Apáink bűne mellett a tehetségük is a fiaikra száll?

2024. november 11. 17:12

Stephen King esetében legalábbis mindenképp, még ha nem is teljes mértékben. Ezúttal ráadásul nemcsak egy új Joe Hill-képregény jelent meg, de egyéb köteteivel is újrázhatunk.

2024. november 11. 17:12
USA - Author Joe Hill Promotes his New Book "Heart-Shaped Box"
Böjtös Gábor
Böjtös Gábor

Nyitókép: Joe Hill Rick Friedman/Corbis, Getty Images és Böjtös Gábor

Joe Hill: Merülés

Tegye fel a kezét, aki tinédzserként vagy fiatal felnőttként nem Stephen King rémtörténetein borzongott az éjszaka közepén, mikor a házban vagy lakásban már mindenki aludt! Persze biztosan akad kivétel is szép számmal, de elvitathatatlan a szerző munkássága és hagyatéka, amit akár a horror, akár a thriller, akár a dráma műfajában ajándékozott az utókornak. Legyen szó regényről vagy filmről, egy Tortúra, egy Halálsoron, egy Ragyogás vagy Álom doktor önmagáért beszél.

És ugyan soha nem gondoltam azt, hogy ő a horror koronázatlan királya (nálam Lovecraft előrébb helyezkedik a ranglétrán), az biztos, hogy sokat tett a műfajért. Ebben pedig fia, Joe Hill is egyértelműen a nyomában jár.

Ezt is ajánljuk a témában

Merülés a félelemben

A Locke & Key – Kulcs a zárját című képregény és az abból készült sorozat után nem is lehetett volna nyilvánvalóbb, hogy a regények mellett az ifjú titánnak a képregényekkel is komolyan kell foglalkoznia. A nevében többszörös szójátékot vagy utalást is alkalmazó Hill House Comics (egyfelől ugye Joe Hill; illetve az 1963-as A ház hideg szíve alapjául szolgáló 1959-es történet, a Hill House szelleme) pedig pontosan ezt a feladatot látja el.

A 2019-es Egy kosár fej már szerepelt a Mandineren, akkor kifejezetten dicsértem humora és stílusa miatt. Így kifejezetten kíváncsi lettem a következő kiadványra, ami a Gabo Kiadó jóvoltából szintén megjelenhetett magyarul, hogy olvasóit a jeges tengerek világába vezesse.

Joe Hill: Merülés

 

Az eredetileg 2020-as Merülés története szerint ugyanis 1983-ban a csúcstechnológiás fúróhajónak számító Derleth eltűnt az Északi-sarkkör közelében, évtizedekkel később azonban vészjelzés érkezik a hajó felől. A jel forrásának beazonosítását követően a Rococo International olajvállalat megbízza a Carpenter fivérek roncsmentő csapatát, hogy vizsgálják meg a szellemhajót.

A testvérek egy tengerbiológus és a vállalat egyik vezetőjének társaságában útnak is indulnak, hogy fény derüljön rá, mi okozta a hajó eltűnését, valamint hogy felszínre hozzák a holttesteket. A helyszínen azonban igen rövid időn belül kiderül, hogy a Derleth legénységének tagjai nem haltak meg, de nem is igazán élnek. Valamit pedig nagyon akarnak a felmentő seregtől.

Ezt is ajánljuk a témában

Joe Hill Carpenter és Lovecraft nyomában

Mielőtt még bármi másra gondolnánk, John Carpenter a legegyértelműbb hatás a kötetet, avagy a teljes hatrészes minisorozatot olvasva. Carpenter fivérek, MacReady (A dologból, hello!), Északi-sarkkör – egyértelműbb nem is lehetne a főhajtás. De mint az extrákból kiderül, Joe Hillnek már a Szív alakú doboznál is Carpenter és a kiöregedett rocksztár képében Kurt Russell járt a fejében.

És bizony hála az égnek, hogy ezt a vonalat a szerző nem engedte el teljesen, sőt második saját kiadású képregényében fel is melegítette kapcsolatát a ma is élő horrorfilmesek legnagyobbjával.

