A holland protokoll elég gyorsan a nemi identitászavarban szenvedő kamaszok esetében alkalmazott fő eljárás lett, aminek keretében
nagyjából 12 éves korban kezdték el alkalmazni a pubertásgátlókat,
és 16 éves kortól a hormonkezelést (az ellenkező, azaz kívánt nem hormonjával).
Ugyanakkor alkalmazásának követelményei szerint a nemi identitászavarnak kora gyermekkorban kellett megjelennie, és a pubertás megjelenésével súlyosbodnia kell; a páciensnek pszichológiailag stabilnak kell lennie és nem lehet más mentális betegsége; végül a családjának is támogatnia kell őt.
Ugyanakkor ezt nem mindig tartották be teljeskörűen a kezdeményező tudósok sem, volt pubertásblokkolóval kezelve tíz éves gyermek, hormonnal kezelve majd’ 14 éves gyermek, illetve a családi beleegyezés sem mindig volt meg, sőt volt, akinél saját pszichiáterének ellentmondva javasolták a kezeléseket.
A protokoll támogatói szerint a pubertásgátló elvileg csak „időnyerés”, és alanya még „visszatérhet” eredeti neméhez,
ugyanakkor a pubertásgátlóval kezeltek túlnyomó többsége (95 százaléka) továbbmegy ezen az úton. „Nemváltó műtétet” csak nagykorúakon végeznek (leszámítva, hogy valójában nem lehetséges a nemváltás, ez csak kozmetikai beavatkozás).
Emellett a protokollról úgy tartják, hogy nem okoz visszafordíthatatlan változást („visszafordítható”), és az diagnosztikus eszköz is (lehetőséget ad a nemi identitás tisztázására kamaszkorban a fizikai megjelenés elváltozása nélkül). Azóta mindkettőt komolyan megkérdőjelezték.
A beavatkozást elvileg széles körű orvosi konzultációk előzik meg, hogy megbizonyosodjanak róla, hogy a páciens képes megfontolt döntést hozni, és minden információ birtokában hoz döntést – ezt számos nyugati országban, főleg az Egyesült Államokban nyilvánvalóan nem tartják be, hiszen ott az lett a bevett gyakorlat, hogy rövid, felszínes konzultáció után máris orvosi beavatkozást (pubertásgátlót, hormonkezelést) írnak fel nemiségükben bizonytalan kamaszoknak.
Sovány bizonyíték
A felmerülő problémák és a rendszerből megnyomorodottan kikerülő páciensek, valamint a tudományos kételyek nyomán azonban, mint említettük, Finnország 2020 júniusában felülvizsgálta az országban alkalmazott útmutatókat, és a pszichológiai kezelést helyezte az orvosi beavatkozás elé. Nagy-Britanniában egy 2020-as legfelsőbb bírósági ítéletet követően a Nemzeti Egészségügyi Szervezet (NSH) felfüggesztette a 16 éven aluliak esetében a hormonális beavatkozások lehetőségét. A holland protokoll egyik legtekintélyesebb alkalmazója, a svéd Karolinska Intézet is jelentősen szigorított a szabályokon 2021 májusában.