Eldőlt: a kormány feljelenti a Spart!
A nemzetgazdasági miniszter elárulta, jogi lépések következnek.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung tudósítójának nagyon fáj a magyar gazdaságpolitika.
Nyitókép: Getty Images / Maremagnum
Régi, jól ismert témát melegített fel Michaela Seiser, a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) ausztriai és magyarországi gazdasági tudósítója Bécsből. Seiser legutóbbi cikkében arról ír, hogy a külföldi vállalatok az Orbán-kormány gazdaságpolitikája miatt fogják elhagyni a magyar piacot.
A FAZ tudósítója szerint nemcsak az emberek vannak felháborodva azon, ahogy az Orbán-kormány „visszaél a hatalmával”, hanem az már a külföldi befektetőket is zavarja, külön kiemeli a különadókat. „A befektetők, például a nemzetközi kiskereskedelmi láncok is fel vannak háborodva. Panaszkodnak a különadókra, amelyek megnehezítik az üzleti tevékenységüket”– írta.
Ezt is ajánljuk a témában
A nemzetgazdasági miniszter elárulta, jogi lépések következnek.
Bécsi tudósítóként természetesen a Spar és a kormány közötti vitát helyezi a középpontba. Felidézi, hogy a salzburgi székhelyű Spar vezérigazgatója, Hans Reisch azt szeretné, ha uniós kötelezettségszegési eljárást indítanának Magyarország ellen, mivel úgy véli, a kormány intézkedései miatt működik a vállalat veszteségesen.
Annak ellenére, hogy Seiser meglehetősen sanyarúnak írja le a külföldi befektetők sorsát Magyarországon, a Reischtől idézett interjúban a vezérigazgató arról beszélt, hogy nem tervezik a kivonulást, mivel Reisch szerint a kiskereskedelemben most „erős másodikak”, és „lehetőségük” van arra, hogy elsők legyenek. Hozzátette, hogy „nagyon kényelmes jövedelmi helyzetüket kioltják az exogén tényezők” – tehát a különadók. Reisch szerint a Nemzetgazdasági Minisztérium „hamis és rosszindulatú állításokkal vádolja a kiskereskedelmi csoportot”.
Ezt is ajánljuk a témában
Az egyik legújabb elemzés szerint a vizsgált időszak alatt a SPAR bevételarányos nyereségessége folyamatosan romlott.
Ezzel szemben a minisztérium csak arra figyelmeztetett, hogy
csak azok a cégek maradhatnak meg a magyar piacon, amelyek a jogkövető magatartás mellett a hazai fogyasztók érdekeit is figyelembe veszik,
azaz jó minőségű termékeket kínálnak jó áron a magyar családoknak.
Seiser szerint ugyanakkor nemcsak a kiskereskedelmi ágazat „szenved” Magyarországon: a bécsi tudósítót az is zavarja, hogy a banki, a média- és az energiaszektorban a magyar nemzeti tőke jelentősége nőtt.
A tudósító szerint most a magyar kormány a kiskereskedelmi szektorból is „kiszorítaná” a külföldi tőkét.
Seiser persze megtalálta a tökéletes interjúalanyokat is az ügyben. Az egyik nyilatkozó a Transparency International (TI) ügyvezető igazgatója, Martin József Péter. A TI vezetője elmondta a kötelező lózungokat, mint például:
Magyarország a legkorruptabb ország az Európai Unióban, miközben gazdasági teljesítménye nagyon mérsékelt”.
Ezt is ajánljuk a témában
Kiss Ambrus általános főpolgármester-helyettes megerősítette: „a Lánchíd felújítását intéző BKK felkérte a Transparency Internationalt a közbeszerzés folyamatának felügyeletére, és a végén ők is azt mondták, hogy rendben volt.”
Richter Sándor, a Bécsi Nemzetközi Gazdasági Tanulmányok Intézetének (WIIW) közgazdásza szerint is a rossz gazdasági teljesítmény miatt „elégedetlenek a magyarok”. Richter szerint komoly dilemma előtt áll magyar kormány, hogy a növekedésre vagy a költségvetési fegyelemre helyezi-e a hangsúlyt. A közgazdász beszélt az uniós forrásokról is, amelyek szerinte lökést adhatnának a magyar gazdaságnak, azonban szerinte nem segít ebben, hogy
a magyar kormány „zsarolásra és a közös döntések akadályozására” használja a tárgyalási stratégiáját.
Zsiday Viktor befektetési blogger szerint pedig a költségvetés helyzete olyan rossz, mint a Gyurcsány-korszak alatt 2006-ban.
Ezt is ajánljuk a témában
Többfrontos támadást indított Magyarország ellen a Spar: egyrészt panaszt tett az Európai Bizottságnál az ágazati különadó miatt, másrészt azzal vádolja a kormányt, hogy részesedést akar szerezni a boltláncból. A jelek szerint lesújtó eredményeit próbálja leplezni a vállalat.
***