Amikor a bűn vírusként terjed – vallásos témájú társasjátékok húsvétra
Beugrottunk a mélyvízbe, majd a családi társasok világába is elmerészkedtünk, most pedig jöjjön az, ami sajnos mindenhol kevesebb figyelmet kap, mint amennyit érdemelne.
A fajok eredete nem egyetemes igazság, hanem egy alternatíva az ateistáknak, következményei mégis beláthatatlanok, így aki Darwin nyomában jár, felkötheti a nadrágját.
Nyitókép: Peter Macdiarmid/Getty Images, Darwin nyomában
Mondtam már, hogy szeretem, sőt keresem és igénylem a tudományos és a vallásos témájú, komolyabb társasjátékokat? Mintha említettem volna, sőt a politikát és a magyar történelmet lekövető játékokon túl a keresztény tematikának is külön cikket szenteltem. Már csak azért is, mert a már sokat emlegetett pozitív hatásokon (stratégiai érzék és szociális képességek fejlesztése) felül ezek a társasok tanítanak. A felfedezésről, a kémiáról, a fizikáról – vagy éppen arról a biológiáról, amelynek egyik élenjáró tudósa maga Charles Darwin volt, akiről a 2021 januárjában, Kickstarteren nagy sikert elért társasjáték, a Darwin's Journey szólt.
És amelynek magyar verzióját most a Gémklub hozta el a nagyobb kihívásra és komoly stratégiázásra vágyó játékosoknak.
Miután már hetek óta csak a végtelen tengert látták, a Beagle legénysége legalább annyira megörült a szárazföld látványának, mint Darwin, akinek életében ezzel egy új kaland vette kezdetét. Egészen pontosan a Galápagos-szigetek felfedezése, ami Darwin nyomában ezúttal a játékosokra vár, akik felfedezőként igyekeznek nem szégyent hozni a nagy biológus fejére. A játék 5 fordulóra van osztva, egy kifejezetten tartalmas közös játéktáblával, amin számos akcióhely megtaláható, sőt egy nagyobb térkép is, amin aztán gyalogosan és hajóval is nekiláthatunk felkutatni a fajok eredetét.
Közben engedélyeket szerzünk, fejlesztünk, élőlényeket fedezünk fel, majd tudományos értekezéseket publikálunk felfedezéseinkről, közben számos esetben győzelmi pontokat is begyűjtve.
Ezt is ajánljuk a témában
Beugrottunk a mélyvízbe, majd a családi társasok világába is elmerészkedtünk, most pedig jöjjön az, ami sajnos mindenhol kevesebb figyelmet kap, mint amennyit érdemelne.
Első körben azonban ezeknél a pontoknál is fontosabb a szűkös anyagi erőforrás és az engedélyek megszerzése. Előbbi létfontosságú akár már az akcióhelyek eléréséhez is, pláne, ha magasabb létszámmal játszunk, mivel sok helyen fizetni kell azért, hogy ugyanazt az akciót hajtsuk végre, amit más már befoglalt. Az akcióválasztás ráadásul függ az engedélyeinktől, amik négy sorban, azokon belül 6-6 darabos elosztásban köthetők egy-egy munkásunkhoz, akik aztán ezeknek az engedélyeknek megfelelőn foglalhatják el az egyre nagyobb költséggel rendelkező, de ezzel együtt hatékonyabb helyeket.
Mert van egy moduláris helyszín is, ahova random kerülnek fel extra akciólehetőségek, amiket komoly költségek mellett meg is kell nyitni, innentől azonban a tudományos ág felfedezőjének egy kis bevételt hoznak, ha más él a lehetőséggel.
Közben utazunk, állatokat, növényeket, sőt fosszíliákat fedezünk fel, de akár tábort is verhetünk a szigetek egyikén. Leveleket írunk felfedezéseink témájában, sőt ha megfigyeltünk egy alanyt, azt a múzeumba is küldhetjük és publikálhatunk róla. Persze vannak különböző céljaink, amiknek teljesítése vaskos pontokkal és akár extra hatásokkal járhat, továbbá minden játékosnak van néhány különleges kártyája, aminél a kívánalmakat teljesítve jó kis egyszeri bónuszt kapunk.
A Beagle meg közben halad előre egy sávon, büntetve azokat, akik hajójukkal lemaradnak, amikor pedig eljut a sáv végére, a játék is véget ér.
Azt mindenképpen le kell szögeznem, hogy ha valakinek csak a téma keltette fel az érdeklődését, de nem ismeri a modern társasjátékokat, akkor még véletlenül se a Darwin utazásaival vesse bele magát a hobbival való ismerkedésbe. Simone Luciani (Duzzasztómű, Gólem, Grand Austria Hotel, Lorenzo il Magnifico, Newton, Tiletum, Tzolk’in) és Nestore Mangone játéka
ugyanis kifejezetten komplex darab, ami akcióival, kombinációival, alapszabályai mellett a számos kiegészítő hatással alaposan feladja a leckét.
Ezt is ajánljuk a témában
A Freud tanításainak nyomdokaiban járó Szerdai Pszichológiai Társaság eredményei vitathatatlanok. Jung, Hilferding, Adler, valamint Spielrein még a mesterét is túlszárnyalta a terápia tekintetében.
Persze, ha van egy jó játékmester, aki tényleg szépen végig vezeti az érdeklődőket minden lényeges elemen, akkor kellő intelligenciával ez a feladat is abszolválható, de nem kizárt, hogy a túl sok új információ ebben az esetben is megterheli az embert. Gyakorlottaknak azonban igazi jutalomfalat lehet a Galápagos-szigetek felfedezése. Már maga a társas is egy vérbeli eurojáték, ami alaposan kimutatja a foga fehérjét, szűk keretek közé szorítva indítva el a játékosokat, hogy maguk tágítsák nemcsak a látókörüket, de lehetőségeik számát is.
Minderre pedig Paolo Voto illusztrátor munkája teszi fel azt a bizonyos koronát a dizájnnal, aminek köszönhetően a Darwin utazásai egy kincs a játékos dömpingben.
A Charles Darwin utazásait felelevenítő, kimondottan összetett, tudományos témájú társasjáték
Persze sokaknak csak egy újabb olyan euro, aminél munkáslehelyezéssel azért csinálunk valamit, hogy aztán megint csináljunk valamit, de ha valakiben összeér a téma és a mechanika, akkor nagyon fogja szeretni. És ugyan a normál áron kapható bolti verzió is szép és igényes, azért azt nem szabad elfelejteni, hogy ebből volt (sőt új kiegészítővel együtt év elején érkezik Kickstarteren egy újabb) gyűjtői változat az igényes faelemekkel, a minőségi engedélyekkel és mindenféle aprósággal. Ha pedig nagyon tetszik a játék, nem ritka, hogy a normál változatot valaki lecseréli a prémium kiadásra.
Persze maga a játék a lényeg, az pedig minden formában megéri az intellektuális társaságoknak vagy családoknak, akik így újra felelevenítik Darwin utazásai mellett a felfedezéseit is, kicsit megcsodálva az élővilágot és a szigetek különleges és meseszép titkait.
Ezt is ajánljuk a témában
Nagyon úgy tűnik, hogy a közösségi élmény akkor is örömöt szül, amikor az agy megmozgatásáról, a közös versengésről van szó, és ilyenkor még a legnagyobb tömegek is jól megférnek egymás mellett.