 

Joe Hill: Spóra

Elvégre ha már felhoztam Kinget és sokak vele való viszonyát, John Carpenter sem kevésbé fontos személy a rendezők között. Nevéhez olyan filmek fűződnek, mint A dolog, A köd, a Halloween, az Elpusztíthatatlanok, a Christine, A sötétség fejedelme, a lovecrafti hatású Az őrület torkában, a Menekülés New Yorkból, vagy éppen a vicces Nagy zűr kis Kínában és a minimális költségvetésből lett kasszasiker, A 13-as rendőrörs ostroma. A nyolcvanas években és a VHS korában szinte megkerülhetetlen alakja volt a filmeknek.

Carpenter mellett pedig H. P. Lovecraft hatásai is vitathatatlanok, de ennél többet inkább nem szeretnék mondani a spoilerek elkerülése végett,. Ezért csak annyit javaslok, hogy a képregények és a különleges képregények, valamint Joe Hill rajongói mihamarabb szerezzék be az igényes, keményfedeles kötetet, amely a teljes sztori mellett interjúkat és borítóvariánsokat is tartalmaz.

Más is van még Joe Hill tarsolyában

Vagyis inkább a Gabo Kiadó boszorkánykonyhájában, hiszen újrakiadásban megjelent a Furcsa időjárás és a Spóra is. Előbbi egy négy kisregényt tartalmazó kötet, történetenként nagyjából 100 oldallal, míg utóbbi egy igazán vaskos, keményfedeles formátumot kapott regény, amely közel 800 oldalon mutatja be, hogy Stephen King fia a Végítélet után hogyan képzel el egy másfajta világvégét.

Történetként pedig lényegében mindegyik érdekes, még ha nem is ezek miatt leszek a szerző rajongója, sőt regényeivel vagy novelláival A szív alakú doboz óta nem lepett meg igazán, ami ugye a debütálása volt.

Ezt is ajánljuk a témában

Ezúttal sincs ez másképp. Kicsit talán túlértékeltnek tűnik a fiú, aki nem tud kilépni apja árnyékából, de szerintem nem is ennek kellene lennie az elsődleges célnak. Akár a túl hosszúra és néhol laposra írt Spórát veszem alapul, akár a Furcsa időjárást – melyből a Pillanatfelvétel talán a legérdekesebb és leginkább abszurd dráma, emiatt jobban is működik az átlagnál –, egyiknél sem azt érzem, hogy Joe Hillnek mindenképpen ugyanazt az utat kell járnia, mint apjának.

Ellenben a képregények. Ha egy kicsit jobban ráfeküdne erre a vonalra, a regényekbe invesztált energiákat és kreativitást pedig ebbe ölné, a Hill House Comicsra mindenképpen nagy jövő várna, mert szerintem szükség van erre a kicsit nosztalgikus, kicsit szatirikus, igényesebb horror-képregényes irányra. Legalábbis az első két történet alapján.

De nagyon bízom benne, hogy a Gabo az Egy kosár fej folytatását is elhozza, amivel teljessé válhat az eddigi sorozat, Joe Hill regényei mellett pedig a képregényeit is teljes körben megismerheti a hazai közönség.

 

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Syr Wullam
2024. november 12. 10:47
"Tegye fel a kezét, aki tinédzserként vagy fiatal felnőttként nem Stephen King rémtörténetein borzongott az éjszaka közepén, mikor a házban vagy lakásban már mindenki aludt!" 🙋🏻‍♂️
kulszek
2024. november 11. 21:24
Szeretjük, hogyne. Zsigerileg, hiszen Stephen King jelentése "István a Király!" De komolyabban, talán így képzeli az akinek nincs gyereke. A valóság egészen más. Mindig sikerül egy kis ciánt csempészni a nemes értelmiségi gondolatok közé. Mint ha azt mondanám "Aki a horrort szereti, rossz ember nem lehet." Pukkadj meg köztudatot mérgező belvárosi libsi.
Akitlosz
2024. november 11. 19:37
Szerintem a fiatal felnőttek horror helyett inkább mást akarnak. De ezt szerintem mindenki tudja, aki volt már fiatal felnőtt.
Akitlosz
2024. november 11. 19:35
Érdekes a képen látható könyvpakolási technika. Nem követném.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!