Rendkívüli!

Kiszivárgott egy Mol-levél: azonnali változások jönnek a benzinkutakon!

A tudattalan mélyén elméletben minden beteg gyógyítható, ha Freud nyomában járunk

2024. november 17. 10:26

A Freud tanításainak nyomdokaiban járó Szerdai Pszichológiai Társaság eredményei vitathatatlanok. Jung, Hilferding, Adler, valamint Spielrein még a mesterét is túlszárnyalta a terápia tekintetében.

2024. november 17. 10:26
A tudattalan mélyén
Böjtös Gábor
Böjtös Gábor

Nyitókép: Bettmann, Getty Images és A tudattalan mélyén, Böjtös Gábor

A tudattalan mélyén, Freud nyomában

Az évek múlásával nemcsak a jó bort, viszkit vagy klasszikus filmet értékeli egyre jobban az ember, de a tudományos és a politikai témájú társasjátékokat is. Az amerikai Genius Games ebben élen jár a hagyományosabb témák tekintetében (periódusos rendszer, atomok, fotoszintézis stb.), de más kiadók szintén rendre próbálkoznak, akár összetettebb, komplexebb tematikával és mechanikával.

Az Artana Games a repüléstörténetet dolgozta fel a First in Flight formájában; a 2Tomatoes az Északnyugati átjáró felfedezéséről emlékezett meg a Through Ice and Snow-val; a Darwin utazásai (cikk hamarosan) címe pedig önmagáért beszél.

És ehhez az illusztris társasághoz csatlakozott most a remek Végtelen tél: Amerika őslakosai miatt már jól ismert Fantasia Games a közösségi gyűjtésben megfogant Unconscious Mind című játékával.

Ezt is ajánljuk a témában

Ez lett a hazai keresztségben A tudattalan mélyén. Persze mint mindig, a Kickstarter-verzió mindenféle extrával, kiegészítővel és prémium komponenssel vált elérhetővé, míg ezekhez képest a hazánkba is eljutott bolti változat jóval visszafogottabb.

Hozzáteszem, hogy ugyanúgy, mint az eredetileg szintén Kickstarterről jött Végtelen télre, erre sem lehet igazán panasz. De ezt még később részletezem. Addig pedig nézzük, mire is képes a szerdai klub!

A tudattalan mélyén gyökerezik a probléma forrása

A tudattalan mélyén lényege, hogy minden játékos egy jó doktort (például: Jung, Adler) alakít, aki a pácienseit szeretné meggyógyítani, közben pedig Freud nyomában, Bécsben járva kutatásokat végez és publikálja az eredményeit.

A hagyományos játékelemek közben csak részben köszönnek vissza, hiszen nincs például előre meghatározott mennyisége a fordulóknak, mivel bizonyos áttörésekkel egy hírnév-sávon haladunk előre, ilyenkor pedig, minden egyes sikerrel Freud is együtt mozog az adott játékossal, elvégre az ő hírnevét is öregbítjük.

Amikor pedig a híres neurológus elér ennek a bizonyos hírnév-sávnak a végére, a játék véget ér, a játékosok pedig számos szempont alapján pontokat kapva kiszámolják, hogy ki teljesített a legjobban.

A tudattalan mélyén, Freud nyomában

A saját fordulójában mindenki három akcióval élhet. Vagy ötletel; vagy „visszahívja” az ötleteit; vagy gyógyít. Az ötletelés lényegében egy munkáslehelyezős fázis, aminél kimondottan nagy mennyiségű akciót érhetünk el a közös összejövetel-táblán. Ide egy ötletet lehelyezve választhatunk egy akciót vagy kettővel akár meg is duplázhatjuk.

  • Lapkákat (jegyzeteket) szerezhetünk a saját táblára;
  • megérzésekhez juthatunk; Bécs városában sétálva termelhetünk javakat;
  • extra kártyalapokat gyűjthetünk be vagy éppen publikálhatjuk egy tanulmányunkat, értekezésünket.

Mindegyik akció egészen más lehetőségeket nyújt, de mindegyik számos jutalmat generálhat,

pláne, hogy a választott akció helyzetének megfelelően a játékostáblánkon álló tintatartó is mozog, ezzel számos újabb bónuszt teremtve, amiknek mennyisége a már letett lapkáktól is függ.

Ezt is ajánljuk a témában

Visszahívásnál értelemszerűen az ötleteinket „kapjuk vissza”, ezzel a kimondottan fontos kávé mellett más választott jutalmakat is szerezve. De a gyógyítás sem sokkal nehezebb. Ez két körben zajlik, egyszerre egyet hajthatunk végre. A két szobánkban elhelyezett két páciens egyikét gyógyítva megérzéseket használunk, hogy a hozzá rendelt álomkártyák egyikét a megérzéseinkkel távolítsuk el, az így szerzett terápiapontokat bevetve a betegen. Erre általában kétszer van szükség, de ilyenkor is számos bónuszhoz jutunk.

