Elképesztő áttörés jöhet a rákgyógyításban

2025. július 25. 15:44

Hatalmas előrelépés történt a területen.

2025. július 25. 15:44
null

Egy új, a Stanford Egyetem kutatói által vezetett tanulmány szerint sikerült az egerek szervezetén belül, tehát „in situ” módon CAR-T sejteket létrehozni, méghozzá egy mRNS-alapú eljárással. Ez hatalmas előrelépést jelenthet a rákgyógyításban, hiszen a jelenlegi CAR-T terápiák rendkívül drágák, időigényesek és komoly mellékhatásokkal járhatnak. Az új módszer gyorsabb, biztonságosabb és olcsóbb lehet – és akár szélesebb körben is elérhetővé teheti ezt az áttörést jelentő kezelést – olvasható a news.stanford.edu oldalon. 

A CAR-T terápia lényege, hogy a páciens immunrendszeréből származó T-sejteket laboratóriumban átalakítják úgy, hogy 

képesek legyenek felismerni és elpusztítani a daganatos sejteket.

Az új tanulmányban azonban nem kellett a sejteket kiemelni a szervezetből: az mRNS-alapú „utasításokat” lipidbuborékokba csomagolva juttatták a T-sejtekhez, amelyek a szervezeten belül alakultak át rákellenes harcosokká. A kutatók azt is figyelemmel tudták kísérni, hogy hova jutnak ezek a sejtek a testben, ami hatalmas előny a kezelések nyomon követése szempontjából.

Az egérkísérletek eredményei ígéretesek: a kezelt rágcsálók 75 százalékában teljesen eltűnt a limfóma, a fennmaradó esetekben pedig kontroll alatt tartották a daganatot. A kezelés ráadásul biztonságosnak bizonyult – még 18 adag beadása után sem jelentkeztek mérgező mellékhatások. Mindez azt jelenti, hogy az új módszer akár többször is ismételhető lehet, így fokozva a rákellenes hatást.

A kutatók szerint a módszer nemcsak a vérképzőrendszeri rákok, hanem a szolid daganatok ellen is hatékony lehet – utóbbi területen eddig kevés siker született. Ha az emberi tesztek is hasonló eredményeket hoznak, az „in situ” CAR-T sejtek előállítása valódi fordulatot hozhat a rák elleni küzdelemben – egy olyan megoldással, amely nemcsak hatékonyabb, hanem elérhetőbb is lehet a betegek számára.

Ezt is ajánljuk a témában

A nyitókép illusztráció (Emily Moskal/Stanford Report)

 

 

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
lazio154-5
2025. július 25. 17:48
Kb. 65 éve tudok olvasni. Akkoriban is minden évben volt ilyen /nem elképeztő/ biztató hír! Csak egy biztos, bármilyen szerkezetet megpiszkálunk, az eredeti állapotot elrontjuk!
Élő Éva
2025. július 25. 17:28
Ez hatalmas üzlet. Ráadásul az oroszok kidolgoztak egy módszert, gyengített kórokozókkal stimulálják az immunrendszert. sokkal olcsóbban mint az in vitro megoldás. Ez az út valószínúleg jó eredményeket hozhat. Kemény lobbizás várható.
kamaty23
2025. július 25. 17:12 Szerkesztve
10 eve is meggyogyitottak mar a rakot, valami hatalmas attoressel. Most akkor ok meg jobban meggyogyitottak?
akkkkorki
2025. július 25. 16:40
Megbaszta már a kutya, ha valamit át kell alakítani!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!