Végleg tönkre akarják tenni Kenderesi karrierjét? – a CAS továbbra sem hoz döntést az olimpiai bronzérmes magyar sportoló ügyében

2024. december 05. 20:48

Nagyon úgy tűnik, hogy a Nemzetközi Sport-választottbíróság megszegte az ígéretét.

2024. december 05. 20:48
Kenderesi Tamás a glasgow-i úszó Európa-bajnokság férfi 200 méteres pillangóúszásának elődöntőjében 2018. augusztus 4-én.

Nyitókép: MTI/EPA/Patrick B. Krämer

A Nemzetközi Sport-választottbíróság (CAS) még mindig nem döntött a doppingvétséggel gyanúsított olimpiai bronzérmes Kenderesi Tamás ügyében – olvasható az SzPress hírügynökség bejegyzésében.

A CAS ezzel sokadszorra odázza el a döntést a két éve húzódó ügyben, pedig a legutóbb azt ígérték, november 28-ig mindenképpen eldöntik, jogos-e Kenderesi fellebbezése. Magyarul és egyszerűen kifejezve, nagyon úgy tűnik, hogy megszegte az ígéretét a nemzetközi testület.  

Ennél sokkal nagyobb baj, hogy Kenderesi Tamás doppingügye két éve húzódik, és ez – attól függetlenül, hogy vétkes-e – nagyon nem korrekt vele szemben. 

Az SzPress értesülései szerint a CAS azt ígéri, januárban hozzák meg a jogerős döntést az ügyben. Nem tudni, hogy most mivel magyarázzák a késlekedést, azt viszont sejteni lehet, hogy karácsony és szilveszter napjának közeledtével Lausanne-ban is hosszú ítélkezési szünet következik…

Ezt is ajánljuk a témában

Az olimpiai bronzérmes, Eb-ezüst- és bronzérmes úszót, Kenderesi Tamást 2022 év végén gyanúsították meg doppingvétséggel. A Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) illetékesei a 2017-ben levett mintáit ismét megvizsgálva, illetve biológiai útlevelét tanulmányozva 2022-ben eltérésekre figyeltek fel korábbi hematológiai paramétereihez képest. 

A történtekről elsőként épp a meggyanúsított sportoló tájékoztatta a nyilvánosságot. Kenderesi Tamás akkor is tagadta a doppingvétséget , és azóta is konzekvensen kitart a véleménye mellett

Kenderesi akkor elmondta, hogy az ellene „atipikusnak minősített biológiai útlevél alapján, bizonyítékok nélkül, feltételezésekre alapozva indított dopping-eljárás miatt” fél éve nem tud edzeni (azóta eltelt még másfél év), és kiemelte, hogy tiltott anyagot, tiltott módszert soha nem alkalmazott, doppingvétséget nem követett el. Elmondta azt is, hogy doppingellenőrzés céljából 48 alkalommal vettek tőle vért, és 51 alkalommal vizeletmintát, és mindegyiket rendben találták. 

Mindez azonban nem változtatott sem a WADA, sem a Magyar Antidopping Csoport (HUNADO/MACS) képviselőinek szakmai véleményén, amely szerint fennáll a doppingvétség gyanúja. A sportolót ezért 2023 májusában első fokon elmarasztalták, a MACS ügyvezetője, Tiszeker Ágnes akkor azt mondta, négyéves eltiltás lehet a büntetése. 

Amennyiben ebből levonnák az eljárás eddigi időtartamát, az is azt jelentené, hogy Kenderesi legközelebb közel 30 évesen kezdhetne el újra aktívan edzeni, ami nagy valószínűséggel a pályafutása végét jelentené. 

Kenderesi Tamás és jogi képviselői ekkor fellebbviteli eljárást kezdeményeztek a Nemzetközi Sport Választottbíróságnál (CAS), amely 2023 augusztusára tűzte ki az első meghallgatás időpontját. A háromtagú választottbírói testület végül hosszas huzavonát követően 2023 novemberében ült össze először, ám ekkor még a perdöntő tárgyalás napját sem jelölték ki. Az eljárás azóta is húzódik, a tárgyalásokat folyamatosan elhalasztották. 

