Lejárt Karácsony ultimátumának a határideje, de nem történt semmi
A főpolgármester azt követelte, a szivárványkoalíció maradéka február közepéig állapodjon meg a választási együttműködésről.
A legnagyobb ellenzéki párt, a Demokratikus Koalíció vezetőjének évértékelője zárja a politikai nyitányt, indítja el a baloldal kampányát. Gyurcsány értékelése az ellenzéki együttműködés, az európai parlamenti, önkormányzati választás esélyeiről fog szólni.
Február 24-én Gyurcsány értékel. Immár huszadik alkalommal. A Demokratikus Koalíció első embere, Gyurcsány Ferenc a Radisson Blue Béke Hotelben tartja évértékelő beszédét, az esemény sajtónyilvános része tizenegy órakor kezdődik.
Az ellenzéki politikus minden bizonnyal a baloldalon belüli dominanciáját kívánja majd hangsúlyozni, ugyanakkor a Gyurcsány-párt vezetője azokra az ügyekre is ki fog térni, amelyekkel egészen a nyár eleji európai parlamenti, illetve önkormányzati választásokig tematizálni kívánják majd a közéletet.
Orbán Viktornak hazai terep az évértékelők világa – a Fidesz elnöke honosította meg idehaza ezt a politikai műfajt –, a kormányfő február 17-én értékelte a tavalyi esztendő történéseit, eredményeit, s vázolta fel a következő időszak kihívásait, céljait. Orbán 1999-ben értékelt először, Gyurcsány Ferenc később, ugyancsak miniszterelnökként mondta el első évértékelő beszédét.
Kapcsolódó vélemény
Idehaza és külföldön is erre várnak: szombaton Orbán Viktor kormányfő következik, a szervező Polgári Magyarországért Alapítvány felkérésére. 25. alkalommal.
Az ellenzéki politikus most mint a baloldal legerősebb pártjának, a Gyurcsány-párt első embereként lép majd színpadra. Értelemszerűen kormányzati tisztsége nincs, Gyurcsány értékelése
A DK jelentősége óriási a baloldalon belül.
A most éppen szociáldemokrata programmal próbálkozó Gyurcsány-párt a legerősebb ellenzéki tömörülés egyes közvélemény-kutatások alapján.
Azonban egészen a február elején kirobbant kegyelmi ügyig úgy tűnt, elérték az üvegplafont. Ha hinni lehet a kormánypárti elfogultsággal nem vádolható Republikon Intézetnek, Medián Közvélemény- és Piackutató Intézetnek, valamint az IDEA Intézetnek, a DK tíz és tizenöt százalék között áll a különböző párpreferencia-kutatások alapján.
Hogy innen merre tovább, sokon múlhat – többek között Gyurcsány értékelőjén, és az Árnyékkormány vezetőjének, Dobrev Klára tematizációs képességén.
Több szakértő felvetette az elmúlt időszakban, indikátor lehet az úgynevezett kegyelmi ügy az ellenzéki összefogás létrehozását illetően. Habár épp a Mandiner.hu írta meg minap, ennek napról napra egyre kisebb az esélye, tudniillik az ellenzéki pártok nem tudnak olyan megállapodásokat kötni, amelyek eredményeképpen sikeresen szerepelhetnek a június 9-i önkormányzati választásokon.
Ezt is ajánljuk a témában
A főpolgármester azt követelte, a szivárványkoalíció maradéka február közepéig állapodjon meg a választási együttműködésről.
Gyurcsány értékelőjében erre mindenképpen reagálni fog,
mi több, programot fog hirdetni a választási esélyek taglalása közben. Polgármesterjelöltek nevei is előkerülhetnek.
Az viszont egyre valószínűbbnek tűnik, hogy az ugyanezen a napon tartandó európai parlamenti választásokon nem lesz ellenzéki összefogás. A Párbeszéd-Zöldek januárban mutatták be európai parlamenti listájukat, külön indulnak, ahogy az LMP – Magyarország Zöld pártja, a Jobbik-Konzervatívok, a Mi Hazánk Mozgalom, vagy a Demokratikus Koalíció. A Gyurcsány-párt még tavaly jelentette be EP-listájuk első három jelöltjét Dobrev Klára, Molnár Csaba és Vadai Ágnes személyében.