És persze még van egy rakás extra kis szabály, érdekesség, kombináció, amivel pontok terén alaposan belehúzhatunk. Az értekezések publikálása például vaskos pontokkal jutalmaz, bár ehhez kártyákat is bőven kell szereznünk. Viszont mások megírt értekezéseit is idézhetjük, ami kicsit könnyíti a helyzetünket. Opció és tennivaló tehát van bőven, elsőre talán soknak is tűnhet, de ha már belejöttünk a terápiás lehetőségekbe, gyorsan zajlik a pszichiátriai kezelés.

A tudattalan mélyén, Freud nyomában

Unconscious Mind vagy bolti kiadás?

Persze mindig nagyon nagy kérdés, hogy az ember a bolti verziót vegye meg valamiből, vagy a kapitalizmusra egyre jobban épülő ipar különlegesebb kiadásait, amik a legtöbbször minden jóval tömve érkeznek meg a Kickstarter-támogatókhoz, vagy később a limitált kiadásokat másodkézből vásárlókhoz.

Így jött meg az Unconscious Mind, aminek doboza eleve sokkal szebb a fényes, extrán kidolgozott borítóképpel, miközben nem véletlenül nagyobb maga a csomag,

elvégre a mindent egyben vásárlók számos bővítéshez és deluxe komponenshez juthattak hozzá, mint például a rémálmokkal foglalkozó kiegészítő, vagy mondjuk, a háziállatos terápia, amihez aranyos kutya, macska figurák is járnak.

Ezt is ajánljuk a témában

De bőven igényesebb a csomag az orvos-minikkel, a csillogó-villogó álomkártyákkal, a kidolgozottabb tintatartókkal, a jelzéssel ellátott terápia-, vagy éppen a fémből készült hírnévjelölővel. Nagyon igényes és nagyon ajánlott csomagról van szó, aminél a játéktábla helyett is minőségi playmaten játszhatunk, de ettől függetlenül őszintén mondom, hogy

már a normál, magyar kiadású bolti változat is nagyon stílusos, ráadásul amellett, hogy nagyjából egyszerre érkezett meg a támogatói példányokkal, még a minőségét és anyaghasználatát tekintve sem lehet rá egyetlen rossz szavunk sem.  

Direkt mindkét változattal készítettem képeket a cikkhez, miközben játszottunk, és bár szeretem a miniket, igazából a fából készült egyedi meeple-ök talán még jobban is néznek ki a normál táblán, mint a műanyag figurák a playmaten. Ezért, és mert maga a társasjáték szerintem elképesztően ötletes és ragyogó témával foglalkozik, simán az év egyik legjobb vétele lehet a játék.

Ha tehát valaki szereti a nem túl könnyű, de nem is borzalmasan nehéz stratégiai játékokat, emellett a pszichológia témáját sem veti meg, az mindenképpen csapjon le a magyar kiadásra. Lehet, hogy elsőre beleőrül a szabályok elsajátításába, de semmi gond… majd a játékostársak meggyógyítják.

 

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
catalina11
2024. november 18. 14:27
A Freud tanításainak nyomdokaiban járó Szerdai Pszichológiai Társaság eredményei vitathatatlanok. Jung, Hilferding, Adler, valamint Spielrein még a mesterét is túlszárnyalta a terápia tekintetében." ebből az öt figurából NÉGY zsidó... Ma is a pszichológusok, szociológusok között hemzsegnek a zsidók és hülyítik a népet.
catalina11
2024. november 18. 07:26
synthetic 2024. november 17. 10:29 A kleptomániát, amit a fideszeseknél van, azt hogy lehet gyógyítani? XD" lehet: Kohn rohan rabbihoz: - Rabbi, a kasszából hiányzik 1000 dollár..mit csináljak? - Tedd vissza fiam...
catalina11
2024. november 18. 07:24
Gubbio 2024. november 17. 12:17 • Szerkesztve A Freud útján járó pszichológusok NEM "gyógyítanak", hanem a lelki (szellemi) betegségeket generálják és utána kondicionálják. Ők a lélek kuruzslói. Aki a kezük közé kerül, annak annyi, mert ördögi körbe lép be." pontos!
abcd2k
2024. november 18. 06:55
Szondi Lipót szerint Freud kb 150 évvel vetette vissza a pszichológia fejlődését, ebből ebből még 100 sem telt el, úgyhogy hagyjuk békén a sarlatánokat, szórakoztassák egymást.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!