Írta: Sümeghi Lóránt, a Századvég Közéleti Tudásközpont Alapítvány vezető elemzője
Nemcsak az Egyesült Királyságban, hanem Európa-szerte komoly visszhangot váltott ki tavaly decemberben az a hír, miszerint a skót parlament nagy többséggel elfogadta azt a gender tematikájú törvénymódosítást, amelyre még progresszív körökben is kontinensünk egyik leglazább szabályozásaként hivatkoznak. Mindez nem okozott meglepetést, hiszen a kormányzó Skót Nemzeti Párt (SNP) miniszterelnöke, Nicola Sturgeon által fémjelzett jogi reform többek között olyan, az európai társadalomban „vörös vonalként” emlegetett határt lépett át, miszerint a tizennyolc év alatti,
azaz a kiskorú páciensek számára is elérhetővé válik a „nemi önazonosság jogi megváltoztatását” célzó könnyítési mechanizmus.
Mindez annyit tesz, hogy a 16. életévüket betöltött kérelmezőknek a törvény életbe lépése után már nem kell orvosi igazolással alátámasztaniuk a nemváltásra vonatkozó igényüket. Ebből kifolyólag a 2005 óta törvényben lévő, biztonsági szűrőkként is funkcionáló előfeltételeket – egymástól független orvosi szakvélemények megléte, a választandó nemhez kötődő életmód következetes fenntartásának éveken keresztüli igazolása, valamint az új életmód örök érvényűségének eskü általi megerősítése – kivezetik. Így példának okáért az új törvény lehetőséget biztosít az évek során még a nemek közti oda-vissza változásra is.
Dacára a mély társadalmi vitát generáló tavaly decemberi kezdeményezésnek, a skót parlament a rá ruházott jogainál fogva 86-39 arányban elfogadta a reformtervezetet, így annak életbe lépéséről már csak a brit parlament szólhatott bele, amely az Egyesült Királyság politikai sajátosságának köszönhetően akár vétóval is élhet olyan javaslatok kapcsán, amelyek összeegyeztethetetlennek minősülnek a Királyság más országaiban lévő törvényekkel.
Érdekes módon, ami a két kormány közti ideológiai nézeteltérést illeti, éppen e törvényhozási kiskapu jelentette az egy ideje kormányzási mélyponton lévő brit jobboldali kormány menekülési útvonalát, hiszen a Konzervatív Párt már évek óta kénytelen a nyugati politikai korrektség béklyóinak szorítása, valamint a hagyományos választóinak elvárásai között meghasonulni. Ennek tudatában
Rishi Sunak brit kormányfő blokkolta a skót kezdeményezést