Más technológiákhoz hasonlóan az internet is hatalmas fejlődésen ment keresztül az utóbbi időben. Azonban ahhoz, hogy megértsük, mi változott, járjuk körbe a web1, a web2 és a web3 közötti különbséget, és vizsgáljuk meg, mit tartogat számunkra az internet új verziója.
A net az eddigi élettartama során nagyon sok változáson ment keresztül. A világháló kezdeti megjelenésekor csupán olvasni lehetett az ott lévő szövegeket, írni és változtatni viszont nem lehetett azokon. A web1 tehát statikus webhelyek gyűjtőhelye volt, a web2 megjelenésével azonban ez megváltozott.
Web2: a második lépcsőfok
Az internet web2 nem sokkal később le is váltotta az egyes verziót. Olvasás mellett már írni is lehetett, így a felhasználók létrehozhatták és frissíthették az információkat a weboldalakon. Ezzel a statikus webhelyek helyett dinamikusokkal találkozhattunk.
Mondhatni megnyílt a világ(háló). Egyre színesebbé, egyszerűbbé, vonzóbbá, emellett interaktívvá vált a rendszer. A web2 emellett felhasználóiprofil- és részletfunkciókat is biztosított, tehát innentől a felhasználói adat mentésre került.
Elindult az e-kereskedelem: az Amazon, az Alibaba, az eBay és más weboldalak a fizikai piacukat online verzióra váltották, ami forradalmasította a mai vásárlás és eladás módját.
A felhasználók mellett az alkalmazások is kommunikálhattak egymással. Az API segítségével az eszközök zökkenőmentesen kapcsolatba léphettek egymással az interneten anélkül, hogy a böngészőknek fel kellene dolgozniuk a webes kéréseket. Az Ajax nagy erőt jelentett a technológia kezdeti időszakában, de ma már más technológiák – például a frontend-keretrendszerek – nagyon egyszerűvé és elterjedtebbé tették az API-k használatát a weben.
Ez az internet következő lépcsőfoka. Jelenleg még csak épül, ezért is nincs egységes, bevett definíció arra, hogy pontosan mi a web3 jelentése.
Az új internetes rendszert az internetes decentralizáció fogja jellemezni, tehát az adatokat nem a vállalatok adatbázisaiban tárolják el, hanem maguk az internetes felhasználók rendelkeznek majd saját adataik felett. A decentralizált rendszerekben a támadási felület is kisebb általában, mivel nincs egyetlen központi „célpont”, mint egy nagy adatbázis, amit egy támadó feltörhetne.
Ezen változtatások mellett a web3-on a digitális pénz natív módon jelenik meg,tehát azonnali, globális és engedély nélküli. Ez azt is jelenti, hogy a tokeneket és a kriptovalutákat teljesen új üzleti modellek és gazdaságok kialakítására lehet használni.
A reklámokon pedig nem a cégek profitálnak majd, hiszen a továbbiakban nem tárolják a felhasználók adatait. Ehelyett tokenekkel jutalmaznák azokat, akik megnézik az adott hirdetést.
A washingtoni fellebviteli bíróság döntése kötelezi az Apple-t és a Google-t a TikTok eltávolítására, ha januárig nem történik meg a platform amerikai értékesítése. Eközben Kína és az USA vezetése is más-más irányból intéz támadást.
Milyen hatással van a képernyő-központú kultúra az agyunkra, és mit tehetünk azért, hogy a gyerekek ne veszítsék el a fantáziájukat? Susan Greenfield idegtudóssal beszélgettünk!
Egy 10 milliós ország vezetője közvetítő szerepet játszik Amerika és Oroszország között, békemissziója hozzájárul az ukrajnai helyzet rendezéséhez: ez kulcsállami szerep.
p
0
0
0
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 3 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kondoros
2023. november 18. 23:51
"...Web1: kezdjük a legelején
Az 1990-es évek elejétől kezdve éveken át tartó kutatásokra volt szükség ahhoz, hogy végül 1983-ban létrejöjjön egy globális hálózat: az internet. ..."