A történtekről elsőként a meggyanúsított sportoló tájékoztatta a nyilvánosságot. Kenderesi Tamás akkor is tagadta a doppingvétség tényét, és azóta konzekvensen kitart állítása mellett. Elmondta, hogy az ellene „atipikusnak minősített biológiai útlevél alapján, bizonyítékok nélkül, feltételezésekre alapozva indított doppingeljárás miatt” fél éve nem tud edzeni. Leszögezte: tiltott anyagot, tiltott módszert soha nem alkalmazott, doppingvétséget nem követett el. Elmondta azt is, hogy doppingellenőrzés céljából 48 alkalommal vettek tőle vért és 51 alkalommal vizeletmintát, mindegyiket rendben találták.
Mindez azonban nem változtatott sem a WADA, sem a Magyar Antidopping Csoport képviselőinek szakmai véleményén, amely szerint fennáll a doppingvétség gyanúja. A sportolót ezért 2023 májusában első fokon elmarasztalták; a MACS ügyvezetője, Tiszeker Ágnes akkor azt mondta, négyéves eltiltás lehet a büntetése. Ha ebből levonnák az eljárás eddigi időtartamát, az is azt jelentené, hogy Kenderesi harmincévesen kezdhetne el újra aktívan edzeni, ami nagy valószínűséggel a pályafutása végét jelentené.
Kenderesi Tamás és jogi képviselői fellebbviteli eljárást kezdeményeztek a CAS-nál, amely 2023 augusztusára tűzte ki az első meghallgatás időpontját. A háromtagú választottbírói testület végül hosszas huzavona után 2023 novemberében ült össze először, ám akkor még a perdöntő tárgyalás napját sem jelölték ki. Az eljárás azóta is húzódik, a tárgyalásokat folyamatosan elhalasztották. Legutóbb 2024. szeptember 18-án tartottak tárgyalást, amely előtt a sportoló az alábbi üzenetet osztotta meg: „Kedves mindenki, drága támogatóim! Végre eljött az idő. Szerdán lesz a doppingügyemnek a tárgyalása. Szentül hiszek benne, hogy az a sok áldozat, az iszonyatosan nehéz edzések, az álmaim hajszolása… az, hogy mindent ennek rendeltem alá, és ezáltal példakép lehettem másoknak… ezek egyszerűen nem veszhetnek kárba!!! Én voltam az a kisgyerek, aki sírt az uszodában, amikor elmaradt az edzés, és sírt, ha nem jött össze valami a versenyen (ehhez nem is kellett kisgyereknek lenni)… És igazából most is könnyezek, mert a legnagyobb becsülettel, tisztán készültem, hogy a nagy céljaimat elérjem, de sosem gondoltam volna, hogy ezeket a sorokat kell majd írnom egy nap. Ha szerdán eszetekbe jutok, kérlek, ejtsetek meg pár jó gondolatot értem. Köszönöm!”
Döntés azonban még mindig nem született. A felperes sportoló választottbírója, a korábbi válogatott vízilabdázó, a több évtizede a CAS-nak dolgozó Dávid Gyula időközben kijelentette, hogy az alperes választottbírója, James Drake folyamatosan hátráltatta a peres ügy elvárható menetét, és lemondott pozíciójáról.
Az ügy eddig több mint 50 millió forint összegű költsége, amely a sportolót terheli, az eljárás meghosszabbodásával még nagyobb lehet. Kenderesi Tamás lassan két éve nem edzhet, ki kellett hagynia egy olimpiát – és egyelőre nem tudni, mikor térhet vissza a profi sporthoz, ahogy azt sem, folytatni kívánja-e a karrierjét.