Egy éve lakáskialakításban élek, a „még hiányzó” dolgok bűvöletében, és barátnőmmel alapérzetünk, hogy minél többet szerzünk be a dolgokból, annál többre lesz belőlük szükségünk: egyik megvétele hozza magával a másik igényét.
Egyikőnk se éppen tárgymániás, de egy év után nehezen látható, mikor lesz lakásunk valaha is „kész”. Elkövetkezik-e az a pillanat, amikor a dolgoknak ez a „folyama” beletorkollik valamilyen stabil, megelégedett, lényegében már nem bővíthető állapotba, vagy tehetetlenül sodródunk vele tovább, még több új tárgy megvásárlására – s az időközben elromló régiek pótlására – kényszerülve.
Persze nem vagyok annyira naiv, hogy meglepődjek a fogyasztói szamszárán,
ami az egész kapitalista gazdaságot működteti, de nehéz helyzetben vagyok, amikor az ellenmódszert, ami tudatosabbá tenné az embert, épp olyan kártékonynak érzem. Amikor újonnan felszedett, ártatlan lakásrendező heppek képében támad a „minimalista” kísértés. Amit ösztönösen, gondolkodás nélkül elvetek: a lecsupaszított, minden fölöslegtől megszabadított lakásbelsőket látva kiráz a hideg. (Nemrég kezembe került egy sztárok lakásait bemutató magazin. Az még hagyján, hogy kivétel nélkül ízléstelenek: az az igazán hideglelős, amikor a primitív giccs a hiány esztétikájával kereszteződik.)
A nehézség ott van, hogy racionális érveket találjak a minimalizmus ellen. Az kevés, hogy – nincs jobb szó – valamilyen alattomos eretnekséget, életellenes elhajlást gyanítok benne. A valós szükségek számbavétele, a fogyasztás mérséklése, a rendre való törekvés: önmagukban szimpatikus dolgok, és afelől sincs kétségem, hogy a magyar háztartások nagy részére ráférne némi fazonigazítás. Az alapelemekre és -funkciókra redukált, fehér-pasztelles otthonok, mondják, minden praktikus igénynek és szempontnak megfelelnek, hozzájárulnak az ember jóllétéhez, a fenntartható jövőhöz, satöbbi. Csak egy szempontot nem elégít ki a minimalizmus. Nem is vesz róla tudomást, pedig ez a legfontosabb, még ha nem is olyan egyszerűen megragadható.
Amikor tavaly nyáron eljutottam a Garda-tóra néző Vittoriale degli Italianiba, megértettem valamit. Túlzás, hogy megértettem; inkább kaptam egy megerősítést. Az említett hely semmihez nem fogható. Ide vonult vissza Gabriele D’Annunzio, miután fiumei kalandorkormányzása után néhány év leforgása alatt kicsúszott a lába alól a talaj, s lett, tényleges „politikai-társadalmi” befolyását veszítve – miközben szavakban bálvánnyá emelték, a fasiszta állam gazdagon díszített, hősi élőhalottjává – teljesen jelentéktelenné.