Nyitókép: Önarckép. László Gyula grafikája (1945), részlet
A legendás régész, László Gyula 1998. június 17-én, napra pontosan 25 éve hunyt el. Megemlékezésünkben tisztelgünk emléke előtt.
***
László Gyula régész, egyetemi tanár és képzőművész 1910. március 14-én született az erdélyi Kőhalmon. Egész életében öntudatosan hirdette székelységét. Elemi iskoláit Kőhalomban, majd Kolozsváron végezte.
Vagonlakó László család, hányatott gyerekkor
Családjának
az 1916-os román betörés miatt fejvesztve menekülnie kellett,
a kicsi Gyulával együtt. Az útra édesapja, id. László Gyula keserű szavakkal emlékezett vissza: „A homoródi vasútállomáson beszálltunk egy zsúfolt vagonba, fölöttünk már keringtek a felderítő repülőgépek. Sírás, jajgatás, imádkozás és káromkodás meg átkozódás káosza zúgott mindenfelé. Csak álló hely volt, kézi csomagjaink is valahol ott voltak. Enni, inni is alig lehetett.”
Később visszatértek Erdélybe, ám lakásukat teljesen kirabolták, majd 1918-ban újra menekülniük kellett: Szolnokon lettek vagonlakók, majd Budapesten vetették meg a lábukat, apja a Néprajzi Múzeumban kapott állást.
A szupertehetséges kamasz Gyula kiváló rajzkészségére korán felfigyeltek, rajziskolába is járt. Egyik első mestere így emlékezett: „Egy alkalommal egy kis fiút küldtek hozzám, akinek rajzai között egy-két olyan remek kompozíciót találtam, hogy az első pillanatra azt hittem, hogy Székely Bertalan-másolatok.”
A későbbi régész tehát művészi pályára készült, kitüntetéssel végezte el a Képzőművészeti Főiskolát. Párizsban, Londonban, Rómában, Firenzében, Velencében is megfordult, ám Leonardo rajzainak tanulmányozása után feltette magának a kérdést: „Mit keresel te László Gyula a művészetben?” Pedig tanárai, kortársai szerint neve már kezdő művészként fogalom volt.
„László Gyula nem egy tudós, aki rajzol, hanem alapvetően rajzolóként lett tudós”
– írják róla.
Művészből régész
Hogy pontosan mi játszódhatott le László Gyula lelkében, nem tudjuk, de az biztos, hogy a külföldi ösztöndíjak leteltével beiratkozott az egyetemre régészetet és néprajzot tanulni. Az biztos, hogy már gyermekkorától mágnesként vonzotta az archeológia is. A régészet oktatását ugyan – nem meglepő egy művésztől – száraznak találta, ám érdeklődése nem lankadt. Végül, amikor választania kellett a művészet és a régészet között, felülkerekedett benne a kutatói véna. Megnősült és
egy ösztöndíjnak köszönhetően féléves „nászútra” mehettek