„Ahogy korosodni kezdtem, úgy értettem meg, mit jelent a magyarság” – Tisza Ilona grófnő a Mandinernek

2025. február 02. 09:06

A legendás miniszterelnök dédunokáját a diaszpórák mindennapjairól, a magyarság megéléséről és megtartásáról, valamint a geszti családi fészekbe történő hazatérésről kérdeztük. Interjúnk!

2025. február 02. 09:06
Krupincza Mariann
Krupincza Mariann

A magyar kultúra napja alkalmából rendhagyó kerekasztal-beszélgetésnek adott otthont a geszti Tisza-kastély. Gróf Tisza Ilona, Tisza István egykori miniszterelnök dédunokája, valamint férje, Nitsch Gábor református lelkész beszélt az egybegyűlteknek arról, hogy miként alakult a legendás család tagjainak élete az emigrációt követően.

Tisza Istvánnak két gyermeke volt, István és Júlia, a lány azonban kisgyermekkorában elhunyt. Ifjabb Tisza István három csemetéje közül a legidősebb volt a grófnő édesapja, Tisza Lajos Kálmán. 1949-ben Ilona volt az első az öt gyermekből, aki Argentínában született, két bátyja még Magyarországon látta meg a napvilágot. Édesanyja, Brennert Gréta Észtországból származott, de a Buenos Aires-i magyar kolóniában megtanult magyarul. A gyermekeknek a kezdetektől magyarul is kellett tanulniuk, mert a Mami leszögezte: 

a Tisza-gyerekeknek muszáj magyarul is beszélniük!”

Később a bolíviai határhoz költöztek, majd, amikor Ilona 11 éves lett, átmentek Kolumbiába, mert édesapját az egyik neves egyetemre hívták zoológiát és agrártudományokat tanítani. A grófnő 14 éves koráig nem is tudta, hogy nemesi család sarja, és ezután is arra nevelték, hogy ne a nevéből, hanem a saját tudásával és erejéből boldoguljon. Végül az észtországi kapcsolataiknak köszönhetően jutottak be Észak-Amerikába, mivel Ilona édesapját New Yorkba hívták egyetemi tanárnak. Amikor odaértek, akkor tudták meg, hogy az egyetemi állás anyagi okok miatt megszűnt.

A család így egészen lentről kezdte: Lajos Kálmán volt inas, sofőr, kapus, felesége pedig szakácsként dolgozott.

Ilona ekkor már gimnazista volt, Minnesotába küldték tanulni.

1974. augusztus 23-án a családfő, Tisza Lajos Kálmán elhunyt. Érdekes egybeesés, hogy a grófnő későbbi férje, a szintén nemesi származású, Izraelt is megjárt Nitsch Gábor repülőgépe ugyanezen a napon landolt New Yorkban. A református lelkész először akkor találkozott későbbi felesége családjával, amikor azok az édesapát búcsúztatták a New York-i magyar református gyülekezet templomában. 

A kastély házigazdái felidézték, hogy bár nem kerülőutak nélkül találtak egymásra, de

onnantól kezdve közösen azon dolgoztak, hogy a református egyház segítségével összefogják a tengerentúli magyar közösségeket.

Tisza Ilonát a diaszpórák mindennapjairól, a magyarság megéléséről és megtartásáról, valamint a geszti családi fészekbe történő hazatérésről kérdeztem az említett kerekasztal-beszélgetést követően.

***

Fotó: NÖF 

Milyen érzés volt meglátni a Tiszák valósággal újjászületett családi fészkét, amikor a kastély átadása előtt hazatértek Gesztre?  
Hatalmas meglepetés és élmény. Amikor utoljára láttuk, borzasztó állapotban volt, de tavaly májusban már elámultunk a legkisebb öcsémmel, Györggyel, látva az épület és a park csodás átalakulását

Mi volt az a tárgy, amit a megnyitón átadott Orbán Viktor miniszterelnöknek?

Bár több cikkben is bicskaként emlegették, és zavaromban – lévén nem vagyok hozzászokva ahhoz, hogy miniszterelnökökkel beszélgessek – jómagam is bicskaként hivatkoztam rá.

Valójában azonban egy levélnyitó kés volt, amit a dédnagymamám, Tisza István felesége, Tisza Ilona használt.

A késre rá is vésték az „Ilona” nevet.

Mikor kapta meg a felkérést, hogy legyen a kastély háziasszonya?

Eredetileg úgy terveztük, hogy 3 hónapot töltünk Magyarországon. Amikor a kastélyt megnyitották a nagyközönség előtt, feltették a kérdést a férjemnek, Nitsch Gábornak, aki református lelkész, hogy vezetné-e a geszti református gyülekezetet, mivel már 15 éve nem volt saját lelkésze a falunak. Egy időre ez feledésbe is merült, a hazautazásunk előtt 2 héttel azonban kaptunk egy minisztériumi meghívást Budapestre. Megkérdezték, hogy maradnánk-e két évet Geszten: 

Gábor mint lelkész szolgálna a faluban, jómagam pedig a kastély háziasszonya lennék.

