A polgári karakter: Pethő Sándor emlékezete

Száznegyven éve született és nyolcvanöt éve hunyt el Pethő Sándor történész, publicista, a Magyar Nemzet atyja.

Száznegyven éve született és nyolcvanöt éve hunyt el Pethő Sándor történész, publicista, a Magyar Nemzet atyja.
A napokban érkezett el a 80. évfordulója annak, hogy lezárultak a szovjet Vörös Hadsereg hadműveletei a mai Magyarország területén.
Él Budapesten egy fiatal magyar tudós, aki egy egész tudományterületet talált ki magának, elismert szakmai folyóiratot alapított hozzá, és ma már világszerte szívesen látott előadó. Meskó Bertalan orvosi jövőkutató könyvet írt azoknak, akik hozzá hasonló tudatossággal terveznék a jövőjüket.
Státuszszimbólum, és a viharos gazdasági helyzet sem hagyott nyomot a renoméján – ez az Hermès divatház ikonikus Birkin táskája.
Minden felnőtt, a gyermekek védelmét fontosnak érző embert felelősség terhel.
A repülésben a határ a csillagos ég – vagy annak határa: hazai szakemberek kutatómunkája is segíti a légi járművek sebességnövelését.
Ha a legkiválóbb éttermi kalauzokra gondolok, egy veterán autót képzelek el, amelynek a kesztyűtartójában vagy az egyik ülésének a zsebében boldogan utazik egy kissé gyűrött, térképpel ellátott útmutató, amely elvezeti a turistát a világ legjobb vendéglátószentélyeibe.
A 20. század második felének építészsztárja volt, ma sorra bontják az épületeit. Budapesti karakterek sorozatunkban Kévés Györgyről írunk.
Olyan időket élünk, amikor sokan küzdenek az identitásukkal. Férfi vagy nő? Belga vagy európai? Egyén vagy közösség, valami nagyobb része?
Ha a kilenc atomhatalom közül bármelyik kettő között nukleáris háború törne ki, negyvennyolc perc alatt vége lenne az ismert világnak, ötmilliárd ember pusztulna el, a Földnek pedig huszonnégyezer évre lenne szüksége a gyógyuláshoz – elemzi az esélyeket egy amerikai újságíró.
Milyen következtetések vonhatók le befektetési terveinkből a lelkialkatunkra nézve, illetve miként lehetnek a hibás választások akár mentális betegségek előjelei is?
Az eszköz a régi fazekakhoz hasonlít: nem bosszankodva, hanem szeretettel nézzük rajtuk az idő nyomait. Uri Dénes Mihály írása.
Az emberi agy nem szuperszámítógép, a tudat és az intuíció többé teszi annál. Ezért sem valószínű, hogy a mesterséges intelligencia hasonlatos lesz a miénkhez. Ha viszont másmilyen lesz, azt – hiába mi teremtettük – még kevésbé fogjuk érteni.
Az ember legnagyobb harca nem a külső ellenségekkel, hanem saját belső világával zajlik.
Kelt tésztát készített, focacciát, pizzát sütött, Aperol spritzet ivott napszemüvegben az erkélyen, vagy fehérbort kortyolgatott Fellini és Tornatore filmjeit nézegetve.
Közel száz évet élt Lyka Károly, Budapest és tágabb hazánk krónikása, lexikonírója, a magyar művészettörténet népszerűsítője.
A techvilág tehetségeinek vissza kell találniuk az értelmes feladatokhoz, a többdimenziós kihívásokhoz, itt az ideje, hogy videójátékok és marketingalgoritmusok fejlesztése helyett újra a nemzetbiztonsággal foglalkozzanak, ahogyan Neumann és társai tették – véli a Szilícium-völgy különc filozófusa.
Ha fontosnak tartjuk a hazai szellemi tulajdon védelmét, a jogalkotónak érdemes lenne megfontolnia a sérelemdíj intézményének bevezetését a szellemi tulajdon területére is.
Minél régebben születtünk a múlt században, annál több traumát okoztak nekünk a mocskos kommunisták.
Még csak most ébredünk rá, hogy mennyiféle mikroszennyeződést juttatunk a természetbe többek között testápolási termékeink által.