Ennyi pénzbe került az afganisztáni jelenlét Amerikának

2021. szeptember 04. 18:14

Húsz év alatt több milliárd dollárral próbálta megsegíteni az Egyesült Államok Afganisztánt – legtöbbször kukába került a pénz.

2021. szeptember 04. 18:14
null

Az Egyesült Államok húsz év után kivonult Afganisztánból, a döntés világszerte felkavarta a közbeszéd állóvizét: az amerikai veteránok csalódottak, Joe Biden népszerűsége zuhanásba kezdett, és az Európai Unió is tanakodásba kezdett azzal kapcsolatban, hogy is lehetne a helyzetet megoldani.

A G7 a Bloomberg alapján közölt egy gyűjtést arról, mennyibe is kerülhetett az Egyesült Államoknak az afganisztáni jelenlét. A listán szerepel:

Egy 176 millió dollárért épített 101 kilométeres út,
amely Gardez városa és a keleti Khost tartomány között futott. Az átadása után egy hónappal amerikai ellenőrök azt tapasztalták, hogy két útszakaszt részben elmosott a víz, öt másik részt pedig szándékosan szétromboltak;

egy 116 millió dolláros szerződés egy új erőmű,
melynek már a szerződését sem sikerült megkötni. Ezért az Egyesült Államok 60 millió dollárt költött egy olyan vezetékrendszerre, amelyet sosem helyeztek üzembe területhasználati viták és az erőművel kapcsolatos szerződéses problémák miatt;

egy 85 millió dolláros hitelből finanszírozott, hotel és egy apartmanház,
melyeknek csak a betonalapzatát sikerült megcsinálni, a hiteleket pedig nem törlesztették.

egy 36 millió dolláros, közel hatezer négyzetméteres parancsnoki központ,
melyet sosem használtak.

egy a türkmén határ mentén fekvő, 3,7 millió dolláros kiképzőközpont,
melyet az afgán hadseregnek szántak, ám az amerikai ellenőrök beszámolója szerint sosem használtak.

egy félmillió dolláros megbízás,
melyet egy afgán vállalkozónak szántak, hogy a helyi rendőrség különleges erői számára hozzon létre kiképzési központot. Ezen belül tipikus afgán falura emlékeztető épületeket kellett felhúzni, hogy az egység tagjai élethű körülmények között készülhessen fel a várható feladatokra. A házakat olyan téglákból építették fel, amelyeknek túl magas volt a homoktartalma, ezért gyorsan mállani kezdtek.

8,6 milliárd dollár, amit a kábítószer elleni háborúra szántak.
A kezdeményezés sikerességét kétessé teszi a tény, hogy 2017-ben az ellenőrző szervezet jelentése szerint a máktermesztés és az ópium előállítása is rekordot döntött.

28 millió dollár egyenruhákra,
melyek bár erdős terepen biztosították volna az álcázást, ám Afganisztán nagy részét kopár hegyek és sivatagok alkotják.

549 millió dollár, húsz darab használt, de felújított, olasz gyártmányú G222 szállító repülőgép beszerzésére.
A folyamatos meghibásodások, karbantartási problémák miatt egy idő után 16 gép használhatatlan állapotban csak a helyet foglalta a kabuli repülőtéren. Végül ócskavasnak adták el őket, összesen 32 ezer dollárért.

Végezetül: 83 milliárd dollár kiképzésre.
Mint a G7 portál megjegyzi: az amerikaiak célja az volt, hogy az afgán hadsereg az USA kivonulása után képes legyen fenntartani a kabuli kormány hatalmát az országban a tálibokkal és más lázadó csoportokkal szemben. „Nem tudok olyan jelentésről, amely előre jelezte volna, hogy egy 300 ezres fegyveres erő 11 nap alatt megszűnik létezni” – fogalmazott az afgán összeomlással kapcsolatban Mark Milley amerikai vezérkari főnök.

Nyitókép: Seth Herald / AFP. Illusztráció.

Összesen 26 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
luzitanxaver
2021. szeptember 05. 08:02
,,Nem tudok olyan jelentésről, amely előre jelezte volna, hogy egy 300 ezres fegyveres erő 11 nap alatt megszűnik létezni,, 1. Harimcezer. Vagy háromszázezer. Vagy nem tudom. A fene se gondolta volna, hogy Szalacsi Sándor egyszer az USA vezérkarában köt ki. 2. Hazugság, méghozzá a legátlátszóbb fajtából. Következménye persze semmi nem lesz, legfeljebb annyi, hogy a Stu Scheller-féle whistleblowereket levadásszák.
annamanna
2021. szeptember 05. 04:10
Tök véletlenül ennyire bénák. Mint a világháborús magyarok: "mindezek a törekvések félsikerre vannak ítélve mindaddig, amíg a hadsereg felépítését a legkülönbözőbb módon zavarják és szabotálják. Gondosan kerülik, hogy erős egyéniségek kerüljenek élére, de megtűrik a vezetésben a többé-kevésbé jó katonákat, nehogy túlságosan lejárassák ezt a mégiscsak fontos intézményt, annál is inkább, mert nem tudják, hol és mikor kerül sor újabb bevetésére. Annál rosszabbul áll az ellátás és felszerelés kérdése. Finoman kieszelt rendszer gondoskodik róla, hogy a hadsereg ebből a szempontból a teljes függőség állapotában maradjon, és hogy az új hadosztályok újbóli felszerelése és felfegyverzése csak csigalassúsággal haladjon. Mind e kérdéseket kivették a hadügyminiszter kezéből, és átruházták a rendszerhez hű iparügyi miniszterre. Amíg azonban a felszerelés és fegyverzet nem ütik meg a korszerű haditechnika mértékét, sem tiszt, sem katona nem érezhetik azt a szükséges önbizalmat, amely a hadsereg ütőképességének előfeltétele. Bármennyire is szembeszálltak a tisztikar egyes részei ezzel a szabotázzsal, harcuk éppen olyan kilátástalan, mint a Hadügyminisztérium eddigi küzdelme, melyet az elesettek hátramaradottainak ellátása és a hadirokkantak gondozása érdekében folytat." https://mandiner.hu/cikk/20180321_naci_beszed_igy_keszitettek_elo_magyarorszag_nemet_megszallasat
Sincero
2021. szeptember 05. 03:12
Lehet, hogy "katonailag" vesztesen kerültek ki a kalandból, de gazdaságilag biztos, hogy nyertesként.
-Zsolt-
2021. szeptember 04. 23:20
+ a több ezer halott. Azoknak, akik értenek angolul: https://apnews.com/article/middle-east-business-afghanistan-43d8f53b35e80ec18c130cd683e1a38f De Petikének semmi sem drága. Szerinte folytatni kellett volna.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!