Sok boldog ember kis helyen is elfér – beérett a Társasjátékok Ünnepe
2024. november 19. 17:59
Nagyon úgy tűnik, hogy a közösségi élmény akkor is örömöt szül, amikor az agy megmozgatásáról, a közös versengésről van szó, és ilyenkor még a legnagyobb tömegek is jól megférnek egymás mellett.
2024. november 19. 17:59
10 p
3
1
18
Mentés
Nyitókép: Társasjátékok Ünnepe, Böjtös Gábor
Lassan, de biztosan közeledik a nagykorúság felé sokak kedvenc rendezvénye, az évente megrendezésre kerülő Társasjátékok Ünnepe, avagy a TJÜ, amely tavaly már nagyobb és jobb helyszínre költözött, mikor a szervezők a Millenárist választották, akkor azonban a kezdeti gyermekbetegségek miatt sokan csalódottan távoztak. Idén viszont erre esély sem volt, mivel mind a szervezés, mind a felhozatal, mind az elosztás nagyszerűen sikerült, így akár játszani, akár másokkal találkozni, akár vásárolni akart valaki, nem sok csalódás érhette.
A Freud tanításainak nyomdokaiban járó Szerdai Pszichológiai Társaság eredményei vitathatatlanok. Jung, Hilferding, Adler, valamint Spielrein még a mesterét is túlszárnyalta a terápia tekintetében.
Ilyen egy társasjátékos rendezvény
Számtalanszor leírtam már, hogy a mai, elidegenített, a digitális szakadékok által nem ketté, hanem szanaszét választott civilizációs rengetegben miért is olyan jó a társasjáték, mégis rendre a megvetéssel és az arrogáns lenézéssel szembesülök a fórumokon és közösségi felületeken. Mintha egy szépirodalmi mű elolvasása és egy jó stratiégiai játék nem egyformán az elménket acélozná.
Mintha egy korabeli hadvezér nem egy táblán fából készült egységeket tologatva dolgozta volna ki a harci stratégiát, amellyel próbálta ellenfele lehetséges lépéseit előre meghatározni.
Mintha egy 20-40 oldalas szabályfüzet, egy kellően összetett játék mechanikájának megtanulása nem kimondottan az agyi működést serkentő folyamat volna. És mintha egy gyerek problémamegoldó és szociális készségeit ne lehetne már fiatal korban fejleszteni a játékok segítségével. Nem is értem ezt a fajta elitizmust, de nem is szeretném megérteni, közben pedig azt gondolom, hogy kizárólag saját magának árt az, aki ennyi előítélettel vágja el magát egy kimondottan pozitív élménytől.
Márpedig a társasjáték pozitív élmény – amely úgy fejleszti a játékosokat ahhoz, hogy jobbak legyenek, hogy közben jobb esetben azt is megtanítja, miképpen fogadjuk el méltósággal a vereséget, ami hasznunkra válhat.
Szóval a társasjáték kicsit sem rossz, nem is bűn, hanem szimplán emberközeli, társas élmény, ami segíti a mentális egészséget és a szociális viselkedésünket, arra pedig mi lenne tökéletesebb, hogy ezt megünnepeljük, mint egy nagy rendezvény? Vásárral, ahol kint vannak a legnagyobb kiadók és a társasjátékos kiegészítők gyártói; a közönség részére tartott kvízzel, előadásokkal és szakmai információkkal; nem utolsó sorban pedig rengeteg asztallal, ahol a 2-4-6 vagy ritkán több fős csapatok leülhetnek a különböző játékok mellé.
El kell fogadni, hogy a Föld már nem a világ közepe, az emberiség pedig utazik és kolonizál. A nyersanyag-készlet igen szűkös, de azért minden vállalat megtalálhatja, hol tudja a legnagyobb szeletet hasítani a tortából.
Társasjátékok Ünnepe
Ezeket hiba nélkül hozta a 12. Társasjátékok Ünnepe, ráadásul a tavalyi gikszerrel ellentétben idén a beengedéssel sem volt gond. Nem torlódott fel úgy a tömeg, mindenki elfért, emiatt pedig senki sem a rossz élményeivel távozott, sokkal inkább a jókkal és a megvásárolt játékokkal. Mert az ezúttal már két csarnokban, két szinten megrendezett eseményen persze ott volt a Compaya, a Vagabund, az A + Z Kiadó, a Kékjáték és a Reflexshop,
és persze a legnagyobbak, avagy a Piatnik, a Delta Vision és a Gémklub is remek akciókkal, sokszor fél áron kínált játékokkal várták az érdeklődőket.
