Igazából tudtam, hogy váltanom kellene országot
Ehelyett ott rohadtam szinte minden magyar tévécsatornánál.
Tovább gyűrűzik az ellenzék külföldi kampánytámogatási botránya – élén a városvezető nevével fémjelzett 99 Mozgalom körül.
Szerzők: Bokor Gábor, Nagy Gábor
Mint arról korábban a Mandiner is beszámolt, a Nemzeti Információs Központ feloldotta a 2022. évi magyarországi országgyűlési választások külföldi befolyásolásáról szóló titkosszolgálati jelentés titkosítását. Ebből – mások mellett – kiderült, hogy euróban, angol fontban és forintban több mint
2021 augusztusa és 2022 szeptembere között. Befizetőként a mozgalom hivatalos képviselője, Perjés Gábor azonosítható, aki a számla felett önállóan rendelkezik.
Perjés tizenkilenc alkalommal összesen 506 millió forintot fizetett be erre a számlára. A tranzakciók nagyobb része valutában történt. 457 millió készpénzben „érkezett”; 126 milliót pedig a választások után utaltak. Tizenhárom alkalommal, több mint 10 millió forintos tranzakció teljesült, öt esetben pedig az utalások mértéke meghaladta az ötvenmillió forintot is!
Épp egy éve írtunk a 99 Mozgalomról, mégpedig az egyesület közhasznúsági melléklete alapján, mivel a Mandiner.hu azt megelőzően több alkalommal is megpróbálta kideríteni, mekkora forrás állt Karácsony Gergelyék rendelkezésére az ellenzéki előválasztási kampányban.
Hiába többszöri próbálkozásunk – ezen idő alatt kiderítettük: a 99 Mozgalom telefonos elérhetősége megegyezett a Párbeszéd kapcsolattartási telefonszámával –, az egyesületből csupán ennyit tudtunk kihúzni, hogy a „nyilvánosság, valamint az átláthatóság érdekében be kell számolniuk az adományok felhasználásáról a 350/2011. (XII. 30.) Korm. rendelet 5. § 3) bekezdés szerint. Ez határidőre meg fog történni a 99 Mozgalom honlapján”. Nem így történt, sőt, az oldal ma már nem is érhető el.
A Fővárosi Önkormányzat pedig azt írta megkeresésünkre, hogy a politikus kampányát és az előválasztást a 99 Mozgalom és a miniszterelnök-jelöltet támogató pártok finanszírozták. „A kampányköltéseket a törvényben előírt határidőig nyilvánosságra hozzuk, a jövő héten a 99 Mozgalom költései a mozgalom honlapján – szintén a jogszabályokban előírtaknak megfelelően – nyilvánosak lesznek” – tették hozzá. Nem lettek.
Végül csak „kiderült”, hogy első körben (2021. 06.21. és 2021. 12. 31. között) tekintélyes mínusszal zárta első (nem teljes) évét az egyesület:
Legfrissebb beszámolója (2022. 01. 01. és 2022. 12. 31. között) viszont arra enged következtetni, hogy már sikeres esztendőt tudhat maga mögött az egyesület:
Hogy a fenti összegek miként álltak össze, arról egészen a titkosítás feloldásáig nem lehetett tudni. A titkosszolgálati jelentés napvilágra kerülését követően megszólalt a városvezető: úgy véli, a 99 Mozgalom „a vonatkozó jogszabályoknak megfelelően zárt adománygyűjtő láda útján gyűjtött mikroadományokat. Ezeket az adományokat az egyesület ügyvezetője fizette be az egyesület bankszámlájára a jogszabályi követelményekkel összhangban. Ez onnan is tudható, hogy benne van a nyilvános beszámolóban. Nagy titkosszolgálati akciót igazán nem igényel. De azt még a titkosszolgálati jelentés is rögzíti, hogy az adományok között dollár nem volt. Igaz, rubel se”.
A legutóbbi Fővárosi Közgyűlésen pedig – ahol a kormánypártok vizsgálóbizottságot akartak felállítani az ügy feltárása érdekében –
Karácsony úgy érvelt, hogy mivel a titkosszolgálati jelentés sem tesz semmilyen megállapítást, ezáltal vizsgálóbizottságra sincs szükség.