 A CAS ezt a tárgyalást követően adatkiegészítést kért a felperes sportoló jogi képviselőitől, valamint az alperes Magyar Antidopping Csoport (HUNADO) illetékeseitől, akik ennek a feladatuknak rövid időn belül eleget is tettek. Ezt követően a CAS arról tájékoztatta a feleket, hogy november 28-ig meghozza a döntését, az SzPress Hírszolgálat viszont a határidő lejárta után arról értesült, hogy a döntőbíróság, illetve annak háromtagú választott bírói testülete csak 2025-ben. legkésőbb január 20-ig mondja ki a végső szót a rövidesen a 28. születésnapjához érkező Kenderesi Tamás ügyében. 

Az Szpress úgy fogalmaz,

„Ezt akár derült égből érkező villámcsapásnak is lehetne nevezni. Ugyanakkor az is kijelenthető, hogy a döntéshozás hatékonyságról, a határidők betartásáról, nem utolsó sorban a versenyzéstől eltiltott és továbbra is kétségekben tartott sportoló érdekeinek és lelki állapotának a tiszteletben tartásáról ezúttal szó sem lehet”

A szerző, Szalay Péter szerint a CAS nem az a nemzetközi intézmény, aminek a vezetőit kérdőre lehetne vonni, vagy sürgetéssel zaklatni. „Nagy bátorság kell ahhoz, hogy ezt valaki figyelmen kívül hagyja, ahogy azt idén nyáron dr. Dávid Gyula, a Kenderesi Tamás ügyével foglalkozó háromtagú panelben választott bíróként tevékenykedő jogászember tette. Előbb alaposan beolvasott a testületet vezető brit munkatársának, a CAS által kijelölt bírónak, aki szerinte nem elősegítette, hanem hátráltatta a fellebbviteli tárgyalás időpontjának kitűzését, majd lemondásával erősített rá a szokatlanul éles hangú mondataira. Huszonöt évi együttműködést lezárva távozóban azt is kimondta, hogy a CAS már messze nem azt a minőséget képviseli, amilyennek szülőatyája, a spanyol Juan Antonio Samaranch, a NOB egykori elnöke negyven éve megálmodta, és ezzel nem csak az elkövetett hibákra utalt, hanem az akadozó gépezet egészére is” – fogalmazott.

 

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bagoly-29
2024. december 06. 14:47
A MACS most boldog? Hogy a frász essen beléjük!
madre79
2024. december 06. 11:56
Szóval így lehet egy tehetséges sportolót tönkre tenni!
Batman007
2024. december 06. 10:50
Ha jól tudom egy 2017-es vérminta 2022-es vizsgálata eredményezte a most kialakult helyzetet. A biologiai útlevél tudományos megalapozottságát ebben az eljárásban nem fogják megdönteni. Az időmúlás és az, hogy a bíróság halasztja a döntést kínálná, hogy a felek kössenek egy bíróság előtti egyezséget. Nem ismerem persze a CAS eljárás rendjét.
2024. december 06. 09:24 Szerkesztve
Az angolszász jogban (de a legtöbb római alapú jogrendszerben is) valakinek az elitélése a "beyond any reasonable doubt" elvet követi. Magyarban ez a "bizonyitékok zárt logikai láncot alkotnak". Ez nincs meg a biológiai útlevél esetében, ami egy statisztikai eszköz. Gyanusitási alapnak elég, de rendes biróság előtt elmarasztaló itélethez kevés. Ami viszont abszolút jogtalan, az a "burden of proof", azaz annak a kérdése, hogy kinek kell bizonyitania az állitásait. Ez normális esetben mindig a vádló, esetünkben a WADA kellene legyen. Ők viszont gyanús biológiai útlevél értékek esetében felszólitják a sportolót, hogy tisztázza magát. Tehát nem a WADA kell bizonyitsa a doppingolás tényét, hanem a sportoló azt, hogy nem doppingolt. Ez kvázi lehetetlen. Ez az a jogi nonszensz, ami miatt a CAS húzza az időt ilyen ügyekben. Claudia Pechstein esete még 2009-es, és ott sincs döntés.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!