Az LMP pedig annak ellenére, hogy néhány helyen hajlandó összefogni valamelyik régi szövetségesével, még úgy is, hogy ezzel a többiek tyúkszemére lép – ilyen például Miskolc, ahol a DK jelöltjét támogatják a regnáló polgármesterrel szemben – eleve külön utakon jár jó néhány hónapja. Ungár Péter telenyilatkozza a sajtót, hogy az ő politizálásuk fókuszában nem politikai nagyotmondások, a kormány és a Fidesz folyamatos gyalázása áll, ők érdemi, az emberek mindennapjait valóban érzékenyen érintő kérdésekre helyezik a hangsúlyt.
A zöld párt társelnökének külön bejáratú véleménye akár még úgy is felfogható lenne, hogy az alig 2-3 százalékos alakulat így akar nagyobb figyelmet kapni, de
azzal, hogy Vitézy Dávidot győzködik, legyen főpolgármester-jelölt, az már különösen rosszul érinti Karácsonyt.
Bár a közlekedési szakember még nem döntött, hogy vállalja-e a feladatot – vagy legalábbis eddig még nem hozták nyilvánosságra –, szinte naponként jelentkezik posztokkal, amelyek többségében szakmai alapon, érvekkel, bizonyítékokkal bírálják a budapesti városvezetést. Bár Vitézy egyébként is szívesen beszél, ír kedvenc városáról, az aktivitását nehéz lenne csak ezzel magyarázni, komolyabb tervei lehetnek.
Ha pedig valóban beszáll a küzdelembe, az még jobban felkavarná a jelenleg sem túl nyugodt állóvizet. Akkor is, ha előválasztáson dőlne el, végül ki lesz az ellenzék közös jelöltje, hiszen minden Vitézyre leadott szavazat a balliberális szimpatizánsok kritikáját jelentené Karácsonynak, még akkor is, ha győzne. Ha viszont június 9-én mindkettejük neve ott lesz a szavazólapon, a főpolgármester nagyon aggódhatna, meg tudja-e őrizni a székét. A Pulzus közvéleménykutató ugyanis már
január végén 16 százalékra mérte Vitézy támogatottságát, pedig még el sem dőlt, mi lesz vele, Karácsony 38 százalékon állt, de a fideszes induló sem ismert még.
A főpolgármester az imént idézett levelében azt ajánlotta a megszólított pártoknak, legyenek nyitottak az LMP csatlakozására is, Ungárék pedig döntsék el, részese kívánnak-e lenni az együttműködésnek, vagy külön indulnak mindenhol. Gyanítható, hogy amennyiben az LMP bejelenti Vitézy indulását, Karácsony sem lesz ilyen megengedő.
De a fővárosi lista kérdésében sem látszik körvonalazódni a kompromisszum. Karácsony azt írta a levelében, hogy a fővárosi választási törvény átalakítása valójában az ellenzéki pártoknak állított csapda. Szerinte az új rendszer trükkje, hogy első ránézésre arányosnak tűnik, de valójában nem az: a pártok külön listaállítása csak külön polgármesterek állításával lehetséges, ez pedig szétzilálhatja a köztársaságpárti egységet. Ezért az kérte, ne sétáljanak bele ebbe a csapdába!
A DK már ezt megelőzően, november végén eleget tett ennek az elvárásnak, hiszen közös listát szorgalmazott, ám azóta erről visszafogottabban beszélnek, nem úgy, mint az MSZP, amely a kezdetektől fogva hisztérikusan ezt követeli. A
Momentumnak azonban továbbra sem nagyon akaródzik Gyurcsányékkal egy szavazólapon szerepelni,
ez ugyanis hiteltelenítené Donáth Anna eddigi, DK-ellenes kirohanásait. A lilák továbbra is a szavazóikat gyakorlatilag név szerint ismerő Párbeszéddel vállalnának közösséget, így legalább két balliberális lista lenne. Az újabb vezetőváltáson átesett halványzöld párbeszédes alakulat még vacillál azon, hogy nekik ez mennyiben lenne célszerű, ők most mindent a túlélésüknek rendelnek alá.
A főpolgármester azt is javasolta, hogy tegyenek javaslatot egy „méltányos és moderált együttműködésre a Kétfarkú Kutyapártnak is”. Hogy ez megtörtént-e, arról megkérdeztük a párt kommunikációs vezetőjét. Terdik Roland a Mandinernek azt mondta, sem méltányos, sem moderált, sem méltánytalan, sem moderálatlan megkeresést nem kaptak. Kovács Gergely társelnök pedig még korábban azt nyilatkozta, semmiféle hivatalos megállapodást nem akarnak kötni pártokkal, legfeljebb egy-két helyen önmérsékletet tanúsítanak, nem indítanak az ellenzéki polgármesterjelöltekre ellenfelet, így nem szállnak ringbe a főpolgármester-választáson sem.
Nyitókép: Mandiner/Trenka Attila