Megszólalt az eddig hallgató Vatikán az olimpia nyitóünnepségéről
A Szentszék nem hallgat tovább: a nyugodt erő hangján védik meg emberek százmillióit.
Fürjes Balázs egy terjedelmes interjúban értékelte a párizsi olimpia eddigi történéseit.
Nyitókép: Mehmet Murat Onel / ANADOLU / Anadolu via AFP
Fürjes Balázs, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság magyar tagja exkluzív interjút adott a Nemzeti Sportnak, melyben értékelte a párizsi olimpia eddigi eseményeit. A sportdiplomata többek között elmondta a véleményét a megannyi kritikával illetett olimpiai megnyitóról, a Szajna vízminőségéről, de nem maradhatott ki Hámori Luca szombati, világszerte nagy érdeklődéssel várt boszmeccse sem az interszex algériai versenyzővel.
A riporter, Csisztu Zsuzsa azon kijelentésére, hogy sok kritika éri az olimpia szervezőit, Fürjes azt mondta, hogy „a jó szándékú és jogos észrevételeket el kell fogadni, a tanulságokat le kell vonni. Biztosan lehet ezt sokkal jobban is csinálni”.
Majd azzal folytatta, hogy „az olimpiai alapértékek a kiválóság, a kiválóságra törekvés, a kölcsönös megbecsülés és tisztelet és a szolidaritás, a barátság. A bajok akkor jönnek, ha ezt az iránytűt sutba dobják.
Ha a sport helyett a politikát, az ideológiát tolják”
– húzta alá.
„Fontos a megújulásra való képesség, de fontos az alapok és az alapértékek, az eredeti küldetés észben tartása is. Nem hagyomány vagy progresszió, hanem hagyomány és megújulás. Meg kell találni az egyensúlyt.
Nekünk, magyaroknak ebben is lehet építő szerepünk az olimpiai mozgalmon belül”
– tekintett előre Fürjes Balázs.
Ezt is ajánljuk a témában
A Szentszék nem hallgat tovább: a nyugodt erő hangján védik meg emberek százmillióit.
A megnyitó kapcsán megjegyezte, hogy a ceremónián „azt láttuk,
kinek tartja magát ma Franciaország, pontosabban a kulturális és politikai elitjük egy része.
Hogy mit akarnak elmondani 2024-ben saját nemzetükről, történelmükről, kultúrájukról a nagyvilágnak. C’ est la vie, mondhatják egyesek. (...) Egy olimpiai megnyitó nem lehet bántó és nem lehet korhatáros televíziós műsor” – szögezte le Fürjes.
Az interjúban Csisztu Zsuzsa arra is rákérdezett, hogy mit gondol az óriási vihart kavart Hámori Luca és az algériai Iman Helif összecsapásáról. A sportdiplomata erre azt felelte: „Luca a mi bajnokunk! Óriási gratuláció és köszönet neki, amiért
példásan képviseli Magyarországot.
Sporttörténelmet írt, hiszen ő az első magyar női ökölvívó olimpikon. Az olimpián fantasztikusan teljesített, kétszer is győzött, nyolc közé jutott, hősiesen harcolt. Negyeddöntője után azt mondtam Gyulay Zsoltnak: ez a lány simán bajnok lehet Los Angelesben. Utolsó meccsén is derekasan küzdött, becsülettel helyt állt” – jelentette ki.
A fentiekhez hozzáfűzte, hogy a Magyar Olimpiai Bizottság álláspontja egyértelmű. „Mi a tisztességes versenyben hiszünk, a fair play szellemében járunk el.
Azt tarjuk egyedül helyesnek, ha minden verseny a küzdőtéren, a pályán dől el.
(...) A párizsi olimpia ökölvívó versenyeinek megvannak a maga tanulságai. Ezeket a játékok után értékelni kell. A szabályokon érdemes változtatni.”
Ezt is ajánljuk a témában
Az egész hercehurca egyre botrányosabb, a NOB fölényeskedése teljesen alaptalan.
„Azt éreztem, életemben most szól a leggyönyörűbben a magyar himnusz”
Végül arra a kérdésre, hogy mi volt a legnagyobb élménye eddig a párizsi olimpián, Fürjes Balázs azt válaszolta, „megrendítő volt átélni az első aranyérem átadását Kós Hubertnak. Megtiszteltetés, hogy ott lehettem, kezet rázhattam vele és nyakába akaszthattam az aranyat”.
Felidézte, hogy amikor Kós ott állt a dobogó tetején, nyakában az arannyal, meghatódva, miközben kúszott felfelé a nemzeti lobogó, akkor „azt éreztem, hogy életemben most szól a leggyönyörűbben a magyar himnusz és hogy micsoda fantasztikus dolog magyarnak lenni. Páratlan élmény volt, örökre megmarad, hálás vagyok, hogy részem lehetett benne.”
Ezt is ajánljuk a témában
„Ebben az ugrásban benne van az is, hogy megemberesedett, férfiasodott, megizmosodott. Sokkal céltudatosabb is lett, mint korábban volt” – nyilatkozta Magyarovits Zoltán, aki hosszabb, exkluzív interjút adott lapunknak.
Kapcsolódó cikkek a Olimpia 2024 aktában.
Kiss Péter Pál mostantól már kétszeres paralimpiai bajnok, emellett négyszeres világ- és négyszeres Európa-bajnok.
A pécsi sportoló a 200 méteres vegyesúszás SM9 kategóriájának döntőjében elsőként csapott a célba a párizsi paralimpián.
Az asztaliteniszező a párizsi magyar küldöttség ötödik érmét szerezte, két arany és egy ezüst után a második bronzot.