Az ellenzéki politikus szombati évértékelője e tekintetben is tartogathat meglepetést; s minden bizonnyal üzen majd annak az MSZP-nek, amely bár az elsők között jelezte, önállóan méretteti meg magát az EP-voksolásokon, listájukat pedig Tüttő Kata főpolgármester-helyettes vezetné, mostanra mégis összefogást sürget. Hogy Gyurcsány megkegyelmez-e a szocialistáknak, szombaton kiderül.
Mindenesetre a választási esélyek a Gyurcsány-pártnak (és a Momentum Mozgalomnak) kedveznek, rajtuk kívül a többi, „egykori” szivárványkoalíciós mozgalom legjobb esetben is csak küzd az öt százalékért.
Ezt is ajánljuk a témában
Több mint százezer aláírást gyűjtenének össze március idusáig a szocialisták, hogy rávegyék a többieket a közös indulásra. Ellenzéki (ál)perpatvar újratöltve.
Terítékre fog kerülni épp a kegyelmi ügy nyomán az államfő megválasztásának kérdése. Novák Katalin elnök lemondását követően a Demokratikus Koalíció programjába került a közvetlen köztársaságielnök-választás kérdése. A Gyurcsány-párt aláírásgyűjtésbe kezdett, s ha hinni lehetett a számoknak, több tízezer választópolgárt sikerült megszólítaniuk ezzel az akcióval.
Csakhogy jöttek a kormánypártok, és kihúzták a széket az ellenzék alól:
épp a DK-vezér évértékelője előtt két nappal nevezték meg jelöltjüket Sulyok Tamás alkotmánybíró személyében.
Gyurcsány értékelőjében nem hagyhatja szó nélkül, hogy a baloldali pártok nem tudtak egy közös államfőjelölt megnevezésében megállapodni; és arra is ki fog térni, miért nem sikerült a köztársasági elnökválasztást közvetlenné tenni.
Ezen felül szinten ki kell térnie a kegyelmi botrány másik aspektusára, a gyermekvédelem kérdésére – itt jelentős szigorításokat terveznek a kormánypártok –, s amennyiben a legnagyobb ellenzéki párt is hitelesen kívánja képviselni a Novák Katalin lemondását megelőzően kialakított álláspontot, kénytelen lesz részt venni a módosítások parlamenti tárgyalásában.
Az ellenzéki politikus ugyanakkor bejelentheti, mint az államfőválasztásban, úgy a gyermekvédelmi törvény szigorításából szintén kimaradhatnak.
Semmi kétség, temperamentumos beszédet fog elmondani Gyurcsány Ferenc. A DK domináns szerepe politikai felhatalmazást ad számára, hogy értékelőjében minden eddiginél komolyabban bírálja ellenfelét, Orbán Viktort és az elmúlt tizennégy évben kialakult rendszert.
Utóbbi kapcsán beszélni fog párttársa, Varju László (és a momentumos Fekete-Győr András) ellen folyó büntetőperekről.
Ezt is ajánljuk a témában
A képviselőt testi sértésben is bűnösnek mondta ki a Fővárosi Ítélőtábla, a garázdaság és választás rendje elleni bűntett mellett. A tárgyalás első részén az ügyészeket és bírókat megfenyegető Gyurcsány Ferenc is részt vett, de az ítéletet már nem várta meg. A döntés részben jogerős.
Előfordulhat, hogy csak megismétli korábbi fenyegetőzését („Nem kell szégyenlősnek lenni. Jegyezzétek meg az ügyészek és a bírók nevét. Jók lesznek majd tanúknak egy, a rendszer ellen folytatott eljárásban” – írta közösségi oldalán), ám az is megtörténhet, hogy
Gyurcsány értékelőjében átlép majd egy politikatörténeti határt, intenzívebb, normasértő üzeneteket fog megfogalmazni,
mert a baloldali pártvezér évértékelője egyben az ellenzéki pártok kampánynyitó rendezvénye – egyben hangolódás a vasárnapi, Kossuth térre tervezett, kormányellenes demonstrációra.
Ezt is ajánljuk a témában
Megkerestünk ellenzéki pártokat, hogyan értékelik Gyurcsány szavait.
Nyitókép forrása: MTI / Kovács Attila