzött. 

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Treeoflife
2024. november 20. 19:10
Vajon, hányan vannak azzal tisztában, vagy hallottak róla, hogy miért is robbant ki a Rákóczi szabadságharc? Nyugat-Európának fontos volt, hogy a Habsburgok ne avatkozzanak be a spanyol örökösödési háborúba. Erre a legkézenfekvőbb esély úgy adódott, ha a Habsburgokat valami más foglalja le, pl. egy belső viszály, mondjuk egy Habsburg-magyar összecsapás. Rákóczi a szabadságharc leverése után a franciáknál "nyert" menedéket, majd pedig úgy ment tovább a törökökhöz. És láss csodát, a törökök sem adták ki a Habsburgoknak, pedig békét kötöttek velük. Vajon miért? Sok titok rejtezik a múltunkban, de biztosan nem érem meg, hogy minden titkot kibontanak. Lehet, hogy ezt mind örök homály fogja borítani.
Obsitos Technikus
2024. november 20. 18:30
Hol tartották ezt a levelet eddig? Egészen páratlan iromány.
Kovács Ubul
2024. november 20. 18:18
„Aki a túlerőt nem ismeri fel, az nem hős, hanem bolond!” /Somkuti Bálint, fidesZ-MCC/
csoda
2024. november 20. 18:17
Várom a román történészek felháborodott nyilatkozatait, hogy a magyarok egy nyilvánvalóan ősromán történelmi személy Rommániából kilopott iratain akarnak nyerészkedni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!