Végül erre igent mondtunk. Felhívtuk a fiainkat – akik egymástól alig tíz percre, Kentuckyban és Ohioban élnek –, közöltük velük a fejleményeket. Hazarepültünk, elintéztük, amit el kellett, és október 20-a óta itt élünk Geszten, a parókián.

Ezt is ajánljuk a témában

Milyen érzés volt hazatérni az ősei otthonába?

Gyerekként nem foglalkoztam azzal különösebben, hogy magyar vagyok. Ahogy korosodni kezdtem, úgy értettem meg, hogy mit jelent a magyarság. Sok év kellett ahhoz, hogy becsülni tudjam a magyarságom. 

Most pedig, hogy itt vagyunk Magyarországon, nem érzem magam külföldinek, annak ellenére sem, hogy az egész eddigi életemet a tengerentúlon éltem le. 

Sőt, otthon érzem magam itt! Vélhetően az is segít, hogy beszélek magyarul, még ha nem is tökéletesen. Egész életemben annyit hallottam Gesztről és Magyarországról, hogy ki merem jelenteni:

több bizodalmam van itt, mint Amerikában!

Ott az utóbbi időben már nem lehetett nyugodtan kimenni az utcára, ugyanakkor Geszten a sötétben is biztonságban érzem magam, eszembe sem jut, hogy féljek.
Amit még szoknom kell, az a magyar beszéd gyorsasága. 

Tisza Ilona grófnő és férje, Nitsch  Gábor református lelkész. Fotó: NÖF

Hogy fogadták Önöket a gesztiek?

A helyiek mindig is nagyon kedvesen fogadtak minket, akármikor is látogattunk haza. Egy korábbi látogatásunk során pedig abban is részünk volt, hogy egy kivetítőn megtekintsük a családunk történetét: a gesztiek mindent tudtak rólunk! Papi [Tisza Lajos Kálmán, Tisza István egykori miniszterelnök unokája, a grófnő édesapja – szerk.] folyamatosan tartotta a kapcsolatot az itt maradt családtagokkal. Leveleket, fényképeket küldött haza. Napjainkban is érezzük a helyiek szeretetét, hiszen hol sütőtökkel, hol süteménnyel, hol disznótoros kóstolóval kedveskednek nekünk. Itt nagyon jól, boldognak érezzük magunkat! A férjemmel együtt nagyon élvezzük a falusi létet olyan nagyvárosok után, mint New York, Miami, Montreal. 

Tiszta a levegő, nincs az a nyüzsgés, zsúfoltság, és teljesen más a gyümölcsök és a zöldségek íze is, mint az Egyesült Államokban.

Ez a változás még az egészségemre is jó hatással volt. Mióta itt élünk, nem jött elő az ekcémám.

Hogy látja, leginkább mi tartja életben a magyarságtudatot a külföldre szakadt magyar közösségekben, a fiatalokban?
A cserkészet, a magyar nyelvet is használó egyházak, valamint maga a magyar nyelv használata. Azt is tapasztaltam, hogy

a templomi közösségekben tartott ebédek, vacsorák, összejövetelek vagy piacok nagyon összekovácsolják az egy tőről fakadó embereket.

De fontos volt a családok felkeresése is. Talán érdemes lenne erről Magyarországon is példát venni! Az pedig csak további érdekesség, hogy a táncházmozgalmat Amerikából az óhazába látogató magyar cserkész néptánccsoportok honosították meg idehaza. Ennek egyik legnagyobb úttörője Magyar Kálmán volt.

(Képek forrása: Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft.) 

***

Ezt is ajánljuk a témában

Ezt is ajánljuk a témában

Helyére kerül végre a Tiszák öröksége!

Bár a nagy tiszteletben álló történelmi család faluját nem kímélték a huszadik század zavaros évtizedei, rövidesen régi-új pompájában várja majd az érkezőket. Riportunk.

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 54 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
llnnhegyi
2025. február 02. 11:55
Csak tiszta forrásból! 1848-s polgári forradalom és szabadságharcból. Minden más hazugság. A taktikai kiegyezés sem hozott jót!
llnnhegyi
2025. február 02. 11:52
Tény: Habsburg család és Sándor cár örököseinek a seggét nyalni rossz ómen.
oldesz
2025. február 02. 11:32
"A JOBBOLDAL - amikor csak teheti - RÚTUL RÁTÖR SAJÁT NÉPÉRE, NEMZETÉRE" is Minderre bizonyíték a történelmi tények, cáfolat viszont nem akad. A nekem válaszoló, a szüleik kocsmai stílusában mocskolódó trollok hsz-eiben sem.
balbako_
2025. február 02. 11:32
Ezek az emberek már nem is Magyarországon születtek, nem itt éltek, de magyarságukat végig megtartották. Ezzel tartoztak maguknak és az őseiknek. Minden embernek ajánlom.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!