Az operettprimadonna Honthy Hanna egész élete egy nagy szerep volt. Ezt igazolja a most előkerült levél is, amelyben egy tévés szerepléséről egyeztetett: „Bevezető 8 taktus után vagyok szíves megjelenni. Mindenki elájul a gyönyörtől” – írta a forgatókönyvnek is felfogható levélben.
Honthy Hanna elvárta, hogy mindenki rajongjon érte, hogy ő legyen a középpontban. Már negyvenen túl például halálosan féltékeny volt a feltörekvő, fiatal énekesnőkre, s tett is róla, hogy ne kerüljenek reflektorfénybe.
Számtalan operettben énekelt,
Úgy is viselkedett.
Nem egyszer hisztériás rohamot kapott, ha nem állt elő időben az autó, ami az előadásra vitte; de olyan is megesett, hogy az előadás előtt órákkal mondta le a szereplést, mert valami nem tetszett neki. A lemondást persze úgy időzítette, hogy más ne ugorhasson be a szerepébe.
Részlet a levélből, amelyben Honthy a tévés szerepléséről egyeztet (fotó: Mandiner)
A Fővárosi Operettben idő után már készültek az újabb lemondásra, ezért Fenyvessy Éva állandó készenlétben várta, be kell e szállnia Honthy helyett. Ő persze megneszelte a cselt és soha többé nem mondott le egy előadást sem.
Persze ne legyünk igazságtalanok Honthy Hannával, hiszen a színpadon hallatlanul profi volt, és csodásan bánt a közönséggel. Nem véletlen, hogy rajongtak érte az emberek.
Honthy megküzdött a primadonna szerepéért, hiszen szegény családban született, ráadásul az apja a kislány hároméves korában elhagyta a családot.
Habár háromszor házasodott, nem a férfiak, hanem a színpad jelentette számára a mindenséget.
Erről tanúskodik a most előkerült levél is, amely Dani Viktor gyűjteményében lapult. Ebben Honthy egy tévés szereplésről egyeztetett, a rá jellemző stílusban.
A levél ugyanis így indul: „Bevezető 8 taktus után vagyok szíves megjelenni. Mindenki elájul a gyönyörtől. Szünninemakaró taps után verses próza.”
A forgatókönyvben azt is jelezte, mikor jön majd el a pillanat, amikor kidobja a virágot az „imádott közönségének”.
A levél befejezése némileg meglepetés, Honthy ugyanis azt fejtegeti benne, hogy ritkán kap lehetőséget a Magyar Televízióban: „Én 100 évben egyszer jutok a TV magas színe elé” – jegyezte meg Honthy. Ez a mondat is a primadonnaság része lehetett,
a legjobban fizetett művészek közé tartozott ő is, valamint Latabár Kálmán és Feleki Kamill. A Csárdáskirálynővel bejárt a világot és a Magyar Televízióban is rendszeresen feltűnt, nem egyszer a szilveszteri műsorokban is.
Honthy Hanna a Deres utcai villájában, idős korában. (fotó: Fortepan/Bojár Sándor)
Honthy amúgy humoránál volt a levél írásánál, ugyanis utóiratként odabiggyesztette: „gépíróversenyre nem nevezek be”.
Kevés barátja akadt, idős korában legtöbbet a Deres utcai villájában időzött. A primadonna végül 1978. december 30-án hunyt el 85 éves korában. Az imádott villából a halála után értékes ékszerek és bundák tűntek el. Sokan az egyetlen barátnőjét gyanúsították, ám ő állította: Honthy halála utána a kerületi tanács emberei jártak az épületben és minden értéket összeszedtek…