Fordulat Ukrajnában? – ezek az adatok sokkolhatják Zelenszkijt
Egy friss közvéleménykutatás szerint az elmúlt két évben komoly változáson ment át az ukrán közvélemény.
A NATO-tagállamok évi 40 milliárd eurós alap létrehozását tárgyalják Ukrajna támogatására. Magyarország, bár nem járul hozzá pénzügyileg, nem fogja blokkolni a kezdeményezést. A terv a washingtoni csúcstalálkozón válhat véglegessé.
Kép forrása: STR/NurPhoto, Getty Images
A NATO-tagállamok jelenleg arról tárgyalnak, hogy évente 40 milliárd eurós alapot hozzanak létre Ukrajna támogatására az orosz agresszió elleni védekezéshez, írja az Euractive. Jens Stoltenberg NATO-főtitkár által kezdeményezett javaslat célja, hogy folyamatos katonai segítséget biztosítson Ukrajnának, ameddig szükséges. Azonban néhány NATO-tagállam nem ért egyet ezzel a kötelezettségvállalással kapcsolatban, aggódva egy ilyen nagy, többéves pénzügyi kötelezettség formalizálása miatt - ide tartozik hazánk is.
Magyarország, Orbán Viktor vezetésével, beleegyezett, hogy nem blokkolja ezt a kezdeményezést, de nem járul hozzá pénzügyileg, és nem engedélyezi területe használatát Ukrajna támogatására.
Ez a megállapodás a NATO egységének fenntartását célozza, miközben tiszteletben tartja Magyarország álláspontját a konfliktus kapcsán. A finanszírozási terv célja, hogy előre láthatóságot és stabilitást biztosítson Ukrajnának, ami létfontosságú, miközben az ország továbbra is védekezik és NATO-tagságra törekszik, mondta Stoltenberg.
Ezt is ajánljuk a témában
Egy friss közvéleménykutatás szerint az elmúlt két évben komoly változáson ment át az ukrán közvélemény.
Ez a javaslat azután született, hogy a NATO elvetette egy ambiciózusabb, ötéves, 100 milliárd eurós segélyalap tervét a tagállamok támogatásának hiánya miatt. Az évi 40 milliárd eurós kötelezettségvállalás kezelhetőbb és reálisabb megoldásként szolgál, miközben továbbra is biztosítja Ukrajna számára az alapvető támogatást. A tárgyalások folyamatban vannak, és a NATO-tagok várhatóan a washingtoni csúcstalálkozón véglegesítik és jelentik majd be a tervet, írja a francia lap.
Ezt is ajánljuk a témában
Viktor Nikita szerint Magyarország érdeke is, hogy Ukrajna az Európai Unió tagja legyen.
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
Szólnak a szirénák az egész országban.
Tálas Péter szerint nem lenne jó üzenete, ha Zelenszkij kimaradna a történetből.
„Magyarország mindkét ország számára elfogadható helyszín lenne” – szögezte le Bendarzsevszkij Anton.