De Perjés Gábor is megszólalt: az egyesület „a bankkártyás és átutalással történő adománygyűjtés mellett a 350/2011. (XII. 30.) Korm. rendelet 10. §-a szerint, zárt adománygyűjtő láda útján is gyűjtött folyamatosan mikroadományokat. A zárt adománygyűjtő láda rendszeres felnyitását követően annak tartalmát a jogszabályi követelményekkel összhangban az egyesület ügyvezetője fizette be az egyesület bankszámlájára” – írta a HVG-nek.
Arra tehát egyikük sem tért ki, miért valutában érkeztek az adományok. Mindenesetre a Fidesz-KDNP kommunikációs igazgatója azt írta közösségi oldalán, hogy írásbeli kérdéssel fordult a legfőbb ügyészhez, illetve a pénzügyminiszterhez „Karácsony Gergely pénzmosási botrányával kapcsolatban”.
Még a kormánypártisággal egyáltalán nem vádolható 24.hu is hosszú elemzést közölt a városvezetőhöz is köthető botrányról. A cikk szerzője szerint „a 99 Mozgalom tevékenysége jelenleg nem jogkövetkezményekkel járó törvénytelenségek miatt, hanem politikai okokból kényelmetlen. Merthogy
a szervezet bevételeit magyarázó »adománygyűjtés« nehezen hihető,
a hallgatás, a meg nem magyarázott bevételek pedig a főpolgármester szavahihetőségét kezdik ki. Ha ez a történet nem lesz lekerekítve, az munícióként szolgálhat Karácsony ellen a Fidesz propagandagépezete számára a jövő évi önkormányzati választás előtt”.
Érdekesség, hogy épp a 24 veti fel azt is, hogy például a fentebb jelzett 263 millió forintos bevétel azt jelenti, hogy
A baloldali lap összesítése szerint egyébként az országgyűlési voksolásokra összeálló ellenzéki pártok (Jobbik-Konzervatívok, DK, MSZP, LMP, Párbeszéd – A Zöldek Pártja, valamint a Momentum) 2021-ben összesen gyűjtött 459 millió forintot kalapoztak össze.
Ám a Kilencvenkilenc Mozgalom Egyesület tavalyi, 390 milliós bevétele igencsak megközelíti az ellenzéki koalíció 458 milliós bevételét, mégpedig úgy, hogy „ebben az évben már nem volt aktív a szervezet”.
A Nemzeti Információs Központ által jegyzett jelentésből kiderült az is:
amelynek nagy része – 1,84 milliárd forint – Márki-Zay Péter mozgalmához, a Mindenki Magyarországa Mozgalomhoz (MMM) került.
A dokumentum alapján az amerikai támogatások „végső kedvezményezettje, illetve magyarországi elosztóközpontjai” a DatAdat-cégcsoport és az Oraculum 2000 Kft. voltak. A két cég összesen 3,55 milliárd forintot költött el a kampányban.
Az ügyben a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok mellett a NAV is vizsgálatot indított költségvetési csalás gyanújával, az Állami Számvevőszék pedig a napokban nyilvánosságra került információk szerint több mint 3 milliárd forintos büntetést szabna ki a hat ellenzéki pártra tiltott pártfinanszírozás miatt.
Gyöngyösi Márton a fentiek miatt levelet írt Bajnai Gordonnak. Mint jelezte, azért szólította meg az egykori kormányfőt, „hogy választ kapok az ÁSZ úgynevezett »jelentéstervezetével« kapcsolatban felmerült kérdésekre, amely dokumentumban számos alkalommal említik a Te és a munkatársaid nevét”.
A Jobbik-Konzervatívok vezetője azzal folytatta, hogy sem ő, sem pártja nem vett részt az amerikai pénzgyűjtésben, és „az azt az Amerikai Egyesült Államokban lebonyolító szervezetekkel sincs kapcsolatunk (és nem is volt) szeretnénk legalább most tisztán látni”. Megjegyezte, nincs információjuk azokról a cégekről, amelyek ezekből az adományokból megbízásokat kaptak, „mivel mi ilyen megbízást nem adtunk, és ezen tevékenységek kedvezményezettjei se voltunk”.
Nyitókép: MTI / Balogh Zoltán