Több mint 60 külpolitikai szakértő írta alá a nyílt levelet Ukrajna NATO-csatlakozása ellen
Ukrajna felvétele a szövetségbe katasztrofális következményekkel járna a tiltakozó elemzők szerint.
Egy friss közvéleménykutatás szerint az elmúlt két évben komoly változáson ment át az ukrán közvélemény.
Nyitókép: Alexey Furman/Getty Images
Egy friss felmérés látott napvilágot, amely valószínűleg aggasztó lehet Volodimir Zelenszkij ukrán elnök számára. Az Európai Külkapcsolati Tanács (ECFR) által végzett kutatás szerint Ukrajna lakosságának 45 százaléka elfogadná az Oroszország által elfoglalt területek elvesztését cserébe a „választás szabadságáért”, az EU-hoz és a NATO-hoz való csatlakozásért, valamint a hadsereg és a függetlenség megőrzéséért – írta meg a Sztrana.
A felmérésből az is kiderül, hogy a polgárok 26 százaléka inkább visszakapná a megszállt területeket, beleegyezne a demilitarizációba, a semleges státuszba és abba, hogy nem csatlakozhat az EU-hoz és a NATO-hoz. A megkérdezettek 29 százalék nem tudja eldönteni, mi lenne a legjobb megoldás.
A felmérés emellett arra is rávilágít, hogy az ukránok 47 százaléka támogatja az Egyesült Államok és Oroszország közötti közvetlen tárgyalásokat Ukrajnáról Kijev részvétele nélkül, míg 49 százalék ellenzi ezt a lehetőséget. Ez az arány majdnem teljesen egyenlő megoszlást mutat.
Korábbi híradások szerint Európában sokan szkeptikusak Ukrajna győzelmi esélyeivel kapcsolatban, és úgy vélik, hogy a háború akár öt évig is eltarthat. Ezzel összefüggésben a megkérdezettek csaknem fele szerint a háború nem harctéren, hanem békekötés által fog véget érni.
A közvélemény-kutatás adatai azt is mutatják, hogy egyre többen támogatják a háború kompromisszumok révén történő befejezését. A megkérdezettek 58 százaléka szerint az ukrán hatóságoknak nem szabad engedniük az Oroszországgal folytatott tárgyalások során, és addig kell folytatniuk a harcot, amíg csak lehet.
Ez az arány 2022 májusában még 80 százalék volt.
Az új adatok jelentős kihívást jelentenek Zelenszkij számára, hiszen a felmérés alapján az ukrán közvélemény egy része már inkább a béke és a kompromisszumok felé hajlik.
***
Ezt is ajánljuk a témában
Ukrajna felvétele a szövetségbe katasztrofális következményekkel járna a tiltakozó elemzők szerint.
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
„A feszültség fokozódása érezhető” – mondta a szlovák védelmi miniszter.
Az ukrán haderő volt főparancsnoka őszintén elmondta a véleményét.
Az orosz külügyminisztériumi szóvivő nem kommentálhatta az oroszok drasztikus lépését.