Nyitókép: Fortepan 163019.
A Libri Könyvpalotában mutatták be Veszprémy László Bernát történész, az MCC Corvinák folyóirat főszerkesztője, lapunk munkatársának új könyvét, melynek címe: Piszkos munka. A munkaszolgálat és a »keretlegények« történetei a népbíróságon.
A kötet a Jaffa kiadónál jelent meg, ahol a szerző korábbi, történeti témájú könyvei is megjelentek (a Gyilkos irodák, az 1921 és a Tanácstalanság). A szerzővel ezúttal Kohán Mátyás újságíró, lapunk munkatársa beszélgetett.
Kohán kérdésére, miszerint egyáltalán miért volt szükség egy újabb, a holokauszttal és a munkaszolgálattal foglalkozó kötet megírására, Veszprémy úgy felelt, hogy a téma mindig aktuális, ráadásul
a munkaszolgálat történetét ez idáig nem dolgozták fel monografikus igénnyel magyar nyelven.
Veszprémy saját könyvéhez nem csak a holokauszt-kutatás módszertanával élt, de a kötetnek van hadtörténeti, jogtörténeti és pszichológiai oldala is. Utóbbi területeken neves szakértők segítették a munkáját, ám saját kutatási is kiterjedtek voltak, számos levéltárból több mint 400 népbírósági pert nézett meg, hogy feltárja, kik voltak a „keretlegények”, mivel vádolták őket, hogyan védekeztek és milyen büntetéseket kaptak.
Mint Veszprémy jelezte, az első kérdés, amit meg kellett vizsgálnia:
egyáltalán miért gyilkolnak egyes emberek?
Egyes szerzők a hangsúlyt az evolúciós biológiai magyarázatra helyezték. E szerint mindannyian „önző génjeink” hordozói vagyunk, evolúciós előnyöket keresünk az erőszakos viselkedéssel, és ilyen értelemben az erőszakos tettek mögött „ráció” található.
Az érveket alátámaszthatja, hogy a tömeges gyilkosságok már jóval az államszerkezetek előtti időszakban is az emberi történelem részét képezték. Kevéssé ad viszont választ ez a magyarázat látszólag motiváció nélküli, különösen kegyetlen gyilkosságokra.
Természetesen
a Horthy-korban erős volt az antiszemitizmus,
tehát az egyik válaszlehetőség nyilván az ideológia szerepe. Azonban kegyetlen tömegmészárlásokra demokráciák katonái is képesek, ráadásul a „keretlegények” és századparancsnokok között alig akadt nyilas vagy egyéb szélsőjobboldali párttag. A szerző utalt a dilemmára: kérdéses, milyen szerepe lehetett az antiszemita propagandának azon „keretlegények” esetében, akik – analfabéták lévén – el sem tudták olvasni azt.