A legtöbb társast ki is lehetett próbálni, függetlenül attól, hogy már megjelentek vagy éppen még csak gyártás alatt vannak, továbbá a Gémklub az Essen Spiel kiállításról hozott nemzetközi fejlesztésekkel is elárasztotta a galérián elhelyezett Mini Essen elnevezésű részleget. De kicsik és nagyok, baráti társaságok vagy éppen egymás mellé került idegenek ültek mindenfelé, hogy kipróbálják a hatalmas választékot,
melybe nem ritkán olyan társasok is kerültek, amelyek az adott kiadónál még meg sem jelentek, gyártás alatt vannak (pl. ICE, A Mikulás műhelye, The Elder Scrolls), de ettől függetlenül egy próbakörrel már meg lehetett arról győződni, hogy mennyire érdemes a későbbiekben megvásárolni a játékot.
És tényleg szinte minden megtalálható volt, ami már megjelent. Azt gondolom, hogy kifejezetten képben vagyok a társasjátékokkal, rengeteget ismerek és játszottam is, de így is elképesztő mennyiségben láttam olyanokat, amiket még nem volt lehetőségem kipróbálni, vagy amik kifejezetten friss megjelenések. Ilyen volt a Kékjáték kiadásában a Betyárvilág, amely egy könnyed kártyajáték, akár 8 főnek, jól hozva a témát,
és bizony maximális létszám mellett nekiülve (5 idegennel) hatalmas poén volt, ahogy időnként a pálinka kártyával itattuk le egymást egy-egy csetepaté előtt, vagy éppen kicsi a rakást játszva a teljes brigád egymásnak ugrott a kő-papír-olló jellegű harcrendszerrel.
Migrációs politika, gender, Brüsszel, háború, Isten-Haza-Család. Zászlóégetés. Számos dologról kérdeztük Lenhardt Balázst, akinek Magyar Péterről is megvan a véleménye.
Aztán persze az előadásokon, kvízeken, játékokon túl is rengeteg mindent lehetett találni. Például lézervágott faeszközöket és díszeket a kis hazai családi vállalkozásként indított The GiftForge pultjánál; igényes, kellően nagy méretben is kapható playmateket a Dice on Board asztalánál; sőt még sokféle dobókockából készült ékszerekre is ráleltünk a karzaton, ahol akár személyes kérésre is elkészítették a megfelelő fülbevalót és nyakláncot.
GALÉRIA: Társasjátékok Ünnepe 2024
Az évente megrendezett esemény a Millenárisban
TJÜ, ahol jövőre is találkozunk
Nyugodtan állíthatom, hogy az új helyszínen a második alkalommal sikerült igazán beérnie a rendezvénynek, amely immáron valóban egy ünnep, a tömeg ellenére pedig egyáltalán nem tűnt zsúfoltnak. Örömmel láttam a sok vidám látogatót, akik nemre, korra, külsőre tekintet nélkül ültek le egymással játszani, hiszen egy közös hobbi és érdeklődési kör hozta őket össze, aminél semmi más nem számít.
Ahogy a tavaszi magyar Comic Con, úgy a Társasjátékok Ünnepe is európai minőség mellett várja a látogatókat, emiatt ha valaki eddig vacillált, az jövőre már adja meg magának és a rendezvénynek is a lehetőséget, ahogy a modern társasjátékoknak is, amik sokkal többet tudnak nyújtani annál, mint amit mondjuk, a Monopoly valaha is adott.
Azt mondják, hajótöröttként túlélni a lakatlan szigeten szinte már lehetetlen, de minimum embert próbáló feladat. Mi azonban szeretünk veszélyesen élni, ezért kipróbáltuk.
A Társasjátékok Ünnepe után hetekkel még mindig a társasjáték a téma, ezúttal azonban gazdasági szempontból néztünk utána, hogy merre tart jelenleg a piac.
A fajok eredete nem egyetemes igazság, hanem egy alternatíva az ateistáknak, következményei mégis beláthatatlanok, így aki Darwin nyomában jár, felkötheti a nadrágját.
Bojtos Gábornak.
Csak hogy tudd. Minden ember a maga mentális egészsége szerint boldog avagy boldogtalan. A boldogtalanabbaknak ehhez a boldogsághoz kötelezően kell valamiféle önigazolási metódus. Erre a játék, mint interakció és önfényezési lehetőség egy megoldás. Az is önfényezés ha hagyod hogy a gyereked, barátod, párod nyerjen...
Egyébként ha másként nem megy egy ember önképének a helyrehozatala, akkor ez ügyben szívesen leülnék vele játtszani, hogy segítsek rajta. Persze közben istruálnám a való élet megoldási kulcsait illetően...
De jóóó.. basszus, hogy én erről nem tudtam :(
A közvetlen emberi interakciók pótolhatatlanul odavesznek okosra digitalizált.. atomizált világunkban. Pedig csak ennyi kellene.. nem elfelejteni játszani, együtt, szemtől szemben.