Oh la la: Macron feloszlatta a Nemzetgyűlést
Akkorát bukott Macron pártja, hogy az elnök már azelőtt választásokat írt ki, még mielőtt kijöttek volna a végleges eredmények.
Egy közvélemény-kutatás szerint a franciák 90 százaléka támogatja az eutanáziát.
Nyitókép: Unsplash/Jem Sahagun
Az Euractiv arról számolt be, hogy a Michel Barnier miniszterelnök által vezetett új francia kormány megosztott az élet végét érintő törvényjavaslatot illetően, amelyről az egyeztetések a nemzetgyűlés júniusi feloszlatása miatt akadtak el. A lap most úgy értesült, hogy a politikai spektrum minden képviselője a javaslat elfogadását szorgalmazza.
Mint írták, a centrista Olivier Falorni, aki az előző törvényhozásban az élet végéről szóló törvényjavaslat előadója volt, új szöveget terjesztett elő, amely „az utolsó vesszőig”” megegyezik a francia nemzetgyűlés feloszlatása után elfogadottal.
„Ez az új szöveg azt jelenti, hogy nem kell a nulláról kezdenünk. Másrészt ugyanakkor kénytelenek vagyunk az elejére ugrani, és az első cikkelytől kezdve folytatni a tanulmányt” – nyilatkozta a képviselő az Euractivnak.
Ezután ismertették, hogy a törvényjavaslat szövege az asszisztált öngyilkosság és az eutanázia legalizálását írja elő bizonyos esetekben, különösen akkor, ha a beteg gyógyíthatatlan kórban szenved.
Falorni a lapnak leszögezte, „ez sz egy alapvető vita, amelyet le kell zárni. Törvényszerű volt, hogy ne dobjunk el több száz órányi meghallgatást, bizottsági ülést és ülést”.
Ezt is ajánljuk a témában
Akkorát bukott Macron pártja, hogy az elnök már azelőtt választásokat írt ki, még mielőtt kijöttek volna a végleges eredmények.
Az Euractiv beszámolójában hangsúlyozta, hogy az élet végi kezdeményezését kilenc parlamenti frakció 166 képviselője – köztük a szocialista François Hollande, a macronista Elisabeth Borne, a la France insoumise (LFI) Mathilde Panot és a nemzetgyűlés elnöke, Yaël Braun-Pivet – támogatja.
A lap felhívta arra a figyelmet, hogy Geneviève Darrieussecq, Franciaország új egészségügyi minisztere még nem nyilatkozott az ügyben, de amikor még az élet végével foglalkozó különbizottság képviselője volt, azt mondta, hogy a parlamenti viták során „több kérdés maradt benne, mint válasz”.
A törvényjavaslatot előadó képviselő ugyanakkor úgy véli, a tárcavezető hozzáállása az elmőlt hónapokban megváltozott.
Az Euractiv összeállításában idézte az IFOP francia közvélemény- és marketingkutató intézet júniusban közzétett felmérését is, mely szerint
az ország lakosságának 90 százaléka támogatja az eutanázia bevezetését.
Ahogy arról korábban a Mandiner is beszámolt, a nyugati trendek azt mutatják, hogy egyre többen döntenek a halál mellett, akkor is, ha betegségük nem halálos, vagy akár még kezelhető.
A Free Press című lap korábban arra is emlékeztetett, hogy a világon elsőként Hollandiában legalizálták az eutanáziát, a jelentkezők száma pedig folyamatosan növekszik. 2022-ben például 8720 eutanáziát végeztek az országban, ami az ottani halálesetek 5 százalékát jelentette.
Ezt is ajánljuk a témában
Zoraya Ter Beek depresszióra, autizmusra és borderline személyiségzavarra hivatkozva kérte, hogy vessenek véget az életének.