A nyugaton, főleg Amerikában és az amerikai iskolákban bevett gyakorlat az, hogy első a társadalmi átmenet, akár négy éves kortól, amikor a nemi identitászavaros gyermeket ellenkező neműként kezelik, mint a biológiai neme. Ezt követi a jogi átmenet, azaz új hivatalos dokumentumokat kap az illető. Kamaszkor előtt jönnek a pubertásgátlók, melyeknek súlyos mellékhatásaik lehetnek (csontritkulás, stb.), ezután a hormonkezelés, és végül 18 éves kor felett a nemváltónak nevezett műtét. Ugyan a szakmában bevettnek számító holland protokoll nem javasolta a kamaszkor előtt állók társadalmi átmenetét, Amerikában ennél jóval liberálisabb gyakorlat honosodott meg, annak ellenére, hogy mára a holland protokoll is túl megengedőnek bizonyult.
A nemváltó műtét lényege a nemiszervek átműtése, így mivel Amerikában már bekerült ez az érdekvédő szervezetek javaslataiba kiskorúakra is vonatkoztatva, és végeznek is kiskorúakon mell-levételt, illetve nemiszerv-átműtést, mondhatjuk, hogy végeznek nemváltó műtétet (habár az szigorú értelemben lehetetlen, a beavatkozás csak látszólag kreál ellenkező nemű embert a páciensből, így valójában csonkításról, valamint maszkulinizált lányokról és feminizált fiúkról beszélhetünk).
Nem igaz tehát az az állítás, hogy nyugaton nem végeznek nemváltó orvosi műtétet kiskorúakon,
mivel a mell-levétel és a nemiszervek átműtése – főleg pubertásblokkolás és hormonkezelés után – az orvosi nemváltás lényegének tekinthetőek.
Az viszont bizonyos, hogy nemváltó műtétnek nevezzük vagy sem (mondhatnánk: a műtét egy spektrum), Amerikában végeznek kiskorúakon a nemváltás részeként durva orvosi beavatkozást – mely beavatkozások eredménye visszafordíthatatlan, tehát „visszaműteni” már nem lehet azt, aki ilyenen átesett, akkor sem, ha megbánja. Márpedig a megbánók (detranzícionálók) egyre többen vannak.
Emellett a Parents Defending Education nem teljes körű felmérése szerint az Egyesült Államokban jelenleg több mint 9000 iskola nem hajlandó információkat kiadni a szülőknek gyermekük nemi identitásáról és nemi irányultságáról; ebbe a 9000 iskolába több mint 5,1 millió gyerek jár.
Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay