Nem finomkodott: Trump megnevezte, szerinte ki buktatta meg Aszad rendszerét Szíriában
Nyíltan beszélt a történtekről a megválasztott elnök.
A közelgő Trump-korszakra reagálva veszi át az Ukrajnának szánt katonai támogatások irányítását.
Nyitókép: REMKO DE WAAL / ANP MAG / ANP via AFP
A Reuters értesülése szerint a NATO hivatalosan is átvette az Ukrajnának nyújtott nyugati katonai segélyek koordinálását az Egyesült Államoktól. A lépés, amelyet számos elemző úgy értelmez, hogy a támogatási mechanizmus védelmét célozza Donald Trump megválasztott amerikai elnök NATO-szkeptikus politikájával szemben, több hónapos késés után valósult meg.
A NATO új szerepköre az orosz invázió elleni védekezés támogatására irányul, azonban a szövetség saját katonai erőinek közvetlen bevetése továbbra sem szerepel a tervek között. Diplomaták ugyanakkor hangsúlyozták, hogy az irányítás átvétele nem csökkenti annak a lehetőségét, hogy az Egyesült Államok Trump alatt visszafogja Ukrajna támogatását. Az Egyesült Államok továbbra is meghatározó hatalom a NATO-ban, és a Kijevbe irányuló fegyverszállítások jelentős része is tőle származik.
Donald Trump, aki januárban veszi át az elnöki tisztséget, korábban többször bírálta az Ukrajnának nyújtott amerikai támogatás nagyságát, és kijelentette, hogy gyorsan véget kíván vetni az ukrajnai háborúnak. Ugyanakkor egyelőre nem részletezte, hogyan tervezi ezt elérni.
A NATO új missziója, a NATO Biztonsági Segítségnyújtási és Kiképzési Ukrajna (NSATU) központja a németországi Wiesbaden városában található, egy amerikai katonai bázison. Az ügyet ismerő források szerint a misszió teljes kapacitással működik, bár a késedelmek okait hivatalosan nem indokolták.
A NATO katonai parancsnoksága, a SHAPE, bejelentette, hogy az új misszió fokozatosan átveszi a felelősséget az Egyesült Államoktól és más nemzetközi szervezetektől.
Az NSATU munkája célja, hogy Ukrajnát olyan erős pozícióba helyezze, amely egy biztonságos és jóléti helyzetet biztosít az Atlanti-óceán mindkét partján élő emberek számára
– mondta Christopher G. Cavoli tábornok, a NATO Szövetséges Európai Főparancsnoka. Hozzátette: „Ez egy jó nap Ukrajnának és egy jó nap a NATO-nak.”
Korábban az Egyesült Államok vezette Ramstein-csoport, egy mintegy 50 nemzetből álló koalíció koordinálta az Ukrajnának nyújtott katonai segítséget. A csoport nevét a németországi Ramstein légibázisról kapta, ahol először tartottak egyeztetéseket.
A Biden-adminisztráció leköszönése előtt arra törekszik, hogy minél több fegyvert szállítson Ukrajnába, tartva attól, hogy Trump elnöksége alatt csökkenhet a támogatás. Az NSATU teljes létszáma körülbelül 700 fő lesz, akik a NATO belgiumi katonai központjában, valamint lengyelországi és romániai logisztikai bázisokon fognak tevékenykedni. Oroszország eközben elítélte a nyugati katonai segélyek fokozását, arra figyelmeztetve, hogy ez növeli egy szélesebb körű háború veszélyét.
***
Ezt is ajánljuk a témában
Nyíltan beszélt a történtekről a megválasztott elnök.
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
Az orosz elnök következetes: semmiféle kompromisszumra nem hajlandó korábbi követeléseivel kapcsolatban.
Nem sok jóra számíthat a legendás parancsnok.