Ráfordulva az Erasmusra: megtudtuk, hogy állnak most az uniós pénzeinkről szóló tárgyalások

Friss háttérinformációkkal jelentkezünk a magyar gazdaság szempontjából sorsdöntő eurótízmilliárdokkal kapcsolatban.

Be nem jelentett luxus utazások, értékes ajándékok, de az OLAF szerint nem kell aggódni.
Az Európai Unió csalás elleni hivatala (OLAF) szerint egy magas rangú Európai Bizottsági tisztviselő ingyenes repülőjegyeket és nyaralásokat fogadott el családja számára, miközben egy külföldi országgal folytatott tárgyalásokat – számolt be róla a The Telegraph.
Az OLAF közlése szerint 2024-ben több mint 870 millió euró (347 milliárd forint) értékben tárt fel visszaéléseket az EU-s forrásokkal kapcsolatban.
Vizsgálatai során kiderült, hogy egy tisztviselő nem jelentette be az általa elfogadott ajándékokat.
Henrik Hololei, a korábbi magasrangú közlekedési tisztviselő ellen jelenleg az Európai Ügyészség büntetőeljárást folytat, továbbá az OLAF ajánlásai alapján a Bizottság belső fegyelmi vizsgálatot indított.
A vádak szerint Hololei luxusutazásokat – ötcsillagos szállodákban – fogadott el magának és feleségének, miközben Katarral tárgyalt egy légiközlekedési megállapodásról.
Az észt származású tisztviselő azóta új szerepet kapott a Bizottságban, nemzetközi partnerségekkel kapcsolatos tanácsadói pozícióban, csökkentett fizetéssel.
Az OLAF szerint Hololei érzékeny belső dokumentumokat szivárogtatott ki egy nem EU-s országnak vagy szervezetnek, megsértve ezzel a szakmai hozzáértés, lojalitás és titoktartás kötelezettségét. „Megállapítottuk, hogy az érintett személy nem jelentette be a repülőjegyeket, vendéglátást, ajándékokat, valamint a házastársa által kapott kedvezményeket” – közölte az OLAF.
„Továbbá megállapítottuk, hogy egy nem EU-s ország gazdasági szereplője ingyenes repülőjegyeket és szállodai elhelyezést biztosított a magas rangú tisztviselőnek és családjának.” A felügyeleti szerv hozzátette:
Ugyanakkor nem állapítottuk meg, hogy ezek az ajándékok és a kedvezményes bánásmód arra késztették volna az érintettet, hogy egy nem EU-s ország vagy szervezet javára cselekedjen.”
Ezt is ajánljuk a témában
Friss háttérinformációkkal jelentkezünk a magyar gazdaság szempontjából sorsdöntő eurótízmilliárdokkal kapcsolatban.
Az Európai Ügyészség korrupciós vádak miatt indított büntetőeljárást Hololei ellen, miután a francia Libération című napilap kiszivárogtatta az OLAF vizsgálatának bizalmas részleteit.
Az Európai Bizottság szóvivője szerint az EU végrehajtó szerve idén fegyelmi eljárást indított Hololei ellen.
Ez a belső fegyelmi eljárás folyamatban van, és ésszerű időn belül zajlik, figyelembe véve mind az intézmény, mind az érintett személy érdekeit. A Bizottság nem kommentálja tovább az egyedi eseteket”
– mondta a szóvivő a The Telegraph-nak.
Az eljárás a Bizottság négy szabályának állítólagos megsértésére irányul, beleértve az engedély nélküli ajándékelfogadást, az összeférhetetlenséget, a dokumentumok jogosulatlan kiszivárogtatását és az átláthatóság hiányát. Hololei nem válaszolt a kommentálta a Telegraph értesüléseit.
Az európai parlamenti képviselők a botrány kirobbanása óta csalódottságuknak adtak hangot amiatt, hogy a Katarral kötött légiközlekedési megállapodást nem függesztették fel a vádak nyomán.
Az EU válasza nem csupán gyenge – nevetséges. Még a legfelsőbb vezetők sem mentesek a gyanútól, mégis a legrosszabb, amit egy vétkes várhat, egy formaságokkal teli figyelmeztetés”
– mondta Frank Füredi, az MCC Brussels ügyvezető igazgatója. „Ilyen erőtlen következményekkel a korrupció nem csak megtelepszik, hanem virágzik. Brüsszelnek cselekednie kell, különben a büntetlenség szinonimájává válhat” – tette hozzá.
Az OLAF éves jelentése szerint tavaly 870 millió euró értékben tárt fel csalásokat, 246 vizsgálatot zárt le, és 230 új vizsgálatot indított. 301 ajánlást adott ki az EU és a nemzeti hatóságok számára.
Ebből négy ajánlást tett az Európai Bizottságnak vizsgálatok után, míg három vizsgálat még nem zárult le. Négy folyamatban lévő vizsgálat zajlik az Európai Parlament munkatársaival kapcsolatban, és egy zárult le az Európai Unió Tanácsában. Két vizsgálat zárult le az Európai Beruházási Bank munkatársaival kapcsolatban, míg három folyamatban van az EU külügyi szolgálatánál. További két vizsgálat zárult le a Frontexnél, az EU határőrizeti ügynökségénél.
Korrupciós botrányok az unió háza táján
Az Európai Unió intézményeit több jelentős korrupciós botrány rázta meg az elmúlt években. 2022 decemberében az Európai Parlamentben kirobbant ügyben Eva Kailit, a parlament alelnökét és másokat letartóztattak, mert Marokkótól és Katartól fogadtak el pénzt az országok emberi jogi megítélésének javításáért – Katargate néven elhíresült botrány. A koronavírus-járvány idején Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a Pfizerrel kötött 1,8 milliárd adag vakcináról szóló megállapodása kapcsán került kritikák kereszttüzébe, mivel a tárgyalásokat sms üzenetekkel átláthatatlan módon bonyolította, és férje a Pfizerrel együttműködő cég igazgatója volt. Roberta Metsola, az EP elnöke ajándékok késedelmes jelentése miatt keveredett botrányba, míg Manfred Weber, az Európai Néppárt elnöke családi házát pártirodaként jelölte meg költségtérítések miatt, és kampányvisszaélésekkel is vádolják.
Nyitóképünk ilusztráció (Fotó: Bertrand GUAY/ AFP)
Ezt is ajánljuk a témában
A Momentum és Hadházy mindent elkövet az álcivil szervezet helyzetbe hozásáért.
***