Nyitókép: MTI/EPA/Jajha Arhab
A magyar Hámori Luca szombaton 17:20 perckor száll ringbe az XY-kromoszómás, férfiakra jellemző tesztoszteronszinttel rendelkező algériai Imane Heliffel, akit nőként anyakönyveztek, de később egy genetikai betegség miatt biológiai férfivá vált. Ebből a szempontból
ő is áldozat, tiszta sor. A baj az, hogy az összes nő is áldozat, aki az ő súlycsoportjában indul. És ők jelentősen többen vannak.
Nézzük inkább azt a szempontot, ami a lehető legáltalánosabb, mert mindenkire vonatkozik. Esélyegyenlőségnek hívják. Ez minden sport alapvetése, különösen az olimpiáé. Tekintsünk el az igazság hangalakjától, az elnevezések évezredes fétisétől: hagyjuk az unalmas kérdést, hogy az algériai Imane Helif férfiként, nőként, teknősbékaként, vagy szemes ostorosként tekint magára. Ha így, ha úgy, a lényegen nem változtat. Az ugyanis biztosan nem jelent egyenlő esélyeket, ha egy olimpián egy férfi ütőerejével, izomzatával, csontozatával, magyarul egy férfi adottságaival női adottságokkal rendelkező versenyzőknek törhetik el az orrcsontját, ugyanabban a súlycsoportban. Ez a gyakorlat az esélyegyenlőség ellenkezőjét jelenti.
Ha valaki, valaha foglalkozott küzdősporttal, harcművészettel, tudja,
a többieknek rögzítsük: nincs olyan, hogy egy nagyjából hasonló technikai szinten lévő, nagyjából hasonló súlyú nő egyenlő esélyekkel indul egy hasonló férfi ellen. Nincs ilyen, ennyi, hagyjuk az unalmas magyarázatot a semmiről. Véletlen csupán, ha nem a férfi győz, ez biológiai-élettani törvényszerűség – se nem jó, se nem rossz, ahogy az alma íze sem rossz, maximum nem szereted.
Igen, az algériai Helifet legyőzték már. Azért győzték le, mert nem rendelkezik azzal a tudással, amivel a súlycsoport krémje, az a pár versenyző, akik a fizikai aránytalanság ellenére is képesek voltak ellensúlyozni a brutális ütőerőt más erényekkel, amelyek a tehetségükből fakadtak. De emberek, ettől még az esélyek nem egyenlőek! Az esélyegyenlőség ebben a konkrét esetben egész egyszerűen azt jelenti, hogy férfi test nem küzdhet női test ellen. Pont. Lefordítva:
a férfi test magasabb súlycsoportot jelent, a férfi test doppingolást jelent a női mezőnyben.
Nincs kecmec. Tiszta, átlátható, mi több, igazságos szabályokra van szükség, amelyek biztosítják az esélyegyenlőséget. Ahol megtörténhet, hogy egy férfi test végiggázoljon a női testeken egy olimpián, amíg valaki a testi épsége, akár az élete veszélyeztetésével megállítsa, ott nincsenek meg ezek a szabályok sem első, sem második ránézésre. A botrányhoz asszisztál a NOB, sőt, büszke a jelenségre. Mi zajlik itt?