Kifakadt a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetője: a nemzetállamok leradírozása zajlik az EU-ban
A Transparencyről és az Átlátszóról írt jelentésük is szóba került a Bayer Showban a Lánczi Tamással való beszélgetésben.
Helyretette Vadai Ágnes baloldali képviselőt Polt Péter legfőbb ügyész, aki részletesen bemutatta, miért nem objektív és miért nem érdemes figyelembe venni a Transparency International véleményeken alapuló korrupciós mutatóját.
Nem az objektív valóságot tükröző és igazolható tény, hanem a Transparency International véleménye a szervezet Korrupciós Érzékelési Indexe (CPI), amely a tudományos alapokat nélkülöző módszertan miatt még csak nem is ellenőrizhető, ezért nem alkalmas a korrupció magyarországi helyzetének bemutatására – válaszolta Polt Péter Vadai Ágnes képviselő írásbeli kérdésére.
A legfőbb ügyész kiemelte: az ügyészség figyelemmel kísér minden olyan kimutatást, elemzést, amely alkalmas lehet a korrupció magyarországi helyzetének minél teljesebb bemutatására. Polt Péter ugyanakkor arra figyelmeztette a képviselőt,
a Transparency International CPI – ahogy a nevében is szerepel – úgynevezett percepciós mutató, vagyis az összeállító szervezet véleményét tükrözi és nem objektív adatok alapján rangsorolja az országokat.
A legfőbb ügyész arra is felhívta Vadai Ágnes figyelmét, hogy a nemzetközi mérési módszerek – így például a korrupciós, versenyképességi és hitelminősítői rangsorok – megbízhatóságáról az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a Nemzeti Közszolgálati Egyetemmel együttműködve rendezett korábban tudományos konferenciát. Emellett az ÁSZ közpénzügyi folyóiratában is megjelent egy tanulmány arról, hogy
a nemzetközi korrupciós rangsorok nem alkalmasak sem az egyes országok összehasonlítására, sem a tudományos következtetések levonására.
Polt Péter jelezte, ha Vadai Ágnes nem kizárólag a sajtóból kíván tájékozódni a korrupcióról, hanem érdekli olyan felmérés, ami nem egyetlen közvetett mérőszámban, hanem saját közvetlen megkérdezés alapján, ellenőrizhető módon méri az uniós tagállamokat, akkor használja az Európai Bizottság közvéleménykutató szervezete, az Eurobarometer rendszeresen közzétett korrupciós érzékelési felmérését. Ebből kiderül, a korrupciós helyzet közel sem annyira kedvezőtlen Magyarországon, mint amennyire a csak a Transparency mutatójából tájékozódók vélhetik.
Nyitókép: MTI/Illyés Tibor